Fatih Harbiye / Neriman’ı hasta eden Macit aşkı!

TV Programları

Ekran Alıntısı.PNG 33.20

Show Tv.in aşk ve drama dizisi “Fatih Harbiye” geçtiğimiz Cumartesi akşamı yine bizlerle idi. Sevilen dizinin reytinglerine bakarsak, AB’de 7.sırada, Total’de 9.sırada yer almış.

Geçen bölümde Macit’in teknedeki sürpriz doğum partisine gitmek zorunda kalmış, Şinasi’nin okulda hazırladığı doğum günü partisini gidememişti. Macit, Neriman’a mahalleye bırakmış, Ne tesadüf ki Faiz Beyle sokakta karşı karşıya gelmişti. Arabadan inen Neriman ve Macit’e Faiz Bey çok ağır konuşur. Faiz Bey; “Seni adam sandım, onca laf etim, anlattım. Benim anlattıklarımdan senin anladığın bumuydu. Biraz olsun onuru haysiyeti olan bir erkek, sevdiği kızı bu durama düşürür mü?” Neriman’a da “Yazıklar olsun Neriman, yazıklar olsun. Benim kızım bana bunu yapsın, onurunu gururunu hiçe saysın, yazık, çok yazık.”  Der ve hızla uzaklaşır. Macit, ağzını açıp tek laf edemez.  Neriman, baba dese de konuşturmaz.

Ekran Alıntısı.PNG 33.1

Şinasi ve o sırada gelen Rüya da olayı seyirci kalır. Rüya, Şinasi’ye gidelim dese de, Şinasi; “Benim biraz işim var.”

Rüya, parti bitti diye içeridekileri söyler. Neriman Macit’e; “Macit sen şimdi üzüntünü de alıp, arabana atlayıp evine gideceksin. Ben de kendi hapishaneme gideceğim, artık benim bir çıkış yolum yok, çok yoruldum.”

Pelin, tekneye gider. Doğum günü masasını ve pastasını oturur, üzüntü ile seyreder. Neriman ile Macit’in mutlu anlarını zihninde canlandırarak ve gözyaşı dökerek, Macit’i bekler. Macit, gelince, kendi üzüntüsünü içine atar, onu teselliye çalışır. Macit, yalnız kalmak istiyorum der ve Pelin’i gönderir. Pelin Şahika’yı arayarak raporunu alır. Neriman’ın mutsuzluğu  onu keyiflendirir.

Ekran Alıntısı.PNG 33.2

Şinasi, Macit’in arabasına binerek; “Böyle hiçbir şey olmamış gibi gidemezsin, konuşacağız”.  Macit arabayı deniz kıyısında bir yere çeker, konuşurlar. Macit, ne söyleyeceksen söyle. Şinasi, Neriman’a mutsuzluktan başka bir şey vermedin. Faiz bey gibi o da acı konuşur, sende zerre kadar delikanlılık yokmuş, Neriman’ın duyguları ile oynadın, ortada bıraktın. Sen paradan başka bir şey sevemezsin. Şinasi, sen aradan çekileceksin ben Neriman ile evleneceğim. Macit, bütün bu sözler karşında adeta yıkılır ve atlar arabasına gider.

Ekran Alıntısı.PNG 33.4

Cihan, Şahika’nın evine gelir. Şahika, sen hala ceketini çıkarmadın mı deyince, gider dükkana kıyafetlerinin üstüne kolonya döker ve yakar.  Ne oluyor diye soran ustasına; “Hayallerimi yaktım be usta”, der.

Ekran Alıntısı.PNG 33.3

Şinasi, keyifle okula döner. Rüya ile konuşurlar. Macit’e içindekileri kusmanın sevinciyle, Rüya’nın yanağına bir öpücük kondurur. Rüya, bu buseden başka bir anlam çıkartır. Pasta ziyan olmasın diyerek keserler ve yerler.

Ekran Alıntısı.PNG 33.5

Evde devamlı ağlayan Neriman’a Fahriye teselli etmeye çalışır. Neriman bu günlük bana bu kadar acı yeter. Babası Faiz Beyin suratına bakacak hali kalmamıştır. Daha sonra da Cihan’ı teskin etmek ona düşer.

Şinasi’nin mutluluğu evde de devam eder, annesine sarılır. Nezahat da onun bu haline çok sevinir. Kardeşi Aslı’ya da gider, ona para verir.

Macit, tekneden üzgün döner. Çılgın gibi çalışır. İşleri yoluna koymak, nakit bulmak için çok çaba gösterir. Pelin, Macit’in bu durumunu çok şaşırır. Macit, bundan sonra sadece işim ve ben deyince aramıza hoş geldin deyip onu öper.

Faiz Bey sır küpü gibidir. Bir takım planları vardır. Gülter Hanım, ağabeyini bir türlü konuşturamaz. Cemal Usta Gülter Hanıma, Faiz Bey bankadaki bütün çektiğini söyler.

Nezahat yolda Rüya ile karşılaşır. Rüya, Şinasi beni öptü deyince, Şinasi’nin sevincinin sebebi bu olay zanneder.

Emre ile Aslı alışverişe çıkarlar. Aslı ağabeyinin verdiği para ile çocuk arabası satın alır. Kader Hanım evde koyduğu paranın yerini unutur, bulamaz. Pazar dönüşü Aslı’ya hesap sorar. Sen parayı nereden buldun der ve parasını aldığını hırsızlıkla suçlar. Emre de annesine inanır. Aslı’yı tartaklar. Kader Hanım sonra parasını bulur ama, Aslı’ya söylemez. Kötü kaynana olmak onun en büyük zevkidir.

Ekran Alıntısı.PNG 33.14

Asım Bey annesi ile Nezahat’lara gelirler. Düğün tarihini konuşurlar.

Ekran Alıntısı.PNG 33.6

Pelin, şirkete gelen annesi ile görüşür. Pelin Macit’in çok değiştiğini annesine anlatır. Macit, bambaşka biri oldu. Çok mutlu olduğunu söyler.

Ekran Alıntısı.PNG 33.7

Kerim Beyin bir şahsi alacaklısı şirkete gelir. Şirkette işlerin düzeldiğini söyler ve alacağını ister. Kerim Bey sıkıntılı anlar yaşar. Oğluna söyle sana para bulsun. Bu karanlık alacaklı, Macit’in başına dert açacak gibi gözüküyor.

Ekran Alıntısı.PNG 33.8

Duygu, şirkete Özgür’e uğrar. Müsaitsen kahve içelim der. Özgür işlerim var evde de çalışıyorum deyince, Duygu bozulur gider.

Macit sıkıntıyı gidermek için çiftliği satalım deyince annesi İnci Hanım izin vermez.

Ekran Alıntısı.PNG 33.9

Şinasi, Neriman’a zamanın varsa konuşalım der. Parkta bir bankta otururlar, doğum günü hediyen, der. Neriman ben bunu kabul etmesem dese de alır. Mini çalan oyuncak piyanoyu görünce çok sevinir.  Macit, iyi ki doğdun, iyi ki varsın.

Cihan ile Şinasi konuşurlar. Cihan, Macit ile Neriman’dan sana ne deyince. Neriman benim çocukluk arkadaşım. Rüya eve gelir, Şinasi’nin annesi neredesin evde Rüya seni bekliyor. Şinasi eve gider, getirdiği dosyayı alır. Rüya’ya pek yüz vermez.

Ekran Alıntısı.PNG 33.11

Şahika, Neriman’ın ev içinde durumunu yaşadıklarını en yakından gören kişidir. Hayatı bilen bir kadın olarak çok güzel iğneleyici laflar da söyler. Başına ne geldiyse senin yüzünden geldi. O sırada Fahriye gelir. Şimdi oturun beraber ağlaşın, der ve çıkar.

Ekran Alıntısı.PNG 33.13

Neriman adeta hayata küsmüştür. Yemez içmez, sabah kahvaltısına oturmaz. Halası ye kızım dese de aç değilim, ben okulda bir şeyler atıştırırım. Gülter Hanım bir ekmek arası yapar, Neriman almak istemese de babası al kızım deyince alır. Yolda, sokak kedilerine yedirir. Şahika, geçerken görür.

Ekran Alıntısı.PNG 33.16

Gülter Hanım masayı silerken otobüs biletini görür. Bakar bilete, bir anlam veremez. Abisine sorar bir yere mi gideceksin diye… Faiz Bey akşam Neriman ile birlikte sen de öğreneceksin, der.

Ekran Alıntısı.PNG 33.17

Şahika, Macit’in odasına girer. Macit dışarı çık Şahika dese de, Macit Bey beni dinlemeniz gerekiyor. Neriman çok kötü durumda, yemiyor, içmiyor. Ruh gibi ortalıkta dolaşıyor. Ne yaşadığınızı bilmiyorum ama, Neriman yaşamayı başaramadığı için ölmeyi tercih ediyor. Belki bir şeyler yaparsınız.

Fahriye Şinasi’ye Neriman izin istedi. Biraz geç kalacakmış diye haber verir. Şinasi, ben dersine girerim. Kendini ne zaman iyi hissederse o zaman gelsin. Rüya Şinasi’ye Neriman’ın sorunlarıyla biraz fazla ilgilenmiyor musun diye sorar. Onun mutsuzluğu seni nasıl mutlu eder ki?

Ekran Alıntısı.PNG 33.18

Nezahat’ın müstakbel kaynanasını dolaştırması takdire şayandı. Rahmetli kocasının 50 yıllık yüzüğünü Nezahat’ın parmağına takar hediye eder. Yoldan geçen iki komşu kadın da Nezahat’a takdir ederler.

Ekran Alıntısı.PNG 33.19

Macit, deniz kıyısında Neriman’ı bulur. Gene Fahriye yardımcı olmuştur. Açar telefonu teşekkür eder. Gelir Neriman’ın yanına banka oturur. Neriman kalkmak ister, ne olur gitme fazla rahatsız etmeyeceğim, hemen gideceğim. Biliyorum artık sözün bittiği yerdeyiz. Duyduğum kadarıyla hiçbir şey yemiyormuşsun? Ne düşünüyorsan onu yapma. Neriman; Ben senin gibi yaşayamam. Ne yapmam gerektiğini söyleyecek en son kişi sensin.

 

Neriman kalkar yürür, aniden bayılır. Macit yakalar yere düşmesini izin vermez.  Macit, o an geçmişte yaşadıkları güzel günler gözlerinde canlanır, güzel sözler kulaklarında çınlar.

Ekran Alıntısı.PNG 33.21

Neriman hastanede gözlerini açar. Babası Faiz Bey, Gülter Hanı, Fahriye ve Şinasi başındadır. Doktor gelir, herkesi dışarı çıkartır. Neriman Fahriye gitme, der İçeride sadece Fahriye kalır.

Ekran Alıntısı.PNG 33.22

Macit, şirkette masasında çok düşüncelidir. Özgür gelir, Fransa’dan gelen haberler iyi değil. Para bulamıyoruz, en az 6 ay sonra. Macit, bu iş böyle olmayacak, buraya kadar, olmaz der ve kalkar odadan çıkar.

Ekran Alıntısı.PNG 33.23

Evde annesi babası ile konuşmak ister. İnci Hanım ne oldu diye sorar. Macit, geleceğimle ilgili bir karar verdim. Kerim Bey ne kararı bu oğlum diye sorar. Macit, artık kimsenin üzülmesini istemiyorum der ve 33.bölüm burada sona erer.

Macit ne karar verdi? Neriman’ı hasta eden aşk acısı sona erecek mi? Faiz Bey aldığı biletle nereye gidecek? Haftaya hep birlikte göreceğiz.

Koliba Film’in “Fatih Harbiye” dizisi geçtiğimiz hafta içinde, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTUK), Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün /EGM) iş birliği ile gerçekleştirilen “Trafik Güvenliği Medya Ödülü” nü almıştır. Ödül töreninde oyunculardan Başak Parlak, Oktay Korunan, Yusuf Baymaz ve Koliba Film Genel Koordinatörü Şebnem İlker, Basın Yayın Genel Müdür Yardımcısı Erkan Duru’dan almışlar. Dizilerimizin bu tür topluma örnek davranışlar sergilemesi ve eğitici ders örnekleri vermesi takdire şayan bulduğumu belirtmek isterim.

İyi seyirler.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Not: Görseller internetten, dizifil.con’dan ve tarafımdan diziden alınmıştır.

4 thoughts on “Fatih Harbiye / Neriman’ı hasta eden Macit aşkı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir