Aylık arşivler: Nisan 2021

Geçen Haftanın Gözde Dizileri!

Bir yıldan fazladır Dünyanın başına musallat olan şu virüs balası yüzünden tüm ülkelerde evimizde oturmak zorunda kaldık.  2020 Mart başından bu güne bir yıl geçti.  2021 yılının Nisan ayı sonuna geldik. Virüs yüzünden evde oturmak zorundayız.

Dün de 18 günlük eve kapanma yasakları geldi. Tek eğlencemiz evde televizyon. Sinemalar kapandı, eskiden imkanı olan tiyatroya gidiyordu. Şimdilerde tek eğlencemiz televizyonlar. Artık dijital ortamda Netflix, BluTv gibi kanalların dizilerini de bilgisayar ortamında Tv’lerden izliyoruz. Bazı insanlarımız bu aptal kutusunun başında nasıl oturuyorsunuz diye soruyordu. Son yıllarda kaliteli işler, gerçekten kaliteli diziler yapılır oldu. Ulusal kanallarımızın yanında TRT de para harcayıp kaliteli işler yapıyor. son aylarda ekranlara gelen Masumlar Apartmanı, Gönül Dağı ve Teşkilat bunlardan bazıları. Atv’nin Kuruluş Osman, Bir Zamanlar Çukurova ve Kardeşlerim dizilerini sayabiliriz. Kanal D’nin kıdemli dizisi Arka Sokaklar 15 yıldır ekranlarda… Camdaki Kız yeni dizisini de kaliteli yapımlar arsında sayabiliriz.

Biz gelelim haftanın dizlerine;

Geçen haftanın en çok seyredilen gözde dizleri Pazartesi’den başlayarak şöyle sıralayabiliriz.

Tarih – Gün                      Dizi Adı                              Total           AB

19  Nisan Pazartesi        Çukur………………………..  9,42           8,33

20 Nisan –  Salı               EDHO………………………   9,76          10,61

20 Nisan –  Salı              Masumlar Apartmanı….  13,66          9,61

21 Nisan – Çarşamba     Kuruluş Osman………….  10,56        12,62

21 Nisan – Çarşamba      Masumiyet…………………   6,92          5,89

22 Nisan – Perşembe     Bir Zamanlar Çukurova…. 5,45          9,54

23 Nisan – Cuma             Kırmızı Oda………………… 10,44         7,98

23 Nisan – Cuma             Arka sokaklar…………………3,98         8,90

24 Nisan – Cumartesi     Kardeşlerim……………………6,26        10,15

24 Nisan – Cumartesi    Gönül Dağı…………………….8,95          9,69

25 Nisan – Pazar             Teşkilat………………………….12,00       12,71

 

HAFTANIN İLK 10 DİZİSİ

Total yada AB’de en yüksek puan alanlar arasından ilk on.

1.TEŞKİLAT (TRT1)……………………………………………….12,36

2.MASUMLAR APARTMANI (TRT1)……………………….11,64

3.KURULUŞ OSMAN (ATV)……………………………………11,59

4.EŞKIYA DEVLETE HÜKÜMDAR OLMAZ  (ATV)…..10,19

5.CAMDAKİ KIZ (KANALD)…………………………………….9,58

6.GÖNÜL DAĞI (TRT1)……………………………………………9,32

7.KIRMIZI ODA (TV8)……………………………………………..9,21

8.ÇUKUR (SHOW TV)……………………………………………..8,88

9.KARDEŞLERİM (ATV)………………………………………….8,21

10.BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA (ATV)……………………7,50

Kaliteli yapım her zaman reyting toplar ve reytinglerin tepesinde kalır.

Keyifli Seyirler

Abdurrahman Balcılar

 

Not: İlk 10 dizi Total’de ve AB’de aldıkları reytinglerin ortalamasına göre sıralama yapılmıştır.

 

 

Hercai Dizisi Atv Ekranlarına Veda Etti!

Hercai Dizisi dün akşam sessiz sedasız Atv ekranlarında seyircisi ile vedalaştı ve final yaparak sona erdi. Üç sezondur devam eden, başladığı ilk bölümlerinde Cuma akşamları reyting rekorları kıran dizi neden sona erdi? Ben kendi adıma uzun zamandır severek izlediğim bir diziydi Hercai. Güneydoğu Anadolu ili olan Mardin’in Midyat ilçesinde çekilen dizi çok ilgimi çekiyordu. Bizzat gidip görmediğim illerden biri Mardin yöresi. Konakları, otantik bölge yapısı ilgimi çekiyor, film içinde o yöreyi görebiliyorduk. Oyuncu kadrosu da çok iyi idi. Başrol oyuncularından Akın Akınözü Amerikada okumuş bir oyuncumuz. Güzel kızımız Ebru Şahin de oyunculuğu ile göz dolduruyordu.

NEDEN FİNAL YAPTI

Mia Yapım’ın yapımcısı olduğu Hercai ne oldu da reytingleri düştü! Dün akşam ekranlara gelen 69. Bölüm final bölümü oldu. Reytinglerde; Total’de: 3,73 puan ile 12.sırada yer almış. AB grubunda kaç puan aldığını bile göremedim. ABC1’de 2,15 puanla ancak 23.sırada yer almış.

Bir kere başta gün değişikliği geliyor. Cuma gecesinden Pazar gecesine alındı. Kendimden örnek vereyim. O gün benim seyrettiğim başka kanallarda başka dizim var. Severek izlememe rağmen Hercai’yi seyretmeye bıraktım. Dizinin reytingleri iyice düştü. Atv reytingi düzen dizinin gözünün yaşına bakmaz.

Mardin yöresinde çekilen dizi kadrosu her hafta orada kalması gerekir. Oyuncular için gerçekten fedakarlık istiyor. Bir de ülkemizde yaşanan koronavirüs olayları var.

Bir başka sorun da; Bir duyumuma göre Akın Akın Akınözü’nün set ekibi ile arası da son zamanlarda pek iyi değilmiş. Bu soruna üst düzey yöneticiler eklenince durum farklı olur. Bu durumda set ekibinden, hatta alt kadro oyuncularında diziden ayrılmalar olmuş.

Şimdi Atv Pazar akşamlarına yeni bir dizi mi koyacak? Bir başka duyuma göre Kenan İmirzalıoğlu’nun Cumartesi akşamları yayınlanan “Kim 500 Milyar İster” programının konacağını Milliyet Gazatesi yazarlarından Ali Eyüpoğlu köşesinde yazmış. Gerçi orada da aynen futbol maçlarında olduğu gibi izleyici sorunu var. Yarışma programları seyircili olursa güzel oluyor. Bu virüs ortamında nasıl olacak? Bakalım Atv ne yapacak? Hep beraber göreceğiz.

Netice olarak; Hercai gibi yöresel oramda çekilen güzel bir dizi sona ermiş oldu.

Bakalım gelen gideni aratacak mı?

Sağlıkla Kalın

Abdurrahman Balcılar

Çağatay Ulusoy’un BluTv’deki Yeşilçam Dizisi Başladı

Çağatay Ulusoy‘un yeni internet dizisi “YEŞİLÇAM” 22 Nisan akşamı ilk 2 bölümü Saat:19.00’da BluTv de yayına başladı. Dizi 60 yıllarda yaşamış sinema film yapımcı Semih Ateş’in hayatını anlatıyor. Yeşilçam’da küllerinden yeniden doğmaya çalışan sinema aşığı yapımcının dramatik hikayesi canlandırılıyor.

 

Başrollerini; Çağatay Ulusoy, Afra Saraçoğlu, Selin Şekerci, Güngör Bayrak, Nilüfer Açıkalın, Altan Erkekli, Yetkin Dikinciler, Özgür Çevik, Ayta Sözeri ve Bora Akkaş gibi kuşaklarının önemli isimlerini bir araya getiren ‘Yeşilçam’, 7’den 70’e tüm izleyicilere geçmişin özlenilen değerlerini, duygularını hatırlatıp yaşatıyor.

Örnek ben 60’lı yıllarda ortaokul, lise ve üniversite yıllarımda gençlik yaşımda, o yıllarda üretilen sinema filmlerini izleyerek büyüdüm. Ayhan Işık’lar, Kartal Tibet’ler, Tanju Gürsoy ve Türkan Şoray’ların filmlerini seyrederek.

Yapımcılığını Sibel Tuna’nın üstlendiği, Sunset Film imzalı ‘Yeşilçam’ dizisinin yönetmenliğini Çağan Irmak yapıyor. Çağatay Ulusoy’un oyunculuğu diğer yapımlarında olduğu gibi ayakta alkışlanacak cinsten.

Her şeyini kaybeden Semih Ateş, öyle hırslıdır ki; “Bir film yaparım hastalar iyileşir, mevsimler değişir.” Diyerek elinden senaryosunu çalan rakiplerine meydan okumaktadır.

Dizinin senaryosunu Levent Cantek ve Volkan Sümbül yazmış.

Yapımcı Semih Ateş, Ateş Film firmasını kaybeder. Çok zor duruma düşer, tekrar ayağa kalkabilmek için çok kıymetli kol saatini bile satmak zorunda kalır. En yakınındaki kayınbiraderi, senaryosunu satın aldığı arkadaşı bile kazık atar. Semih Beyoğlu Yeşilçam sokaklarında koşturur. Zaman zaman göz yaşlarını tutamaz.

Çağatay Ulusoy, 10 yıllık oyunculuk birikimle göz dolduruyor. Dizinin ilk 2 bölümünü ikişer kez izledim. Dizi bana göre 9 numara. On numara verecektim ama Çağatay’ın Semih karakteri olarak çok sigara içmesinden bir puan kırdım. Şaka bir tarafa bu diziyi anlatmakla olmaz, Yeşilçam’ı seyretmek lazım, Çağatay Ulusoy’un oyunculuğunu görmek lazım. Dizide saat yok, Internetten her an BluTv’e girip seyredebilirsiniz. 1-2 bölümler yayında, önümüzdeki Perşembe 3.bölüm yayında olacak! Yeşilçam dizisi 2 sezon 20 bölüm çekildi, ilk on bölüm yayınlanacak.

Çağatay Ulusoy’un can verdiği Yapımcı Semih Ateş’in, Sinemanın altın çağında 60’lı yıllarda varoluş hikayesini heyecanla seyredeceğiz.

“Yeşilçam” Dizisi BluTV’de internette yayında…

Tüm Yeşilçam ekibine başarılar diliyorum, elinize sağlık, çok kaliteli bir iş olmuş.

Keyifli Seyirler

Abdurrahman Balcılar

 

“Kağıttan Hayatlar” Filmindeki Çağatay Ulusoy Faktörü!

Çağatay Ulusoy‘un Netflix dijital platformunda ekranlara gelen “Kağıttan Hayatlar” sinema filmi dünya çapında oldukça ses getirdi. Ülkemiz yanında, Latin Amerika ülkelerinde, Avrupa’da bilhassa Fransa’da Fransızların çok ilgisini çekti, basından övgüler aldı.

Bu filmde başarılı yönetmen Can Ulkay büyük emeği var. Ulkay’ın da bir yazısında ifade ettiği gibi filme Çağatay Ulusoy’un katkısı çok büyük. Çağatay Ulusoy’un projenin her aşamasında yer aldığını ifade eden Can Ulkay şöyle diyor.

Çağatay Ulusoy’un oyunculuğun yanında yaratıcı yapımcı olarak da projede yer aldığını, çekim ve montaj dahil, filmin tüm safhalarında bulunduğunu dile getirdi. Başarılı yönetmen, filmin ilk 10 arasında yer almasının, özellikle de Fransızların çok ilgisini çektiğini vurgulayarak, “Şaşırarak her gün makaleler okuyorum. Çok değerli yerlerde makaleler çıktı. ‘Bu Türk filmini seyredin yani sadece ketçapla pilav yemek için değil, altındaki esas dramı görmek için.’ ve ‘Bu filmin niye bu kadar sevildiğini ve beğenildiğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Acaba ketçap ve pilav yüzünden mi?’ diye esprili anlatım yapmışlar. Seyrediliyor, konuşuluyor, gündemde kalıyor. Bir şekilde yakalıyor seyirciyi.” diye konuştu.

Filmin bu kadar çok ilgi görmesi ve seyredilmesinde Çağatay Ulusoy faktörü çok büyük. Ulusoy, tüm dünya ülkelerinde tanınıyor ve çok seviliyor. Bugüne kadar oynadığı tüm dizi, filmlerinde tipi ve oyunculuğu ile çok beğenildi ve sevildi.

 

2011 yılında oynadığı “Adını Feriha Koydum” filmi onu ülkemize ve tüm dünya ülkelerine tanıttı. Hazal Kaya’ın canlandırdığı Feriha karakteri ve  Çağatay Ulusoy’un canlandırdığı Emir Sarrafoğlu karakteri çok sevildi. Dizinin ünü aldı başını gitti ve Ukrayna’dan Pakistan’a, İran’dan Sırbistan’a, Slovakya’dan Peru’ya kadar uzandı. Adını Feriha Koydum 25 dünya ülkesinde oynadı ve hala oynuyor. Böylece Çağatay Ulusoy ismi tüm dünyada tanındı ve sevildi.

Daha sonra oynadığı Medcezir dizisi 2013-2015 ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da en çok izlenen Türk dizileri arasında yerini aldı. Dizi Türkiye’de bitmesi ile yurt dışı satışları gerçekleştirildi. Bulgaristan, Gürcistan, İran, Letonya, Litvanya, Pakistan, Romanya, Şili ve birçok Arap ülkesinde heyecanla izlenen dizi Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy’ın yurt dışında da tanınır olmasının önünü açtı.

2016 yılında oynadığı İçerde dizisi ülkemizde çok beğenildi. Insider adı ile Pakistan, Hindistan, Romanya, Etiyopya ve son yıllarda Latin Amerika ülkelerinde izlendi.

Çağatay Ulusoy’un Hakan: Muhafız (4 Sezon: 32 bölüm) dizisi; bugün üye sayısı dünyada 207 milyonu bulan Netflix de oldukça ilgi gördü ve çok seyredildi.

Netice itibariyle Çağatay Ulusoy tam bir dünya sanatçısı oldu. Sevenleri onun film ve dizilerini takibe aldı. Böyle bir zamanda geçtiğimiz yıl çekimleri tamamlanan “Kağıttan Hayatlar” Netflix tarafından portföyüne alınıp yayınlanması film için artı bir avantaj oldu. Binlerce kişi sırf Çağatay Ulusoy’u izlemek için bu filmi izledi. Bu da yadsınamaz bir Çağatay Ulusoy faktörü oldu.

Her şeyin gönlünce, başarılar Çağatay…

Abdurrahman Balcılar

Brad Pitt & Çağatay Ulusoy

 

Son iki hafta içinde dünyanın en sevilen oyuncularından Brad Pitt’in iki ölümsüz sinema filmini tekrar izledim. 1997 yılında çevirdiği “Tibet’te 7 Yıl” (Seven Years in Tibet) filmde batı ve doğu kültürünün bir kritiği yapılıyor.

Bir Alman dağcı olarak ülkesinden kilometrelerce uzakta, eşinden ve kendi çocuğundan uzakta 11 yaşında dini lider (Dalay Lama) bir çocuktan bir şeyler öğreniyor ve öğretiyor.

 

TRUVA SAVAŞI FİLMİ

Brad Pitt’in M.Ö. 500’lü yılarda Yunanlılarla Anadolu topraklarında yer alan Truva da geçen bir savaş filmi. Yunan Kral Menelaus’un karısı kraliçe Helen  yüzünden çıkan savaşta yer almıştır.

Yunanlılar ile Anadolu topraklarında bulunun Truvalı’lar  arasındaki savaşta Aşil (Brad Pitt) tek başına savaşır. Aşil, Truva Prensi Paris’in ağabeyini ikili düelloda öldürür. Kısa bir süre sonra “ölümlü erkeklerin en güzeli” olarak bilinen Paris’in zehirli okuyla topuğundan vurulur, tek zayıf noktasından aldığı bu yara yüzünden can verir. Aşil’den dolayı, baldırın arka kısmındaki kas grubunun, topuk kemiğine birleşmesini ve ayağın aşağı-yukarı hareketini sağlayan yapı, “aşil tendonu” adı verilmiştir.

Bugün Çanakkale ilimizdeki Truva kentinde sembolik Truva atı vardır. O savaşta 10 yıl alınamayan kale, bir savaş hilesi ile, at içinde kaleye sokulan askerlerin kale kapılarını bir gece açması ile Truva düşmüştür.

Brad Pitt’in bu iki filmini, Çağatay Ulusoy‘un defalarca seyrettiğini düşünüyorum.

 

Brad Pitt‘in ve Çağatay Ulusoy‘un benzer fotoğraflarını yayınlıyor, herhangi bir yorum yapmıyor, yorumu sizlere bırakıyorum.

 

il

 

Brad Pitt Amerikalı oyuncu ve film yapımcısı dünya sanatçısıdır. Bizim Çağatay Ulusoy da oyuncu ve yapımcı olarak Dünya Sanatçısı olma yolunda… Brad Pitt Oscar almış bir oyuncu. Çağatay Ulusoy’un da ilerleyen yıllarda Oscar’a aday olacağını ve bu ödülü alacağını inanıyorum.

Abdurrahman Balcılar