Aylık arşivler: Ağustos 2013

Çağatay Ulusoy Medcezir’de Yaman-Mira aşkı ile (Feriha-Emir) aşkını unutturabilecek mi?

30 Ağustos ’13

Kategori
TV Programları
Çağatay Ulusoy Medcezir’de Yaman-Mira aşkı ile (Feriha-Emir) aşkını unutturabilecek mi?

Yaman – Mira = Emir – Feriha


Çağatay Ulusoy’ un “Medcezir”  dizisinin tanıtım fragmanları Star TV. ekranlarında dönmeye başladı. Tespitlerime göre, ikinci tanıtım fragmanı bir gün içinde 300 binden fazla internette tıklanıp, seyredilmiş.  27 Ağustos Salı akşamı için gazetelere tam sayfa ilan vererek, zaten merak uyandırmıştı. Saat 21.00 geldiğinde, aynı anda, Star, NTV, CNBC-e, NTV Spor, Kral, Kralpop, e2 ‘de fragman gösterime başladı. Star ekranlarında seyredenler milyonları geçmiştir. Bu kadar gümbürtüden sonra, Medcezir yayına girmeden sanal dünyada, reytinglerde ilk sırayı aldı bile. Meraklar arttıkça arttı.

Biliyorum, Çağatay Ulusoy Fanları ve sevenleri hala (Emir-Feriha) aşkını unutmuş değiller. Sosyal Medyada ve Twitter’da gündemde tutuluyor. İzleyicinin yüreğine öyle bir işlemiş ki, söküp atamıyorlar. Bu nedenle onların yeni dizileri Eylül ayında başlayacak olmasına rağmen bir araya getirmek için çaba gösteriyorlar. Hala bu çaba devam ediyor, edecek de.

Bugün maillerimi açtığımda değişik fan ve fan gruplarından 50 yakın mail aldım. Bu mailler bana, Sayın Ece Er ve Furkan Söğüt gibi blog yazarlarına atılmış ortak maillerdi. Konu hep aynı biz ağlıyoruz, büyük hayal kırıklığı içindeyiz, lütfen bu birliktelik için yardımcı olun mailleriydi.

Ben buradan Çağatay-Hazal fanlarına sesleniyorum. Lütfen sabırlı olun. Bir gün gelecek o da olacak. Ama şu zaman, o zaman değil. Şayet anti propaganda yaparsanız sevdiğiniz, Çağatay Ulusoy’ a en fazla zarar vereceksiniz. Onu kaybedersiniz. Destek en büyük sevginizdir. Sanal ile gerçeği karıştırmayın.

Medcezir’ de YamanMira sevgili olacaklar. Bu aşk Med Cezir gibi gel-gitli olacak? Ya da tutkulu bir aşk mı yaşayacaklar? Burada Çağatay Ulusoy, seranay Sarıkaya uyumu çok önemli. Ben fragmanlardan ve yan yana resimlerinden bu uyumu yakalayabileceklerini tahmin ediyorum. Bu noktada Ay Yapım’ın deneyimi ve Ece Yörenç-Melek Gençoğlu ikilisi senaristlerimizin becerisi öne çıkacak.

Çağatay Ulusoy’ da bu ışığı gördüm. Ryan’ı  çok iyi izlemiş, tahlil etmiş, rahat tavırları, sessiz görünümü, karşısındakine güven veren duruşu ile bu rolü ziyadesiyle başaracak gibi duruyor. Avukat Selim Bey oldukça deneyimli. Yaman’ı ziyadesiyle güvenmiş ki evine almış. Selim Bey, burada kendi tek oğlu Mert’ e de düşünmüş ki, içine kapanık, kızlardan uzak, çekingen oğlu Mert’i iyi bir arkadaş ve ağabey olacağını tespit etmiş.

Gelelim konumuza, AFK’daki Feriha-Emir aşkı unutulmadı, unutulmaz biliyorum. Bu ikilinin aşkı, Leyla-Mecnun, Ferhat-Şirin, Kerem ile Aslı askı gibi geride kaldı. O bir aşk maslıydı, unutulmayacak hep anlatılacak. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Yeni Medcezir aşkı ile mukayese bile etmeyin.

Medcezir ile Yaman-Mira aşkı yaşanacak, izleyici bu aşkı da şahit olacak, gözleriyle görecek, tadını çıkaracak. Çağatay Ulusoy’un şuan yüzbinlerce fanı ve seveni var. Sevenlerinin en az ikiye katlanacağını tahmin ediyorum.

Konu başlığına dönersek, Feriha-Emir aşkı, Medcezir’deki Yaman-Mira aşkı ile gölgelenemeyecek. Burada Çağatay yeni imajıyla kendini ve yaşadığı aşkı herkese sevdirecektir.

Hazal Fanları, Hazal-Çağatay Fanlarına sesleniyorum. Bu ikiliyi, ileride bir daha birlikte görmek istiyor musunuz? O zaman sabırlı olun. Şu an pişmiş aşa su katmayın. Her ikinin yeni dizilerini seyredin, keyfini çıkartın.

Önümüzdeki yaz bir sinema filmi ile bir araya getirebilirler. Yeter ki sizler isteyin. İstediğiniz her şeyi yaptırabileceğiniz gücünüz var, o gücü zaten hissettirdiniz. Onları kaliteli bir yapımda, bir araya getirecek yapımcı elbet olacaktır. Her ikisinin fanı ve sevenleri milyonları aşkın, hiçbir yapımcı bunu göz ardı edemez. Çağatay Ulusoy ve Hazal Kaya’ ın bir sinema filmi için “Hayır” diyeceklerini sanmıyorum. Aralarında bu güne kadar, birbirleri hakkında kötü laf konuşmadılar.

Buradan Ay Yapım ve Gold Film yetkililerine sesleniyorum. Şimdiden kolları sıvayıp, bu birlikteliğin mimarı olun. Projeyi hayatiyete geçirmek için gereğini yapın. Eğer şimdilerde böyle bir projenin varlığını sevenleri bilirler ise, her iki sanatçının dizileri daha da önem kazanacak, başarılı olacaktır.  Bunu kulağınıza koyun lütfen.

13 Eylül Cuma akşamı saat:20.00 de ekran başına… Medcezir’ de yeni bir aşkı, Yaman-Mira aşkını şahit olmağa ne dersiniz.

Kurulun ekran karşısına tadını çıkartın. Şimdiden keyifli seyirler.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: balcilar-blog.com

Not: İzinsiz yazıdan alıntılar yapılması ya da kaynak belirtilmeden aynen yayınlanması yasaktır.

 

Çağatay Ulusoy ile “Medcezir” 13 Eylül’de geliyor, süper üstü, bomba gibi bir dizi,

28 Ağustos ’13

Kategori
TV Programları

 

Çağatay Ulusoy  ile “Medcezir” 13 Eylül’de geliyor, süper üstü, bomba gibi bir dizi.

Star TV.in bomba dizisi  “Medcezir” süper üstü süper. Evet, iddia ediyorum, öyle de olacak. Dün akşam ikinci fragmanı yayınlandı. Defalarca seyrettim. İnanın bayıldım. Tam bir Hollywood filmini aratmıyor. Bizde bir Atasözü vardır. “Anasına bak kızını al, kenarına bak bezini al.” Derler ya, aynen öyle. Reklamı böyleyse, bunun bitmişi süperdir.

Yaman’ın ağabeyi benzinciden bir araba çalar. Oğlum böyle şeyleri benden öğrenmezsen kimseden öğrenemezsin. Kardeşine bağırır “Hadi bin”. Spin atarak hızla uzaklaşır. İnanılmaz bir kaza. Yaman’ın ağzı açık kalır. Polisler Yaman’ı ve ağabeyini içeri alırlar. Bu Yaman’ ın ilk ciddi bir şekilde karıştığı suçtur. Burada imdadına Avukat Selim Serez yetişir. Yaman’ı bu bataklığın çamuruna bulaşmadan çekip çıkartır.

Avukat Selim Serez o anda bir davettedir. Çağrılır. Karısı Ender Hanım, kocasını sitem ederek, “Gene bir sokak çocuğunun başı dertte ve sen ona gitmen gerek.” Der.  Ve öyle olur. Kendisi yoksul bir aileden geldiği için sokak çocuklarının hamisi olmuştur.

Karakolda, Yaman “Anne ben bi şey yapmadım dese de, annesine söz dinletemez. Siz adam olmayacak mısınız der ve çeker gider.

Avukat Selim bey, Yaman’a gözü tutmuştur. “Bu senin ilk suçun” der, çekip çıkartır.

Yaman’ın annesi, yeter artık yeter der ve bi daha gelme bu eve . Yaman’ın  “Anne” diye seslenişi boğazında kalır. Annesi son sözünü söyler. “Defol dedim” der. Pantolonun cebindeki  üç lirayı çıkartır bakar. Alır valizini sırtına, yola koyulur. Sokak kavgalarına karışır, yüzü yaralanır. Avukat kim yaptı gözüne niye evine gitmedin sorusuna “Biz artık orda yaşamıyoruz” der, Avukat Selim, Yaman’ı alır evine getirir. Karısı,inanmıyorum Selim, onu evimize mi getirdin, diye sitem eder. Selim, çocuk çok zor durumda, üstelik gidecek yeri yok, diye cevap verir.

Avukat Selim bey Yaman’a seninle ilgili ne kadar haklı olduğumu, herkese sen ispatlayacaksın, der. Yaman başıyla tasdik eder.

Evin içine kanık oğlu, kendine bir ağabey bulmuştur. Ne kadar candan olduğunu, Yaman’a sarılmasıyla belli ediyor. Mert’in Yaman’dan öğreneceği çok şeyler olacak.

Yaman’ın yakışıklılığından çevredeki kızlar ve  Mira etkilenir. Mira,Yaman ile  arkadaşlığı, sevgiliye dönüşecektir.  Çok güzel günleri beraber yaşayacaklar ve seyredeceğiz.

Lafın özü ve kısası, ilk fragmanda söylendiği gibi  Avukat Selim Serez’lerin evine bir bomba düştü. Ama ne bomba… Tüm izleyiciyi derinden sarsacak, ekran başına adeta çivileyecektir.

13 Eylül Cuma akşamı saat.20.de herkesi akran başına davet ediyorum. İnanın pişman olmayacaksınız.

Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya ve bu kadro ve de Ay Yapım, siz seyircileri, Star TV.nin ekran karşısında çok keyifli anlar yaşatacaktır.

İyi seyirler.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Erdal Özyağcılar – Demet Akbağ “Sevdaluk” dizisinde buluşuyor,

26 Ağustos ’13

Kategori
TV Programları
Erdal Özyağcılar - Demet Akbağ "Sevdaluk" dizisinde buluşuyor,

Erdal Özyağcılar – demet Akbağ


Erdal Özyağcılar ve Demet AkbağBKM Film’in yapımcılığını üstlendiği dizide bir araya geliyorlar. Eylül ayında çekimlerine başlanacak ve Show TV. de gösterime girecek.

Bu ikili bugüne kadar ne uzun metrajlı bir sinema filminde, ne de bir dizide beraber oynamamıştır. Bu usta iki oyuncu, ilk defa bir araya gelecek. Her iki oyuncu da Tiyatro kökenli ve komedi dalında ustalar.

Erdal Özyağcılar “Ali İhsan”, Demet Akbağ “Adalet” karakteriyle çıkıyor karşımıza. Bu iki Karadeniz insanı, bizi bazen güldürecek, bazen hüzne boğacak. Karedeniz fıkralarından örnekler de göreceğiz dizide. Anlayacağınız bol kahkaha var dizide.

Milliyet.com.magazin servisiniz haberine göre, “Sevdaluk” Adalet ve Ali İhsan’ ın biraz masal, biraz gerçek, bazen güldüren bazen ağlatan yıllar öncesinden geleceğe uzanan “Sevda” nın pek çok farklı çeşidine dair hikâyeyi anlatıyor.

“Ali İhsan”a hayat verecek Erdal Özyağcılar, usta, deneyimli oyuncu. 1948 Bursa, İznik doğumlu. Birçok Tiyatro oyununda, sinema filminde ve dizilerde oynadı. Postacı, Züğürt Ağa, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı ve Şabaniye gibi bir çok filmde rol almıştır. 1986 yılında, 23. Antalya film şenliğinde en iyi erkek yardımcı oyuncu ödülünü almıştır. Bir çok dizide de rol almıştır. Bizimkiler, Yabancı Damat, Elveda Rumeli ve Karadağlar dizilerde önemli başarılara imza atmıştır.

“Adalet” i oynayacak olan Demet Akbağ’ da, tiyatro kökenlidir. 1959 yılında Denizli’de doğmuş, İstanbul Şehir Tiyatrolarında öğrenimini tamamlamıştır. Devekuşu Kabare, Kent Oyuncuları, Dormen Tiyatrosu gibi topluluklarda  çalışmıştır. Vizontele, Vizontele Tuuba, Nerdesin Firuze, organize işler gibi Sinema filmlerinde oynamış, 1993’ de Altın portakal Ödüllerinde, en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında ödül almıştır. Bir Demet Kahkaha, Ölümsüz Aşk, İstanbul Altınları gibi birçok dizide rol almıştır.

Anlayacağınız iki usta oyuncu bir araya gelince, seyrine doyum olmayacak bir dizi ortaya çıkacak gibi duruyor.

Yeni sezonun komedi dizlerinden biri olacak “SEVDALUK”.

Yapımcısı BKM Film’e, oyuncular Erdal Özyağcılar ve Demet Akbağ’ a başarılar dilerim.

Show TV. de, izleyicilerine, bol kahkahalar.

 

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com

İzleyicinin sesine kulak veren, Star TV ve Kanal D’ye teşekkürler,

25 Ağustos ’13

Kategori
TV Programları
İzleyicinin sesine kulak veren, Star TV ve Kanal D'ye teşekkürler

ÇAĞATAY ( Medcezir) – HAZAL ( A. Ş. K.)


Geçen haftaki (18 Ağustos 2013) blog yazımda,Çağatay Ulusoy – Hazal Kaya için Star TV veKanal D’ye açık çağrı’da bulunmuştum. Yeni dizilerinin aynı güne konmaması için. Buradan her iki yayıncı kuruluşa ve dizilerin yapımcılarına, seyircinin sesine kulak verdikleri için, izleyici adına teşekkür ediyorum.

Medcezir : Star TV.   13 Eylül Cuma, Saat: 20.00 de. 1.Bölüm,

A.Ş.K. : Kanal D 16 Eylül Pazartesi veya 18 Eylül Çarşamba Saat: 20.00 de. 1.Bölüm yayında.

Hazal Kaya ve Çağatay Ulusoy’u bildiğiniz gibi, “Adını Feriha Koydum” dizisi bir araya getirdi. Feriha ve Emir karakterleri inanılmaz sevildi. O saf temiz duygularla yaşadıkları ve yaşattıkları aşk hala unutulmuş değil. İzleyici bu ikiliyi aynı projede görmek istese de olmadı. Şimdi ayrı ayrı dizilerde oynuyorlar. Her ikisinin sevenleri de ayrı ayrı dizilerde farklı partnerler ile izleyecek onları. Her ikisi de AFKmağduru. Hazal&ÇağatayFanclub çok güzel tabir bulmuş. “afkzedeler” diye. Ben bu benzetmeye inanın çok tuttum. Birde fotoshoplu yan yana yeni resimlerinim altına yazmışlar. Kendilerinin affına sığınarak bu yan yana fotoshop resmi de koydum yazımın başına.

Yeni sezon Eylül ayında TV kanallarında onlarca yeni dizi yayına giriyor. Ben bu yaşıma kadar hiçbir yeni dizinin bu kadar ses getirdiğini ne gördüm, ne de duydum. Evet, Çağatay Ulusoy-Serenay Sarıkaya (Medcezir)  ve Hazal Kaya-Hakan Kurtaş (A.Ş.K.) dizilerinden bahsediyorum. Her iki dizi de gümbür gümbür geliyor. Bu iki bomba dizi her hafta izleyiciyi ekran başına çivileyecektir. Zaten haftalardır Twitter’da bu iki yeni yapım yüzünden kıyametler kopuyor. Diziler başlayıncaya kadar bu gümbürtü daha devam edeceğe benzer.

Çağatay-Hazal Fanları ve sevenleri % 90 aynı. Her iki dizinin de izleyicisi hazır. Aynı akşama konsaydı iki testiden biri kırılacaktı. İsabet oldu diyorum. Şayet bir son dakika değişikliği olmaz ise yukarıdaki yayın günleri şimdilik tamam.

Son olarak, yayıncı kuruluşlar Star TV ve Kanal D.ye ve “Medcezir” Yapımcısı Ay Yapım’a, “A.Ş.K.” yapımcısıGold Film’e, bir defa daha izleyici adına, teşekkürü bir borç biliyorum.

Yolunuz ve önünüz açık olsun, başarılar Çağatay Ulusoy… Başarılar Hazal Kaya… Arkanızda bu kadar seveniniz olduğu müddetçe sırtınız yere gelmez.

Her iki dizi için, keyifli seyirler sevgili okurlarım..

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

mail : ab.balcilar@hotmail.com

Aydın’ın doğal lokumu, taze ve kuru incir,

24 Ağustos ’13

Kategori
Güncel

 

Aydın’ın doğal lokumu, taze ve kuru incir

Aydın çukurunda İncir mevsimi başladı ve devam ediyor. Büyük Menderes ovası ve Aydın,Germencik’in kuzey yamaçları (Dağlık ve engebeli), Dağyeni Köyü başta olmak üzere, Çamköy, Dampınar ve Habipler Köyü arazilerinde nefis taze ve kuru incir elde edilmektedir. Yöremiz doğası itibariyle, havası ve toprağı çok uygundur.

Taze incir tüketimi yok denecek kadar azdır. Toplanıp satılmaz. Ancak Germencik – Aydın karayolu üzerinde bazı üreticiler satış yaparlar. Ayrıca taze olarak toplayıp, İzmir Haline gönderenler vardır. Bizim Dağyeni köyünden gönderen yok.

Görsel resimlerde (Galerilerde) gördüğünüz gibi 6 çeşit incir vardır. Bu incirler tazesine yöresel tabir olarak (Kaba) denir. Hepsi de taze olarak yenebilir. Ancak Kuru İncir esas olarak sarı Loptan elde edilir. Sarı Lopun kuru incirleri, açık sarı rengi, ince kabuğu ve yoğun bir tadı vardır.

Taze incirin en çok tüketileni Bardacık cinsidir. Yumurta gibi oval bir tipi, hafif tadı ve hoş kokusu vardır. Daha sonra, mor incirSarıcaKara Yaprak ve Lop gelir. Bizim yörede yemeklik değimiz bu incinler çok azdır. Her İncir bahçesinde 3-5 ağacı geçmez. Esas kurutmalık incir sarı loptur.

Taze incirler ağacın dallarında olgunlaşır, sonra sarkar ve düğme kısmından kendi kendine kopar ve yere düşer. Yere düşen incirler toplanıp, ızgara dediğimiz sergilerde kurumaya bırakılır. 2-3 gün içinde kuruyan incirler, seriden alınır. Birinci mal (35-45 adedi 1kğ.), İkinci mal, natrol, çatlak ve hurda olarak tasnif edilir. Tasnif edilen incirler, ya Tariş’ e ya da tüccara satılır.

İncir sağlığa çok faydalıdır. İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştır. Kabızlığı giderir, vücuda kuvvet ve enerji verir. (Başa bir blog yazımda geniş bir şekilde sağlığa faydalarından bahsedeceğim.)

Kış yiyeceği olarak saklanır. Yıllardır her aile kendine asgari 50-100 kğ. Yemeklik dediğimiz kuru incir ayırır. Yemeklikler özenle seçilir. Bandırma işlemi dediğimiz kekik kokulu sıcak suya sokulur. Sonra tekrar güneşte kurulup, küplerde saklanır. Kış aylarında köylünün iyi bir bezin kaynağıdır. Ceviz ile ya da susam dövmesi ile yemesine doyum olmaz.

Kuru İncir Dağyeni köylülerinin bir numaralı gelir kaynağıdır. Ortalama köyün kuru incir üretimi 2.500 Ton civarındadır.

Aydın ili, Türkiye kuru incir % 75’ni üretmektedir. Kuru İncir ihracatından Ülkemize, önemli döviz sağlamaktadır. Ben bu nedenle “Aydın’ın doğal Lokumu İncir” dedim.

Ağzınızın dadı eksilmesin, hep incir tadında olsun.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Çağatay ulusoy – Hazal Kaya için Star TV ve Kanal D’ye açık çağrı,

18 Ağustos ’13

Kategori
TV Programları

 

Çağatay ulusoy - Hazal Kaya için Star TV ve Kanal D'ye açık çağrı

Önümüzde ay hem Çağatay Ulusoy’ un, hem de Hazal Kaya’nın yeni dizileri yayına girecek.

Sürtüşmeyi önlemek ve rekabet havası yaratılmamsı açısından her iki dizinin yapımcılarına ve yayıncı kanallarına uyarıda bulunmak istedim. Dilerim haftanın aynı gün akşamına her iki dizi aynı saate konmaz. Duyduğuma göre Çağatay Ulusoy’un “Medcezir” 6 Eylül Cuma akşamı saat:20.de başlayacakmış. Bu durumda, Hazal Kaya’ nın dizisi “A.Ş.K.” başka bir günün akşamına konmalı diyorum.(A.Ş.K dizisinin yayın gününü duymadım)

Yoksa ne mi olur? Fenerbahçe-Galatasaray taraftarı gibi rekabet yaratılmış olur. Her iki sanatçının AFK’ dan ötürü sevenleri ve fanları % 90 ortak. Her iki diziyi de seyretmek isteyecekler. Bu nedenle tercihe zorlanmaması gerekir. Aynı akşama konursa hem yayıncı kuruluşlar kaybeder, hem de Hazal Kaya ve Çağatay Ulusoy kaybeder ve üzersiniz. Aralarında rekabet yaratılmış olur. Bu ikiliyi ne olur karşı karşıya getirmeyin. Her ikisinin de sevenleri ileriki yıllarda onları bir daha bir arada görmek istiyor. Sevenleri Adını Feriha Koydum dizisindeki saf ve temiz aşkı unutmadı, hala yüreklerinde taşıyorlar. Hazal Kaya’nın AFK’dan ayrılmasında sonra, Çağatay Ulusoy “Emir’in Yolu” da yalnız yürümek istedi. Sosyal Medyada Hazalcılar kıyamet kopardılar. Neticede Çağatay Ulusoy’un dizisi yayından kaldırıldı.

Tekrar ediyorum, buradan yayıncı kuruluşlara sesleniyorum. Bu iki sanatçının sevenlerini karşı karşıya getirmeyin. Şayet yapılırsa Her şeyden önemlisi Hazal Kaya ve Çağatay Ulusoy’ un arası açılacak, ileriki bölüm çekimlerinde ikisinin de performansını etkileyecektir. Bu iki sanatçıyı karşı karşıya getirmeyelim ve de küstürmeyelim. Yoksa izleyicinin yaptırım gücünü herkes biliyor, bu kanıtlandı. İki sanatçı küstürülürse ileride hiçbir yapımcı onları tekrar bir araya getiremez. Bu ince hassas noktayı göz önünde bulundurun lütfen.

Çağatay ve Hazal şu sıralarda setlerde yeni dizileri için ter döküyorlar. İzleyiciler ve sevenleri heyecanla onların yeni dizilerini bekliyorlar.

Tekrar Ay Yapım ve Gold Film’e ve de Yayıncı kuruşlar Star TV. ve Kanal D.e sesleniyorum. Bindiğiniz dalı kesmeyin. İzleyicinin sesine kulak verin. Bu küçümsenmeyecek binlerce sevenleri her ikisinin de yeni dizilerini izlemek istiyor.

Lütfen farklı günlerde yayınlansın.

Yoksa hem Çağatay Ulusoy, hem de Hazal Kaya sevenleri sizi af etmez.

Buradan Hazal Kaya “A.Ş.K” ve Çağatay Ulusoy “Medcezir” başarılar diliyorum yeni sezonda.

Her iki dizi için, keyifli seyirler, sevgili okurlarım.

 

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

 

 

Engin Akyürek’in yeni sinema filmi, “Bir Eylül Meselesi”.

16 Ağustos ’13

 

Kategori
Sinema
Engin Akyürek'in yeni sinema filmi, "Bir Eylül Meselesi".

Engin Akyürek yeni filmi için aşçılık dersleri alıyormuş. Filmde başrolü Farah Zeynep Abdullah ile oynayan “Bir Eylül Meselesi” adlı sinema filmin çekimleri Bozcaada’da başlamış. Bir Ay Yapım projesi olan filmin, Kerem Derensenaristliğini ve yönetmenliğini yapıyor. Filmin Görüntü Yönetmeni, Gökhan Tiryaki. İstanbul ve Bozcaada’da çekilen filmde, Ceren Moray ile çocuk oyuncu Serra Keskin de rol alıyor.

Engin Akyürek, bu rolü için Bozcaada da bir restoranın açılışında yemek pişirme dersleri almış. Bu filimdeki rolün detayı henüz yok. Ünlü bir aşçıyı mı ya da Bozcaada’da mütevazi bir Turistik Lokanta sahibini mi, yoksa bir gurmeyi mi canlandıracak film vizyona girince hep beraber göreceğiz.

Ünlü oyuncu Engin Akyürek, seti ziyaret eden “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisindeki rol arkadaşı Sumru Yavrucak’a pişirdiği yemeklerden ikram etmiş. Ata Demirer de seti ziyaret edip ekiple sohbet etmiş.

Filmin konusu kısaca şöyle; İstanbul’un en gözde semtlerinden birinde yaşamını sürdüren Eylül ile Bozcaada’nın sakin ortamında yaşayan Tekin’in tesadüflerle başlayan romantik aşk hikâyesini konu alıyor.

Engin Akyürek, Beren Saat ile oynadığı “Fatmagül’ün Suçu Ne?” filmindeki oyunculuğu ile ününe ün katmıştır. Bildiğiniz gibi daha önceleri “Yabancı Damat” dizisinde Kadir Sadıkoğlu karakterini canlandırmıştır. Daha sonra 2006 yılında ilk sinema filmi olan Kader’de Cevat karakterini canlandırdı. 2007-2008 yıllarında Atv’de yayınlanan Karayılan adlı yapımda Nizipli rolüyle kaşımıza çıktı. 2009 yılında Bir Bulut Olsam adlı TV dizisinde, Mustafa Bulut karakterini canlandırmıştır.

Farah Zeynep Abdullah, Iraklı Türkmen kökenli baba ve Türk annenin kızıdır. Lise eğitimini İngiltere’de tamamlamış, tam üniversiteye girecekken  “Öyle Geçer Zaman ki” teklif gelmiş, dizisinde “Aylin” rolüyle adını duyurmuştur.

Sevilen oyuncu Engin Akyürek bu filmi önümüzdeki kış sezonunda vizyona gireceğini tahmin ediyorum.  Günümüzde TV dizilerin, sinema filmlerinin önüne geçtiğini düşünüyorum. Türk Sinema sektörünün her zaman güzel filmlere imza atmasını diliyorum.

Yapım ekibi ve oyunculara başarılar dilerim.

Şimdiden İyi seyirler.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

 

Not: Görsel resim ve bilgiler internetten derlenmiştir.

 

Justin Bieber kafayı yemiş,

13 Ağustos ’13

Kategori
Magazin
Justin Bieber kafayı yemiş,

İnternette şöyle bir sörf yaptım. Ne göreyim her paragrafta aynı haber. Ünlü şarkıcı Justin Bieberçırılçıplak soyunmuş, gitarını eline almış şarkı söylemiş. Herhalde kafayı yemiş olmalı.

Magazin Sitesi TMZ’ in haberine göre 2012 yılının Ekim ayında, Kanada’ ın Torontoşehrinde, Şükran Günü tatilinde büyükannesi evine gitmiş. Çırılçıplak gitarını eline alıp, büyük annesine, “Seni seviyorum büyükanne, nasılsın, merhaba” gibi saçma sapan sözlerle serenat yapmış. Onu böyle gören büyükanne çok sinirlenmiş, derhal odaya gidip giyinmesini istemiş.

Bazen ünlüler, paranın da yapamayacağı reklamları, böyle çılgınlıklarla yapıyorlar herhalde. Normal koşullarda kendini bilen insanların hayatta yamamayacağı şeyler bu tür olaylar. Hoş, çok genç yaşta şöhrete ve paraya kavuşan Justin Bieber’in böyle şeylere ihtiyacı yok ama, bazen kafayı sıyırdıkları anlar oluyor demek ki.

Justin Drew Bieber 1 Mart 1994 Kanada’da doğdu. Birkaç ay önce 18’ine girmiş ve reşit olmuş. 12 yaşında bir şarkı yarışmasında adını duyurmuş ve şarkılarını youtube paylaşmaya başlamış ve o şarkılarla meşhur olmuştur.

13 yaşındayken Usher ile müzik kontratı imzalamış, ilk single “One Time” ile müzik piyasasına girmiştir. 2009 yılında ilk albümü “My World” ü çıkartmıştır.

2010 yılında Amerikan Müzik Ödüllerinde bir çok dalda ödül almıştır. Bu ödüller, Yılın Sanatçısı, Yılın Pop/Rock Albümü, Yılın en iyi çıkış yapan sanatçısı.

2010 MTV ödülü ise, En iyi yeni sanatçı ve Yılın erkek sanatçısı ödüllerini almıştır.

Justin Bieber son olarak “Believe” adlı albümü 2012 de çıkartmıştır.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul’ da da konser veren Justin, Genç kızlarımız için,  “Türk kızları ter kokuyor” diye bir de gaf yapmıştı.

Genç yaşta, Dünyada milyonların sevgilisi olmuştur Justin Bieber.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com

Dağyeni Köyü’nde, İncir Bahçesine göç zamanı,

12 Ağustos ’13

Kategori
Gelenekler
Dağyeni Köyü'nde, İncir Bahçesine göç zamanı,

Traktörüyle İncir bahçesine göç eden bir köylü,


AydınGermencikDağyeni Köyü’nde her yıl olduğu gibi İncir bahçelerine göç başladı. Köydeki ailelerin % 95’ i İncir bahçe evine göç eder. Bu nedenle tavuğu, köpeği, varsa hayvanları ile giderler. Kuru incir toplama sezonluk bir iştir. Sezon Ağustos ve Eylül aylarıdır. Ağustos ayı başında başlar, Eylül sonunda hasat biter. Kuru incir toplama zahmetli bir iştir. Bu nedenle köyden gelip-gitmekle olmaz. Her köylünün incir bahçesinde bir bahçe evi bulunmaktadır. Bu zaman zarfında bahçeye göçülür. Bahçe evinde kalınır. Sabahın erken saatinde incir toplama işi başlar. Saat 12-15 arası yemek ve öğle istirahatı verilir. Tekrar akşam toplamaya çıkılır. Aydın incirleri sarı lopdediğimiz kurutmalık incirdir. Taze olarak ancak % 5 toplanıp, satılır. Geri kalan % 95 kurutulmuş incir olarak alınır. “Buruk” denilen kurumuş incirler, ağaçlardan sırıkla zedelenmeden düşürülür. Sonra sepetler içerisine toplanır. Toplanan incirler, naylon tüneller içinde “Izgara” denilen sergilere yayılır. 2-3 gün içerisinde kuruyan incirler, akşam gün batımı yada sabah erken saatlerde sergilerden alınır. Genellikle ev damına dökülen kuru incirler, seçime tabi tutulur. Yemeklik, 1.ci mal, 2.mal, natrol, çatlak ve hurda olarak ayrılır. Günümüzde incir seçme makineleri vardır. İlk seçim elle yapılır, çatlak ve hurdası alınır. Diğer boylamayı makine yapar.

İncir bahçesi büyük olan aileler, sezonluk yatılı işçi tutarlar. Bu işçiler “Kantarcı”  denir. Bu kantarcılar Denizli ve Aydın’ın fakir köylerinden gelir. İncir sezonu boyunca kalırlar. Bu yıl bir işçinin sezonluk ücreti 1.750,- TL. civarındadır. Bahçede yatacak yer, 1 çuval un ve 30 kg. civarında kuru incir verilir.

Kuru incir yağmuru sevmez, sezonda yağmur yağmadan toplamak lazımdır. Yağmur yiyen incirin kalitesi bozulur. Anlayacağınız zahmetli bir iştir, incir toplam işi.

Aydın ekolojik koşullar nedeniyle kaliteli kuru incirler bu ilimizde yetişir. Büyük Menderes ovası civar dağ köyleri bu şartlara uygundur. Türkiye’deki toplam incir ağacının % 60 Aydın ilindedir. Türkiye genelindeki 280 bin ton kuru incirin, 200 bin tonu Aydın’da üretilmektedir. Daha sonra İzmir ikinci sırada yer alır. Küçük menderes ovası, Tire ve Ödemiş önemli üretim yerleridir.

Kuru İncir Ülkemizin önemli ihraç ürünlerindendir. Dünya kuru incir üretiminin dörtte birini ve kuru incir dış ticaretin yarıdan fazlasını Türkiye karşılamaktadır.

Aydın’da bulunan incir işletmeleri topladıkları kuru inciri, İzmir’de bulunan ihracatçı firmalara satarlar. İhracatçı firmalar inciri işleyip, İzmir limanından ihracat gerçekleştirirler. İhracat büyük oranda Avrupa birliği ülkelerine yapılmaktadır. En büyük alıcılar, Fransa, Almanya ve İtalya’ dır. Yıllık 50 bin tonluk ihracattan, yaklaşık 70-80 milyon dolar gelir elde edilir.

Kuru incir özellikle “Sarı Lop” adı verilen incir çeşidinden elde edilir. Büyüklüğü (40 adedi 1kg.), tadı, etli oluşu, açık rengi ve yumuşak kabuğu ile dünyada kurutulmaya en uygun türlerden birisi olarak nitelendirilmektedir. Kuru incirin %90 ı bu sarı loptan üretilmektedir.

İşte bizim Aydın çukuru ve Aydın dağlarının yamaçlarında Dağyeni köyünde incir mevsimi başladı. Şimdilerde köy % 80 boşaldı. Bu göç geleneği yüzyıllardır devam etmektedir. Zira şartlar bunu gerektiriyor. Kuru inciri toplamak için İncir bahçesinin içinde olmak şarttır. Köyümüzde bahçesinin büyüklüğüne göre 5 tondan 50 tona kadar kuru incir üren aileler vardır.

Ağzınızın tadı, İncir tadında olması dileklerimle.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com

Hazal Kaya – Can Bonomo birlikteliği ciddi mi?

11 Ağustos ’13

Kategori
Magazin
Hazal Kaya - Can Bonomo birlikteliği ciddi mi?

Bu sıralarda yeni dizisi “A.Ş.K” ın çekimlerine başlayacak olan Hazal Kaya magazin basınında yeni bir birlikteliğinden söz ediliyor. Yakın çevresinden alınan bilgiye göre şarkıcı Can Bonomo ile birlikte olduğu söyleniyor. Diğer yakın arkadaşı Rıza Kocaoğlu ile sadece arkadaş oldukları belirtiliyor. Basın mensupları Can Bonomo’ a yöneltilen soruları cevapsız bırakmıştır. Bir laf vardır, “Sukut ikrardan gelir” derler. Bu suskunluk ilişkimiz var demek mi? Şu sıralar Hazal’ı yalnız bırakmıyormuş Can.

Hazal Kaya, Balkanlar 1912 dizisinin yayından kaldırılmasından sonra, ani bir kararla şarkıcılığa başlayacağı haberleri yayıldı. Bu şarkıcılık merakının Can Bonomo ile ilgisi olabilir mi dersiniz.

Bundan önce, Mehmet Aslan, Fotoğrafçı Cahit Baha Pars ve Sarp Bozkurt ile birliktelikleri olmuştu. Hazal Kaya 23 yaşında, Can Bonomo 26 yaşında yaşlar uygun. Daha önce ismi geçen arkadaşlarının yaşı, kendisinden hayli büyüktü.  Hazal Kaya’ nın yakışıklı erkek takıntısı yokmuş. Bir röportajında, Aşk konusunda konuşmamak istese de, “Sürekli gülen insanları hiç sevmem ve rahatsız olurum. Neye gülüyorsun? Hiç o kadar sorunsuz bir dünyada yaşamıyoruz. Şirinlik muskası kişileri samimiyetsiz bulurum. Annem “Nerede bir manyak var, Hazal gider onunla arkadaş olur” der. İşte kusur seviyorum. Bunlar büyük zenginlik. Yüzde de kusur severim. Alnımdaki yarayı kapatmaya çalıştıkları zaman deliriyorum. Senin kalbini birisi nasıl çalar? Sorusuna da şöyle cevap vermiştir. “Samimi olsun, canımı yesin. Anneannem “Güzel gülen adamdan ve utancı olan insandan korkma” dedi. Utanmak çok önemli bir duygu ve güzel gülsün. (Yukarıdaki alıntı, Haber 3 Muhabirinin 30.09.2012 tarihli röportajından alınmıştır.)

Ben şimdi Hazan Kaya’ ın özel hayatı, kendisini ilgilendirir deyip, yeni dizisinden bahsetmek istiyorum. Tanıdığım Hazal hiçbir zaman aşk ile işini karıştırmamıştır.

Eylül ayında Kanal D. yayınlanması planlanan “A.Ş.K.” dizisinde Hazal Kaya (Azra) rol alıyor. Bir Tenis öğretmeni rolüyle karşımıza çıkıyor. Erkek partnerleri Hakan Kurtaş  (Kerem) ve Kaan Urgancıoğlu (Can) oluyor. Göreceğiz bu iki öğrenciye ders verirken hangisi ile aşk yaşayacak. Diğer rollerde, Nebahat Çehre, Aslı Tandoğan ve Erkan Can yer alıyor.

Bir Gold Film yapımı olan dizide, yönetmen Ömür Atay, yapımcılığı ise Faruk Turgut üstleniyor. Spor Akademisinde tanışan Azra ve Kerem’ in aşkını anlatıyor. Azra zaaflarını yenik düşen bir kadını oynuyormuş. Hazal Kaya varsa, güzel bir dizi olur mutlaka.

Hazal Kaya ve tüm ekip arkadaşlarına, yeni dizilerinde başarılar diliyorum.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com