Kategori arşivi: Gezi – Tatil

Didim’de Kırgız 2 İkiz Kardeş Türk Turizmine Hizmet Ediyor!

Geçtiğimiz hafta Didim’de bir hafta tatildeydim. 3 günü  İzmir Üniversite yıllarından yakın arkadaşım Eczacı Mustafa Kocabaşoğlu’nun yazlık evinde birlikte kaldık. Didim’in Altın Kum sahiline gelinir de hemen dönmek olmazdı. Denizin ve tatilin tadını çıkartmak lazımdı. Öyle de yaptım. Altın Kum sahilinin hemen kıyısında Delta Otelinde 5 gece kadım.

Delta Otel 3 Yıldızlı küçük bir işletme, karı – Koca ve kızları birlikte çalışıyorlar. 32 oda,78 yataklı, denize 100-150 mt. düz ayak mesafede. Sabah kahvaltısı açık büfe, akşam yemeği standart. Ahmet Ustanın yemekleri oldukça lezzetli. Otel şu günlerde %60 dolulukta. Bayramda %100, sezon sonuna doğru, Türklerin yanında, İngiliz, İrlandalı ve Alman Turistlerin gelmesi ile %100 doluluk bekleniyor.

Ben sizlere otelin her işine koşan Kırgızistan’lı temiz yüzlü ikiz 2 kardeşten bahsetmek istiyorum. Bu pırlanta gibi, tek yumurta ikizi gençleri hep karıştırdım. Biri Hasan, diğeri Hüseyin Mirhacıginoğlu. 18 yaşını bitirir bitirmez bir Orta Asya ülkesi olan Kırgızistan’dan Aydın’ın tatil cennetlerinden biri olan Didim’e atmışlar kendilerini… Enteresandır denizle hiç alakası olmayan 7 milyon nüfuslu Kırgızistan’dan mavinin denizle gök yüzünün birleştiği tatil cenneti Didim’de genç yaşta Türk Turizmine hizmet ediyorlar. Hüseyin 3 senedir ülkemizde, Hasan da 1,5 senedir burada Delta Otelinde çalışıyorlarmış. 1999 Doğumlu olan kardeşler tek yumurta ikizi, askerlik Kırgızistan’da mecburi olmadığı için Pasaportlarını alıp Türkiye’ya gelmişler, önce Halaoğlu Ankara’da olduğu için Ankara’ya sonra Didim’e çalışmaya gelmişler. Hüseyin Lise mezunu, Turizmciliği yaşayarak öğrenmişler.

Kardeşlerin illa da bir Kırgız kızı ile evlenmek gibi bir saplantıları yok. Kalbi temiz, iyi bir aile kızı ile evlenmek amaçları. Kardeşler ileri doğru bir hedefleri yok. Allah sağlık verdiği müddetçe ülkemizde kalıp çalışma arzusundalar.

KISACA KIRGIZİSTAN

Kırgızistan Cumhuriyeti, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biridir. 7 milyon nüfuslu. Dağlık bölgeleri ve gölleri sayesinde turistlere doğa sporları imkanı sunar. Tanrı Dağları ülkenin %65’ini kaplamaktadır.

Modern bir yapıya sahip olan Bişkek, ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir.

Kırgızca ve Rusça olmak üzere iki adet resmi dil vardır. Para birimi olarak Som kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre 4 saat daha ileridir.

KIRGİZİSTAN’IN KONUMU

Orta Asya’da yer alır. Batısında Özbekistan, kuzeyinde Kazakistan, güneyinde Tacikistan, doğusunda ise Çin ile komşudur. Büyük şehirleri Bişkek, Karakol, Balasagun ve Balıkçı.

Kırgızistan’a yapılacak olan seyahatlerde vize gerekmemektedir. Kayıtlar yaptırıldıktan sonra ‘vizesiz’ ve ‘süresiz’ olarak Kırgızistan’da kalınabilmektedir. Kırgızistan’n en önemli içkisi Kımız’dır.

Otel sahiplerinden Müdür Halil Bey, böyle gönlü, yüzü güzel temiz ve çalışkan Kırgız gençleri bulduğu için çok şanslı.

İkiz gençler Hüseyin ve Hasan’a sağlıklı çalışmalar ve bol kazançlar diliyorum.

Abdurrahman Balcılar

İTO Vakfı Gürcistan Seyahati : Batum.

cats BATUM

Önceki yazımda İTO Vakfı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli heyet üyelerinden bazı arkadaşlar ve değerli eşleriyle birlikte katılmışlar, o seyahati anlatmıştım, Şimdi de, Batı Karadeniz – Trabzon seyahatinin devamı olarak, Gürcistan bölümünü yazmaya çalışacağım.

Batum; Gürcistan’nın güneybatısında kent, Acaristan Özerk Cumhuriyeti’ nin merkezidir. Cumhuriyetin güneybatısında, Türkiye sınırından 15 km içeride, Çoruh Irmağı ağzındadır. Ülkenin Doğu Karadeniz’deki en önemli limanlarından biridir. Limandan petrol, manganez, turunçgil dışsatımı; metal, makine, kâğıt, besin dışalımı gerçekleştirilir. Bakü’de çıkartılan petrol, Tiflis üzerinden boru hattıyla Batum’a taşınarak kentteki rafinerilerde işlenir. Gemi, makine yapımı, çinkografi işçiliği, mobilya, yünlü dokuma, ayakkabı, deri, tütün önemli endüstri etkinlikleridir. Ilıman yağışlı iklimin egemen olduğu kentte, çay ve turunçgil bahçeleri geniş yer tutar.

File source: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Batumi_Georgia_2012.jpg

Tarihi: İlkçağda Bathys adıyla anılan kent, Pers İmparatorluğu’na bağlıydı. Daha sonra Pontosluların ve Romalıların (10 63) egemenliğine giren Batum, Ortaçağda Vati adını aldı. Gürcülerin (12. yüzyıl) egemenliği sırasında Moğolların saldırısına uğradı (13. yüzyıl). 1564’te Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlıların eline geçti ve 1878’e kadar Osmanlı yönetiminde kaldı. Berlin Antlaşması ile (1878) Rusya’ya bırakıldıktan sonra serbest liman konumu kazandı. Ruslar, 1886’da, antlaşmayı bozarak limanı askeri üs olarak kullanmaya başladılar. Birinci Dünya Savaşı’nda Brest-Litovsk Antlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu’na geri verilen kent, bağımsız bir sancak merkezi oldu. Savaştan yenik çıkan Osmanlılar, Mondros Mütarekesi sonucunda kenti İngilizlere bıraktılar. İngilizler Temmuz 1920’de kentten çekilince Gürcistan topraklarına katıldı. 1921’de durumu protesto eden TBMM Hükümeti kuvvetleri tarafından işgal edildiyse de, Moskova Antlaşması sonucunda Türk güçleri kentten ayrıldı. Kısa bir süre sonra Gürcistan SSC’ye bağlı kurulan Acaristan Özerk Cumhuriyeti’nin merkezi oldu (16 Temmuz 1921). İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların kenti ele geçirme girişimleri sonuçsuz kaldı. SSCB’nin dağılmasından sonra (1991) bağımsızlığını kazanan Gürcistan sınırları içinde aynı konumunu korudu.

Günümüzde Batum büyük çoğunlukta turizm gelirleri ile ayaktadır.

Batum hakkında bu alıntı ekomomik, tarihi ve siyasi bilgileri aktardıktan sonra, dönelim seyahatimize…

Bir Karadeniz şehri olan Batum’dayız. Akşamın geç saatlerinde ulaşabildik. İki sınır polis noktası arasında neredeyse 500 metrelik mesafe mevcut. Bu kısmı yürüyerek geçtik. Gürcistan’a giriş için TC. Nüfus kağıdını göstermek yeterli.

Bir benzin istasyonundaki döviz bürosundan herkes ihtiyacı kadar Lari aldı. Bizim Lira, orada Lari olmuş. 100 TL ile 64 Lari alabiliyorsunuz.

Batum şehir içinde bizi gezdirecek mini otobüsle eski Batum’un kominizm döneminden kalan oldukça eski binaların arasından geçtik. Daha sonra Türk müteahhit ve firmaların yaptığı modern yüksek binalar arasından geçtik. Yol boyunca çok iyi aydınlatılmış caddelerden geçerek akşam yemeğini yiyeceğimiz Grand Grill Restaurant’ta geldik. İkinci katta çok güzel zevkle hazırlanmış masada geç de olsa akşam yemeklerinizi yedik. Hizmet eden bayan garson kızlar az da olsa Türkçe biliyorlar. Yemek salonun hemen yan tarafında büyükçe bir havuz mevcuttu. Programda su gösterisi vardı ama biz kaçırmışız. Keşke ışıklı, müzikli su balesini izleyebilseydik. İşte bizim izleyemediğimiz eski bir su balesi görüntüsü.

hqdefault

Bu geç akşam yemeğinden sonra geceyi geçirecek olduğumuz, Sheraton Botui Hotel’e yerleştik. Batum aynı zamanda bir kumarhaneler cenneti. Her otelde geniş Cazinolar mevcut. Oldukça da kalabalık. Vakit geçirmek için de olsa bazı arkadaşlar kumarhaneye indi. Kollu makineler ve canlı oyunlarda şansını denediler.

Ertesi sabah geç kahvaltıdan sonra saat 11 gibi otelden ayrıldık. Kapalı bir hava vardı. Daha sonra güneş açtı. Çöl sıcağını andıran ılık rüzgar insanı sersemletiyordu. Öğleden sonra fırtına ve hafif sağanak yağmur. Bir günde Batum’da neredeyse dört mevsimi yaşayabilirsiniz!

Batum’da görülecek yerleri çifte Tabiiyetli genç delikanlı rehber Yusuf bizleri gezdirdi.

DSCN0730

Ters lokanta, ‘Beyaz Restoran’ binası, görenleri şaşkına çevirdiği gibi beni de şaşırttı. Laz kökenli olan Gürcistan vatandaşı Temur Tsurtsumıa tarafından Ocak 2012 yaptırılıp, hizmete açılan restoran binası ters olarak inşa edildi. İki katlı ve 2 bin 300 metrekare alana sahip restoranın çatısı zeminde yer alırken, masa, sandalye, saksılar, halılar, lavabo, klozetler, merdivenler ve balkonlar da tavana ters olarak monte edildi. Laz yemekleri yapan lokantada çalışanlar da işletme sahibi gibi Laz kökenli Gürcistan ve Türk vatandaşlarından oluşuyor. İlgi odağı olan ters lokanta Türkiye’nin sınıra yakın Artvin ve Rize illerinden ziyaretçi akınına uğruyor. Vatandaşlar hem burada Laz yemeklerini yiyor, hem de ters lokantayı geziyor. Ters binayı görüp sebebini soranlara ise, ‘Sahibi Laz’ yanıtı veriliyor. Ne diyelim, Laz fıkralarını gülerken bu da bir Laz işi ve Laz zekasını yansıtıyor. Grup olarak bu bina önünde düz duralım dedik, bizim grup hep beraber bir resim verdik.

IMG-20170423-WA0133

Yolumuz Batum’un en çok turist çeken yeri olan Avrupa Meydanı… Oldukça geniş ve etrafı görkemli binalarla çevrili.

IMG-20170423-WA0013

Batum’a heykeller şehri diyebiliriz. Yıllar önce gezdiğim Avrupa kentleri Fransa – Paris, Çek Cumhuriyeti – Prag, İtalya – Milano gibi büyük şehirlerde gördüğüm türde eski tarihi binalar ve heykeller burada da mevcut.

DSCN0751

Meydanların birinde saat kulesi.

IMG-20170423-WA0067

Güzel bir meydan daha….

IMG-20170423-WA0081

Alfabe Kulesi:

115136445

Batum halkının büyük çoğunluğu Katolik hıristiyan. Bir Katolik kilesinde evlen bir çiftin, papazın nikah kıymasını şahit olduk.

IMG-20170423-WA0123

IMG-20170423-WA0126

Batum’da az da olsa Müslüman nüfus var. Bir cami de gördük.

Batum’un hem eski Kominizm döneminden, hem de yeni dönem modern binaları iç içe. Eski evlerde, fakir gürcü aileler oturuyor. Yaz aylarında gecelik kiraya veriyorlarmış.

IMG-20170423-WA0114

Görülecek yerlerden sonra öğle yemeği için, denizin üstünde bulunan Terrassa Askaneli Restaurant’a yedik.

IMG-20170423-WA0051

Öğle yemeğinden sonra Batum’un ünlü Botanik Bahçesi’ne geçtik. Beli bir noktadan sonra denize doğru iniş istikametini yürüyerek indik. Bu botanik bahçesi Avrupa’nın 2.büyük bahçesiymiş. Her türlü yağmur ormanlarında görülen ağaçlar, bambular, türlü bir çeşit çiçeklerle bezenmiş bir yer.

IMG-20170424-WA0023

IMG-20170424-WA0003

Burada yeşil’in her rengini, çiçeklerin her türünü görmek mümkün. Anlatmakla olmaz, görmek lazım. Milliyet görsellerde tüm resimleri tıklayarak görebilirsiniz. ama kaldırmışlar.

IMG-20170423-WA0060

Çıkışta grup arkadaşları ile bir resim verdik.

IMG-20170424-WA0000

Buradan sonra dönüş yolculuğu için Batum Hava Limanına geçtik. THY’nin İstanbul’a, oradan da aktarmalı olarak İzmir’e THY ile gece yarısı Adnan Menderes Hava Alanına indik. Bu güzel seyahatimiz de böylece noktalandı.

Bu güzel seyahati tertip eden, vesile olan, katılan bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Fotoğrafların büyük çoğunluğunu çekip, paylaşan; İTO Ekonomi Üniversitesinde görevli, Mütevelli Heyet üye arkadaşımız Seren Uzluer’e ve foto çekip paylaşan herkese teker teker teşekkür ederim.

Bundan sonraki bir seyahatte buluşmak üzere…

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Blog: Abdurrahman Balcılar Blog Sayfası