Kategori arşivi: Ruh Sağlığı

Vücut ve Ruh Sağlığı!

Her insanın vücut sağlığı kadar ruh sağlığı da önemlidir. Bizler makine değiliz, etten kemikten yapılmış birer canlıyız. Makinanın bile normal çalışması için yağlarız tıkır tıkır çalışır. İnsan bünyesi de öyle… Her sabah yapılan normal bir kahvaltının önemi büyüktür. Sabah yapılan güzel bir kahvaltı sonunda insan kedini iyi hisseder ve arkasından sabah kahvesi ister. Sonra gel keyfim gel.

Bir insanın vücut sağlığı kadar ruh sağlığı da önemlidir. İşte o ruh sağlığının anahtarı yine bizim elimizdedir. İnsan oğlu ne düşünürse o aklına ve başına gelir. İyi düşünürsen onu yaşar, kötü şeyler düşünürsen de o başına gelir. Sabah duyduğunuz bir haber sizi iyi yöne de, tersi kötü yöne de sürükler. O haberin hep iyi tarafından bakmalısınız. Şöyle bir laf vardır, bardağın boş rafına değil , dolu tarafını bakmanız lazım. İnsan beyni bilgisayar gibidir. Neyi çağırırsan onu yaşarsın. Bünyenizde hafif bir kırıklık varsa; kötü bir hastalığı düşünürsen onu çağırır, onu hissedersin. Düşüncelerinizi iyi güzel şeylere yönlendirmelisiniz.

 

Gece başınızı yastığa koyduğunuz zaman güzel şeyler düşünürseniz, hayal dünyası içinde hemen uykuya dalarsınız. Yoksa günün en kötü olaylarını duyduklarınızı düşünürseniz, muhakemesini yaparsanız uyku gelmez, uyamazsınız. Yukarıdaki resimdeki genç adam kötü bir rüya görüyor olmalı ki, uykuda bile yüzünde bir gerginlik var. Ben hep geçmişte en çok keyif aldığım anları düşünerek uyurum. En sevdiğim, keyif aldığım anlar vardır. Yüzmeyi ve dalmayı çok severdim. Denizin derinliklerinde mavinin katmanlarını düşünmek bana iyi gelmiştir. Dalar uykunun derinliklerine gider, hemen uyurum.

Netice itibariyle ruh sağlığımıza önem verelim. Eskilerden gelen şöyle bir söz vardır. Ayağını sıcak tut, başını serin; gönlünü ferah tut düşünme derin. Çok doğru bir söz. Her hastalık ayaktan alınır. Başını serin de, olur olmaz şeylerle beynimizi meşgul etmeyelim. Çok derin düşüncelere dalmayalım. Geniş yürekli olalım.

Allah hepinize vücut sağlıklı ve ruh sağlığı versin!

Şu Pandemi dönemi bir an önce bitsin ki, sağlıklı yaşam, normal yaşantımıza dönelim.

Sevgi ve saygılar

Abdurrahman Balcılar

İnsanın aklına gelen başına geliyormuş!

dusuncegucu

5-6 yıl önce Rhonda Byrne’nin “The Secret” Sır adlı kitabını ilgi ile okumuştum. Kısacası insan düşünüğü bazı olayların başına geldiğini anlatıyor, sahip olmak istediklerinizi düşünce gücü ile sahip olabileceğini örneklerle anlatıyordu. Meydana gelmesini istediğimiz bazı olayları (iyi yada kötü) düşünce gücüyle nasıl başaracağımızı anlatıyor, beyin gücünün etkisini anlatıyordu.

Dün akşam benzer olay başıma geldi. Anlatayım:

Sabah iş yerimde kettle su ısıtıcısında suyu kaynattım, sabah kahvemi içtim. Isıtıcının içinin çok kireçlendiğini gördüm. Helezonları örtecek şekilde kireç çözücü kodum. Tamamen kireçlerin erimesi için beklemeye bıraktım. Kendi kendime inşallah unutmam, yanlışlıkla boşaltmadan su kaynatmam diye düşündüm. “Bir insan bunu içerse ne olur” diye aklımdan da geçti.

Gün boyu bu ilacı dökmeyi, su ısıtıcısını temizlemeyi unutmuşum. Akşam yemekten sonra çay yapmak için ısıtıcıya koydum, baktım içinde su az, biraz daha ilave ettim. Su bardağını sallama çay koydum, kaynayan suyu ilave ettim. Biraz soğuyunca bir yudum aldım. Şekersiz çay içerim. Zehir gibi tuzlu çay. Biri şakamı yaptı tuz mu attı diye düşündüm. Hemen çayı tükürdüm. Beynimde şimşekler çaktı. Sabah porçöz koymuştum. Biri içerse ne olur diye de düşünmüştüm.

Ben sabah bu olayı düşünürken kendi başıma gelecek diye düşünmemiştim.

Netice olarak söylemek istediğim, demek insan pozitif düşünürse pozitif olaylar başımız geliyor, negatif düşünürsek olumsuz olaylar karşımıza çıkabiliyor. Adı unutkanlık olsa da, benimki de bu olay oldu.

İnsanın aklına gelen başına gelebiliyormuş. İşte bu beyin gücü olsa gerek!

Allah görünmez kazalardan ve belalardan hepimizi uzak tutsun.

Sağlıkla kalın.

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Blog: balcilar-blog.com

Not: Görsel internetten alınmıştır.

 

Mutluluğu para ile satın alamazsın;

20 Mart ’13

Kategori
Ruh Sağlığı
Mutluluğu para ile satın alamazsın;

Mutluluk nedir ki, mutluluk huzurdur. Mutluluk insanın içindeki coşkudur. Mutluluk insanın kendi kabına sığamamasıdır. Mutluluk keyiftir. Mutluluk aşktır. Birini seversin, için içine sığmaz. Çünkü mutlusundur. Mutluluk pozitif bir duygudur. Yaptığımız bir işin sonunda onu başarmak, bizim ödülümüzdür mutluluk. Mutluluğu satın alamazsın. Pazarda, markette satılmaz. O bir meta değildir. Cebinde paran olsa da onu sahip  olamazsın. İçimizdeki duygudur o. Kıpır, kıpır, bizi heyecanlandıran kalp atışlarımızı hızlandıran bir duygu selidir mutluluk.

Mutluluğu insan kendisi çağırır, kendisi seçer. Küçük jestler, arkadaşına sevdiğine söylediği küçücük sözcükler, kendini mutlu ettiği gibi, karşısındakine de ziyadesiyle mutlu kılar. Negatif söz ve davranışlar mutsuzluğu getirir. Bu nedenle hepimiz pozitif olmak zorundayız. Düşünsenize sabah kalktığınızda güler bir yüzle annenize, babanıza, karınıza veya kocanıza tatlı bir günaydın, sizin ve onların güne iyi başlamanın habercisidir. Sabahleyin okulda, işte, her arkadaşlarınıza gülücükler dağıtmanız size maliyeti sıfırdır. Ama getirisi çok büyüktür.

Mutluluk paylaşmaktır. Mutluluk dokunmaktır. Mutluluk sevdiğinizin elini tutmaktır. Doğum günü olana “mutlu yıllar” deriz. Yeni evlene çifte “Mutlu olun” denilir. Bayramlarda “mutlu bayramlar” dileriz birbirimize. Bal tadındaki bu tatlı sözcüğü söyleriz hep, iyi günlerde, mutlu günlerde.

Sabahleyin yüzünü yıkarken aynaya bak, kendine gülümse. Evde, sokakta, işyerinde karşılaştığın insanlara gülümse, ama bunu yaparken kalben isteyerek yap.

Eşine ya da sevgiline seni seviyorum demek, güzel bir söz söylemek, bir tatlı bakış kondurmak, bir demek çiçek vermektir mutluluk…

Bir yerde okumuştum. Çok hoşuma gitti. “Arının kuyruğuna zehir, ağzına bal verilmiştir; neye talipsen onu alırsın. İşte  mutluluğun anahtarı bence.

Bu gün benim doğum günüm. Mutluyum. İçimden geldiği gibi paylaşmak istedim mutluluğu.

Allah mutluluğunuzu daim etsin. Hep mutlu olun, mutlu kalın.

Sevgiler, saygılar.

Abdurrahman Balcılar