Aylık arşivler: Eylül 2013

“Medcezir” 3. haftasında da yıktı geçti,

29 Eylül ’13

Kategori
TV Programları
"Medcezir" 3. haftasında da yıktı geçti,

Star Tv.in bomba dizisi Medcezir dün akşam 3.cü bölümüyle gecenin en iyilerindendi. Geçen hafta olduğu gibi reytinglerde birinciliği kimselere bırakmadı. Ta ki aylar önceden yazmıştım,Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya ile Medcezir Cuma akşamlarının mutlak birincisi olacak demiştim. Üç cumadır öyle de oluyor, bundan sonrada fenomen olan dizi böyle devam edecek gibi. İnsan çikolata yedikçe bağımlılık yapar ya, bu dizi de izledikçe bağımlılık yaratmaya başladı. Her Cuma artık Medcezir gecesi olacak, bir sonraki bölüm sabırsızlıkla beklenecek.

Geçen bölüm inşaattaki yangından çıkartılan Yaman, hastaneye kaldırılmıştı. Orkun’un sebep olduğu yangının suçu Yaman’ın üstüne kalır. Orçun, Yaman’ı yangından kucaklayarak çıkardı ya, kendini kahraman ilan eder. Bu durumu Mira’ a karşı kullanır. Asım Şekip Kaya, yangının sorumlusu gördüğü Yaman’dan şikâyetçi olur ve içeri attırır. Avukat Selim ve oğlu Mert Yaman’ın suçsuz olduğundan emindirler. Yaman’ı kurtarmak için büyük çaba harcarlar.

Avukat Selim kayınpederine adeta emir verircesine şikâyetini geri alacaksın demesi, Mert’in annesini ikna etmesiyle Yaman çıkartılır ve eve gelir. Bir güzel haber de, annesini Selim Bey tahliye ettirir eve getirir. Ana oğulun kavuşmasında duygulu anlar yaşanır. Selim bey bir güzel müjde daha verir, Yaman’ı Asım Şekip Kaya Üniversitesinde, yüzde yüz burslu olarak okutacaktır. O akşamki vakfın panayır gecesine tüm alile katılır.

Herkes panayır havasının büyüsüne kapılmıştır. Katılanların aralarında yaptıkları kısa konuşmalardan pasajlar vermek istiyorum.

Yaman’ın annesi Nevin Hanımdan Yaman’a,  “Hiç bu kadar zengin insanı bir arada görmemiştim”

Yaman’dan Orkun’a, “şu an elindekinin gerçek silah olmasını isterdin herhalde”

Orkun’dan Yaman’a, “Kurşun harcamaya değmezdi, senin yediğin dayak az gelmiş, istersen yangın tehlikesi olmayan bir yerde devam ettirelim.”

Yaman’dan Orkun’a, “Seni ele vermediğim için teşekkür beklemiyorum senden, ama geri dönüp çıkarttığın için ben sana teşekkür ederim.”

Bu konuşmaları duyan Ender Hanımdan Orkun’a, “Herkese özür borcu olan biri bu kadar agresif olmamalı Orkun, Sitedekilerin Yaman’dan huzursuz olduklarının farkındayız, madem Yaman bu konuda sessiz kalmayı tercih ediyor, onun kararına saygı göstereceğim ben de. Evin yenilenme sürecinde ikiniz birlikte çalışırsanız, daha çok sevineceğim.”

Asım Şekip Kaya, olayların baş aktörü dediği Yaman ile tanışır. Tatsız bir konuşma geçer aralarında. Yaman’ın uzattığı eli sıkmaz. Asım Beyden Yaman’a “Bulutlar fazlası ile elektrik yüklü”

Mert, Eylül’ e zar atarken şans verir. Beklediği öpücüğü Eylül’den alır. Eylül beni öptü diye Yaman’a gösterir.

Sude kocasına, Ender’in 500 bin dolar verdiği için, Selim Beye teşekkür eder. Karısının bu hareketine çok kızan Selim Bey, Ender’ e hesap sorar.

Yaman’ın annesi içince dağıtır, sahneye çıkar başlar şarkı söylemeye. Yaman sahneden alır ve oradan uzaklaşır. Ortalığın karıştığını gören Mira, sahneye fırlar mikrofonu kaptığı gibi şarkı söylemeye başlar, ortalığı yatıştırır. Böylece Yaman’ a yardımcı olur.

O gece köşk de kalan ana-oğul, sabahleyin Nevin Hanım kocası Hasan’ı çağırır ve Yaman’a “Ben sana layık değilim, sen her şeyin en iyisine layıksın oğlum, hoşça kal der ve gider. Amacı oğlunun orada kalması için yardımcı olur.

Artık Yaman köşk de kalıcıdır. Kötü günler bitti, güzel günler bekliyor artık Yaman’ı.

Bu bölümün baş aktörü Avukat Selim Serez idi. Oyunculuğu on numara. Karısı Ender Hanım ile Yaman konusunda yaptığı konuşma, tam bir avukat işi ve duygusal. Yaman’ı oğlu kadar sever korur oldu. Barış Falay’a (Avukat Selim) Tebrikler.

Taner Ölmez (Mert Serez), rol kabiliyeti, sempatik hareketleri ve üstün performansı, benim gibi bütün seyircinin beğenisini topluyor. Oldukça şirin ve hazır cevap. Bir ağabey olarak kabul etiği Yaman’ ı çok seviyor.

Mine Tugay (Ender), o zenginliğin verdiği sert duruşunun altında, yumuşacık bir anne yüreği var. Oğlu Mert’i ve kocasını çok seviyor. Artık yaman’ a da güveniyor, sevmeye de başladı.

Hazar Ergüçlü (eylül), Şebnem Dönmez (Sude), Murat Aygen (Faruk) ve Usta oyuncu Can Gürzap (Asım Şekip Kaya) hepinize ayrı ayrı tebrikler.

Çağatay Ulusoy her bölümde artık çok başarılı. Performansı yerinde.  Çıtayı her seferinde daha yukarı taşıyor. Yalnız dikkatimi çeken alt dudak ısırması alışkanlık mıdır, rol gereği fakirliğin, ya da ezikliğin verdiği bir tik olarak mı yapıyor anlayamadım. Çok sık yapıyor bu hareketi. Geçen bölüm en az 10 kere yapmıştı. Yaman bu görüntüsü ile çok mahcup görünüyor. Ama bu hareket ona çok da yakışıyor.

Serenay Sarıkaya rahat tavırları, sempatik hareketleri ve de sahne performansı güzeldi. İleriki bölümlerde Yaman ile çok güzel bir ikili olacaklar. İzleyiciyi daha keyifli anlar yaşatacaklar.

Ay Yapımın bu süper dizisi, yeni sezonun en güzel dizilerinden biri oldu. Tüm Yapım ve Yayın ekibine başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca senaristimiz Ece Yörenç‘e, konuyu çok güzel yön verdiğiniz için teşekkürler.

İyi seyirler.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

 

 

A.Ş.K. dizisinde Hazal Kaya farkı,nal

27 Eylül ’13

Kategori
TV Programları
A.Ş.K. dizisinde Hazal Kaya farkı

Sosyal Medyada çok konuşulan A.Ş.K dizisi geçtiğimiz akşam Kanal D ekranlarında izleyiciyle tanıştı. Aşk dizisinin açımı Azra,Şebnem, Kerem baş harflerinin kısa okunuşu. İki güzel kadın, bir erkeği seviyorlar. Karşısında Muhteşem yüzyıl gibi bir yapım olmasına rağmen, reytinglerde kendine yer buldu. AB 2.ci, Totalde 4.cü oldu. Bu başarıda Hazal Kaya’ ın payı çok büyük. Güzelliği, kamera karşısındaki rahatlığı, her yönüyle mükemmeldi. Ayrıca kendisini çok hırslı gördüm. Olağanüstü bir performansı var. Kilo verince çok zarif olmuş. Sahneler mükemmel, çekimler görsel şölen halinde sunulmuş. Tabi ki mekân önemli, yeşil doğa, mavi deniz olunca da, her şey güzel oluyor. Büyük Ada çekimleri harikaydı. Konu, adı üstünde aşk. Akademiden arkadaş olan, fakir genç kız Azra (Hazal Kaya) ve fakir genç Kerem (Hakan Kurtaş) bir spor kompleksinde çalışırlar. Azra Tenis hocası, Kerem yüzme hocası ve aynı zengin kızaŞebnem (Aslı Tandoğan) ders verirler. Şebnem, Kerem’e ilk görüşte aşık olmuştur. Sudan korkmasına rağmen, sevgi uğruna Kerem’den yüzme dersi alır. Şebnem lenf kanseri ve altı aylık ömrü kalmıştır. Aslı, bu haberi Şebnem doktoru ile konuşurken duyar. Kerem’in babası intihar eder, Kerem’e 500 bin lira tefeci borcu bırakır. Ödemeyecekleri borcun altına girerler ve senet imzalarlar. Bu borç, her ikisi için kâbustur. Azra çok güzel, güzelliği kadar akıllı kızdır. Şebnem’in umutsuzluğu Azra’nın umudu olur. Aklına şeytanca bir fikir gelir. Kerem’ e “Şebnem ile evleneceksin” der. Borcu ödemek, kendi aşklarını kurtarmak için, Kerem’in aşkını Şebnem’e satacaklardır. 6 ay sonra Şebnem öldüğünde servet Kerem’ e kalacaktır. Konu güzel. Bu plan işleyecek mi? Ya da hangi olaylara gebe. Hep birlikte göreceğiz. Bir Gold Film yapımı olan Faruk Turgut’ un bu filmin yönetmenliğini Ömür Atay yapmıştır. Senaryosunu Evren Şit ve Serdar Soydan yazdığı dizimiz her Çarşamba izleyiciyi ekran başına oturtacak. Herkese iyi seyirler. Saygılar, sevgiler. Abdurrahman Balcılar Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar Mail : ab.balcilar@hotmail.com Blog: milliyet.com.tr/cansever Blog: balcilar-blog.com

Çağatay Ulusoy dolu dolu 23 yaşında.

25 Eylül ’13

Kategori
Magazin

 

Çağatay Ulusoy dolu dolu 23 yaşında

Çağatay Ulusoy 23 Eylül 1990 doğumlu. Geçtiğimiz Pazartesi akşamı çalışma arkadaşları sürpriz yaptı. Medcezir ekibi sette yakışıklı oyuncunun doğum gününü kutladı. Doğum günü pastası kesildi.

Çağatay Ulusoy, “Çok teşekkür ederim… Sevdiğiniz insanlarla uzun ve mutlu yıllar geçirmeniz dileklerimle… Sağ olun” notuyla doğum günü fotoğraflarını tüm sevenleriyle paylaştı.

Kimine göre bebek yüzlü, kimine göre erkek güzeli yakışıklı oyuncu Çağatay Ulusoy genç kızların başını döndürüyor. 2010 yılında Best Model yarışmasında birinci seçilmesiyle mankenlikten ekranlara geçmiştir. Adını Feriha Koydum dizisinde, Hazal Kaya ile başrol oynayan oyuncumuz 2011 yılında doğum gününü rolü gereği canlandırdığı Emir Sarrafoğlu baba mekânı Hills’de kutlarken, gerçek doğum gününü de kutlamış oldu. Dizinin 27. Bölümünde, rolü gereği Emir Sarrafoğlu ile Çağatay Ulusoy doğum günleri 23 Eylül 2011 de örtüştü. Çağatay, 2012 Eylülünde de Emir’in Yolu dizi setinde doğum gününü kutlamıştı.

Çağatay Ulusoy’ un doğum günü için bir ay önceden twitter’da sevenlerine sordular. “23 Eylül size ne ifade ediyor?”

Sevenlerinin hazırlayıp gönderdiği hediye resimler “Çağatay Ulusoy / 23 Eylül Special Video / Happy Birthday başlığı altında video filmi hazırlandı. Bu güzel görüntüler YouTobe yayınlandı.

Gelen resimler görülmeye değer. Nutella kavanozu, Bal kavanozu, Baklava tabağı gibi resimler. Ayrıca slogan haline getirilmiş, resimli yazılar. Bu yazılardan birkaç örnek vermek istiyorum.

“Seninle yeniden doğdum” – “O gün dünyaya bir meteor düştü 23 Eylül 1990” – “Hayatımın anlamı Çağatay Ulusoy” – “Eylülü sevdiren adam” – “23 Eylül 1990 tarihinde, sayende hayata yeniden doğdum” – “23 Eylül benim renksiz hayatıma renk kattı” – “Doğum günün kutlu olsun Mucize varlık” – “Eylül, Aşk diye okunmalıydı, Aşk Eylül diye yazılmalıydı” – “Aynı çikolata gibisin bağımlılık yapıyorsun” – “Uzun uzun anlatılmaz, tek bildiğim sen aşksın” – “23 Eylül sensin, sen her şeyimizsin” Burada sadece bu kadarını aktarabildim. Bu güzel çalışmayı hazırlayan “CUCLUB” ün ellerine sağlık diyorum. İzlemeyenlerin YouTube’ dan seyretmesini tavsiye ediyorum.

Ayrıca “İyi ki doğdun Çağatay Happy Birtday to you”. Başlığı altında onlarca video yayınlandı.

Şimdi Medcezir dizisinde “Yaman” karakterini canlandıran Çağatay Ulusoy, rol arkadaşlarından Metin Akdülger’ in (Orçun) dediği gibi, özverili çalışmasını devam ediyor.

Ben de Çağatay’ ın doğum gününü kutlar, nice mutlu yıllara, başarı dolu bir hayat dilerim.

 

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/Cansever

Blog: balcilar-blog.com

Hazal Kaya “A.Ş.K” dizisi ile seyirciye merhaba diyor!

25 Eylül ’13

Kategori
TV Programları
Hazal Kaya "A.Ş.K" dizisi ile seyirciye merhaba diyor,

Hazal Kaya bu akşam yeni dizisi “A.Ş.K” ile Kanal D ekranlarında. Bir yıldır ara verdiği ekran hasreti bitiyor. Afkzede olan Hazal Kaya geçen sezon Son Yaz Balkanlar 1912 dizinde rol almış, ancak dizi gerekli ilgiyi görmeyince, beş bölümde kalmıştı.

Bu uzun arada Amerika’ da dil eğitimi ve sonra da oyunculuk dersleri için gitmişti. Ancak sosyal Medyada çok değişik dedikodular çıkartılmış, kimileri şeker hastası olduğu için tedaviye, ya da aldığı kiloları vermek için gittiği söylenmiştir. Bütün bunlar Hazal Kaya’ yı çok üzmüş ve hırslandırmıştır. Amerika dönüşü 11 kilo vererek eski formuna kavuşmuş, kendisine sunulan “A.Ş.K” dizisinin senaryosunu beğenmiş, Gold FilmFaruk Turgut‘un teklifini kabul etmiştir.

Medyada çok konuşulan, ses getiren dizisi bu akşam 20.00 de Kanal D ekranlarında. Bu dizide Hazal Kaya, Hakan Kurttaş, Aslı TandoğanKaan Urgancıoğlu ve Nebahat Çehre rol alıyor. Konu hepinizin malumu aşk. Nebahat Çehre, daha önce Aşk-ı Memnu dizisinde Hazal Kaya ile birlikte oynamış, Onu tanıyan birisi olarak bir açıklamasında, Hazal Kaya için söyledikleri şöyle. “Onu çok hırslı görüyorum. Mücadeleci, o duygular bende sıfır” demiştir.

Yayın günü konusunda iyice bocalayan Kanal D, önce Çarşamba günü demişti, sonra Pazartesi Saat 20.00 oldu. En son ani bir kararla tekrar 25 Eylül Çarşamba Saat 20.00 olarak karar kılındı. Burada diğer kanalların aynı saate gelen rakip dizilerin de etkisi oldu. Yayıncı kuruluşlar az da olsa izleyici taleplerini de göz önüne alıyorlar. Bana gelen istekler doğrultusunda Hazal Kaya ile Çağatay Ulusoy’un dizilerinin Cuma akşamına aynı saate konulmaması için iki Blog yazısı yazdım. Çünkü Çağatay ile Hazal’ın AFK dizisi nedeni ile fanları aynı. İzleyiciyi tercih yaptırmadıkları için Star TV. ve Kanal D’ e bir daha teşekkür ederim.

Şimdi her şey hazır, Hazal Kaya (Azra), Hakan Kurtaş (Kerem) çok güzel bir ikili oluşturacaklarından eminim. Un var, şeker var, helva yapıldı. Bu helvanın tadını bu akşam izleyici bakacak.

Tadı damaklarında kalacağından eminim.

O halde, bu akşam Kanal D.yiz, haydi ekran başına.

Keyifli seyirler.

 

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

 

Aydın ilimizin doğal lokumu, kuru incirin faydaları:

22 Eylül ’13

Kategori
Organik Ürünler

 

Aydın ilimizin doğal lokumu, kuru incirin faydaları

Aydın ilimiz ülkemizin en fazla Kuru İncirüreten bölgesidir. Dış pazara satılan, Ülkemize döviz getiren ihraç ürünlerimizden incir, iç pazarda da tüketilir. Bu doğal lokum tadındaki kuru incirin faydalarını sizlere anlatmak istiyorum. Yaptığım araştırmalarda, topladığım bilgiler aşağıdadır.

KURU İNCİRİN FAYDALARI:

Enerji verir. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıdadır.
Bağırsaklardan toksin maddelerin atılması kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesi gibi faydaları da vardır.
Bağırsak iltihabı olanlar inciri çok yemelidir.
İncirin kurutulmuşu çok değerli olup, iyi bir besin kaynağıdır. Balgam söktürücü, yumuşatıcı olarak kullanılır.
Ayrıca kış aylarında vücudun direncini arttırır,  pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır.
İncirin bünyesinde şeker, albüminli maddeler, organik asitler, pektin, Provitamin A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt, fosfor ve unlu maddeler bulunur.

İnciri cevizle birlikte yerseniz hem vücudunuzu zehirlerden korur, hem de bronşite iyi gelerek öksürüğü keser. Nezle için de faydalıdır.
İnciri sütle ya da sirkeyle eğer oda olmazsa yalnızca zeytinyağına batırıp yiyerek basur şikâyetinizi ortadan kaldırabilirsiniz.
Sesiniz kısıldığında hemen bir inciri bir su bardağı kadar sütün içine koyup bir cezvede kaynatın. Ilık ılık bu şurubu için, çok yararını göreceksiniz.
Yaş dalları kırıldığında akan sütümsü beyaz sıvı, nasır ve siğillere sürülür.
Yaşı kurusundan daha fazla tercihe şayan olan incir vücuda kuvvet verir. Anasonla beraber yenen incir hem kan yapar, hem de şişmanlatır. Bağırsak iltihabı olanlar inciri çok yemelidirler.
Kuru incir, içerdiği protein miktarı yönünden fakir, sentezinde kullanılan aminoasit çeşidi açısından zengindir, bu nedenle hücre gelişimini destekler.
Ayrıca kuru incir, boğaz ağrısı bronşit ve öksürüğe de faydalıdır.

 

KURU İNCİR SAKLAMA:

1. Kapaklı cam veya plastik kavanozda saklayınız.

2. Kesinlikle buzdolabında saklamayınız.

3. Güneşten uzak, karanlık dolapta saklayınız.

4. Azami altı ay içinde tüketiniz

5. Yerken içini kontrol ediniz. Zamanla doğası itibariyle kurtlanabilir.

6. Cevizle veya susam dövmesi ile yemenizi tavsiye ederiz

Afiyet olsun.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

Blog: balcilar-blog.com

 

 

Çağatay Ulusoy, Medcezir ile kendini aştı,

21 Eylül ’13

Kategori
TV Programları
Çağatay Ulusoy, Medcezir ile kendini aştı,Mira’ ın Yaman’ a kaçamak öpücüğü,


Star TV. in süper dizisi Medcezir dün akşam 2.ci bölümle izleyiciyi gene ekranlara kilitledi. Geçen hafta herkesin tadı damağında kalmıştı. İkinci bölümü ile bu tat daha da arttı. Star TV nin bu bomba dizisi herkesin fenomen dizisi oldu. Reytingler de bunu gösteriyor, AB Grubunda 27,26 Share alarak açık ara birinci, Totalde 20,60 ile ikinci oldu. Artık Cuma gecelerinin vazgeçilmez dizisi olarak adını yazdıracak.

Ben Çağatay Ulusoy’ un oyunculuğundan bahsetmek istiyorum. Daha önce bir yazımda belirtmiştim. Artık Çağatay kendini aştı. Her seferinde daha iyi bir oyuncu izliyoruz. Başkaları ile kıyaslamak istemiyorum. Ben Çağatay’ ı eski hali, bir önceki oyuncu Çağatay ile kıyaslıyorum. Gitgide kendini yeniliyor, doğalı oynuyor. Evet, Çağatay gitmiş, Yaman olmuş.

Geçen haftaki birinci bölüm ve dün akşamki ikinci bölümde Yaman karakterini içine sindirmiş. Rahat hareketleri, cool duruşu, aldırmaz görünse de, karşısındakini sorgulayan bakışları ile kendini gösteriyor. Suskun duruşu ayrıca ona, yaşından büyük olgunluk veriyor. Ama sinirli halleri de yakışıyor ona.

Medcezir, ekranları başındaki Türk seyircisini çok etkilemiş, beğenisini almıştır.

Medcezir, Dünya basınında da ses getirmeye başladı. Amerikan sinema ve televizyon dergileri, “The O.C” dizisinin ilk adaptasyonu “Medcezir” i dünya standartlarında bulmuş. “Variety” ve “Hollywood Reporter” gibi dergiler, yaptıkları haberde Warner Bros, yaratıcı ekibi başkan yardımcısı Andrew Zein’ in açıklarına yer vermiş. “The O.C’nin Türkiye uyarlamasında Ay Yapım ve Star TV ile çalıştığımız için çok mutluyuz. İkon haline gelmiş bir projeye mükemmel uyarlama yapmış. “Medcezir”, çok çarpıcı ve göz alıcı bir yapım olmuş” demiştir.

Çağatay Ulusoy’ un başarılı olacağını ve on da bu ışığı gördüğümü bu güne kadar yazdığım blog yazılarımda belirtmiştim. Şayet okuyanlarınız var ise hatırlayacaksınız. 03 Temmuz 2013 tarihli blog yazım olan, “Adını Feriha Koydum, Çağatay Ulusoy’un oyunculuğu” adlı blog yazımda anlatmıştım.  O yazının son paragraflarını aşağıda aktarıyorum,

(Çağatay Ulusoy kim ne derse desin aranan bir oyuncu olmuştur.  Medya devamlı takip etse de evine kapanıp, Ay Yapım ile anlaşmaya vardığı, The O.C. “Aşk Hikâyesi” dizisi için çalışmıştır. Defalarca O.C dizisinin bölümlerini seyrettiğini tahmin ediyorum. Ben de The O.C. 15. bölümüne kadar seyrettim. Ryan Atwood karakterini oynayan Ben McKenzie ile Çağatay arasında çok benzerlikler gördüm. Hatta iddia ediyorum bu rolü Çağatay daha güzel oynayacağını düşünüyorum. Burada hassas çizgi, bize adapte edilecek olan uyarlaması. Bire bir kopya yapılırsa tutmaz. Amerikan kültürü bize göre örf adetleri çok farklı. Esprileri soğuk, kültür farkı var. Burada asıl iş Ay Yapımın senaristi Ece Yörenç’e çok iş düşüyor. Bizim toplum kültürüne uygun bir şekilde konuyu işleyebilirse çok harika olur. Ece Yörenç’in açıklamalarına göre, dizinin ilk 2 bölümün yazılımı bitmiş, üçüncü bölüm yazıyormuş. Marisa rolünün de Serenay Sarıkaya’ a çok yakışacağını tahmin ediyorum.

Eylül 2013 Star TV. de yeni sezonda süper bir dizi olacak, “ Aşk Hikayesi”.

Çağatay Ulusoy esas oyunculuğunu bu dizide gösterecek. Ben Çağatay Ulusoy, Serenay Sarıkaya ve rol alacak diğer oyunculara şimdiden başarılar diliyorum.)

Medcezir’ in 2.ci bölümünde yaşananları soluksuz izledik. Yaman ile Mira‘nın bahçede konuşmaları, Mira’ nın Yaman’ın yanağına kondurduğu öpücük, aralarında ilk aşk kıvılcımı oldu. Son bölümde, inşaattaki Yaman – Mira konuşması bu aşkın yavaş yavaş alevlendiğini gösterdi. Aralarındaki uyum dikkatlerinizden kaçmamıştır umarım.

Seyirci Cuma akşamlarını iple çekecektir, bu süper dizi için.

Her anınız keyifle geçmesi dileğimle.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

 

Medcezir ile Adını Feriha Koydum dizilerindeki inanılmaz sahne tekrarı,

19 Eylül ’13

Kategori
TV Programları
Medcezir ile Adını Feriha Koydum dizilerindeki inanılmaz sahne tekrarı,

Çağatay Ulusoy’ un ilk dizisi Adını Feriha Koydum 1.ci bölümünde Emir ile tanışmak isteyen bir kız Esra ve Medcezir 1.ci bölümü gene Yaman ile tanışmak isteyen bir kız Eda. Ben bu iki kızı da birbirlerini çok benzettim.

Tesadüfün böylesi dedirtecek kadar bir sahnenin tekrarı. Ben bu sahneleri görünce şaşırdım kaldım. Yapımcı firmalar da, senaristlerde farklı ama, aynı sahne çekimi. Aynı olan tek şahıs, Çağatay Ulusoy. Feriha’ da çok zengin, havalı ve oldukça yakışıklı (gecelerin veliahdı) Emir. Medcezir’ de gene Çağatay Ulusoy, fakir ama o toplantıda havalı, gene yakışıklı genç Yaman.

Adını Feriha koydum 1. Bölüm okulun bahçesi, Koray, Hande ve arkadaşları bir masada oturuyorlar. Emir uzaktan onlara doğru geliyor. Feriha da (Hazal Kaya) bahçede bir masada oturuyor, etrafı inceliyor. Yan masada iki kız aralarında iddiaya giriyorlar. Aralarında konuşuyorlar.”Geliyor seninki.” Der arkadaşına.  “Bu sefer beni fark etmesini sağlayacağım”. Arkadaşı, “Nasıl yapacaksın” Göreceksin der ve elindeki kola bardağı ile Emir’ in üstüne yürür. Çarpar, çok özür dilerim, çok af edersiniz, isteyerek olmadı. Der ve “bu arada ben Esra”, elini sıkmak için uzatır, ama eli havada kalır. Emir kızın omzuna dokunarak, “ Önemli değil” deyip yoluna devam eder. Bu olayı gören Feriha, masasından kıs kıs güler, Esra’ ın düştüğü hale.

Gelelim Medcezir’ deki aynı sahnenin tekrarına. Yaman, Mira’ ın daveti ve Mert’ in de ısrarı ile o geceki vakfın davetine katılır. Takım elbise giymiş son derece şık, oldukça yakışıklı.  Kadınların dikkatini üzerine çekmektedir. Ayakta masa başında Mert ile kokteyldeler. Mert’ i annesi seslenir. Yaman masada tek kalır. Karşısında iki kız Yaman’ ı izlemektedir. Siyah saçlı olanı Yaman’ ın masasına gelir. “Merhaba, sen şu meşhur yeğensin değil mi?”  Yaman, “Yaman ben” der, kız elini uzatır. “ Eda ben”  kızın elini sıkar, Yaman “memnun oldum” der. İlgilenmez, kız döner gider. Her iki dizideki, bu iki oyuncu kızı da birbirlerine çok benzettim. Ama tesadüfün böylesi de olamaz herhalde.

Her iki sahnede de kızların eli önce 5-10 saniye havada kalır. Emir, Esra’ ın elini sıkmaz. Ama Yaman Eda’ ın elini sıkar. Esra’ ı Feriha gülmüştü. Eda’nın haline de Mira güler.

Ben bu iki kopya sahneyi görünce şaşırdım. İnanmayanlarınız  (imkânınız var ise) izleyebilirler.

Fakir gencimiz Yaman’ı, yarın akşam Star TV. de Medcezir’ in 2. ci bölümünde izleyeceğiz. Hep birlikte göreceğiz başına daha neler gelecek. İlk bölüm çok olumlu tepkiler aldı. Almaya da devam edecek.

İyi seyirler.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

 

Adnan Menderes asılması ve babamın yaşanmış anısı,

17 Eylül ’13

Kategori
Anılar
Adnan Menderes asılması ve babamın yaşanmış anısı,

Bugün 17 Eylül, rahmetli Adnan Menderes’in idam edilmesinin 52. ci yılı. Ben o zaman henüz 12 yaşında çocuktum. İlkokulu yeni bitirmiştim. Babam rahmetli koyu bir Adalet Partili ve Adnan Menderes’i çok seven biriydi.

Biraz önce Blog yazarlarımızdan Dursun Tombul’ un  “Türk siyasi hayatının yüzkarası: 17 Eylül 1961 – Adnan Menderes’ in idamı” adlı Blog yazısını okudum. Yazısına yaptığım yorumda, çok duygulandığımı yazmıştım. O duygu yoğunluğundan çıkamadım ve aklıma gelen Rahmetli babacığım Mehmet Balcılar’ın bana sağlığında anlattığı bir anısını okuyucularımıza aktarmak istedim.

Babam zeytin ve zeytinyağı komisyonculu yapıyordu. Tarihini tam hatırlayamıyorum. Herhalde Adnan Menderes’ in idamından 2-3 yıl sonra olabilir. İşi icabı Ayvalık’ a gitmiş. Çarşı içinde sakal tıraşı olmak üzere bir berbere girmiş. Tıraş olurken, muhabbete başlamışlar. Berber sormuş; “Sen nerelisin hemşerim” demiş. Babam; “Aydınlıyım”. Berber; bir adım geri çekilerek, babamın yüzüne ters ters bakmış. “Siz ne biçim Aydın’ lısınız, dilbarım adam Menderes’i nasıl astırırsınız, niçin tüm Aydın’lılar olarak ayağa kalkmadınız” der. Ve hışımla boynundaki havluyu hızla çeker. “S. tir hadi buradan” der, dükkanından kovalar. Babam arkasına baka baka, berber dükkanından çıkmış. Hiçbir cevap da verememiş.

Bu anısını laf sırası geldiğinde birkaç kez dinlemiştim kendisinden.

Time Dergisine kapak olmuş, büyük insan ve devlet adamımız Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle anıyor, Allah taksiratlarını afetsin, Nur içinde yatsınlar, diyorum.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

Medcezir 1.Bölüm, Bu dizi tutar. On numara,

14 Eylül ’13

 

Kategori
TV Programları

 

Medcezir 1.Bölüm, Bu dizi tutar. On numara,

Star TV. in süper dizisi Medcezir aylardır konuşuldu ve nihayet 1. ci bölümü izleyicisiyle buluştu. Başlangıçta acaba diyerek tedirgin oturdum ekran karşına. Bir anda reklam anonsuyla kendime geldim. 1,5 saat geçmiş kaptırmışım kendimi.  Demek ki bu dizi ilk günden benden geçer not aldığı gibi, herkesten geçer not aldığından eminim.

Serenay Sarıkaya  (Mira Beylice) bu güne kadar hiçbir dizisini izlememiştim. İnanın sempatik tavırları, rahat hareketleri ve şirinliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Hoş kız, mankenliğini de beğendim. Yaman ile yaşayacakları aşk da çok güzel olacak. İlk bölümden iyi kaynaştılar.

Gelelim Çağatay Ulusoy’ a (Yaman Koper), bu role o kadar güzel adapte olmuş ki, tarif edemem. Şaşkın görüntüsü altında, kendisinden emin, sakin ve enteresan bir oyuncu olarak karşımıza çıktı. Yakın plan çekimlerde jest ve mimiklerini çok iyi kullandığını gördüm. Ayrıca bu saç şekli ona yakışmış,  tipi değişmiş, her şekle de girebiliyor. Çağatay Ulusoy’ un Adını Feriha Koydum dizisinden sonra, Emir’in yolunu saymazsak ikinci ciddi dizisi olacak Medcezir. Bambaşka bir Çağatay Ulusoy gördüm Yaman karakteri altında. Oyunculuğunu bir kere çok geliştirmiş. Kamera Karşısında çok rahat, kendinden ve yaptığı rolden çok emin.

Avukat Selim Serez (Barış Falay) inanılmaz başarılı, sevecen, insancıl. Ezel dizisinden tanıyoruz kendisini. Usta bir oyuncu, fazla lafa gerek yok.

Eylül Buluter (Hazar Ergüçlü), deneyimli, cıvıl cıvıl güzel bir kız. Bu rahatlığı Mert’ e aşılayabilecek mi bakalım. Yaman ‘a sulanmadan edemedi. Mert de çok bozuldu.

Mert Serez (Taner Ölmez) rolü gereği fazla çocuksu. Ancak yüz hatları gerçek yaşını gösteriyor. Yaptığı rolde oldukça başarılı. Yaman ile çok iyi anlaşacaklar, Yaman ona güzel de ağabeylik yapacak.

Ender Serez (Mine Tuğay), zenginliğinin verdiği hava ile evde söz sahibi. Mesleği avukat olan kocasını avucunun içe almış. Evde kocası ve oğlu üstende sözü geçiyor. Kendinden çok emin.

Diğer karakterleri ilerleyen bölümlerde ele alacağım.

Netice itibariyle, orijinali O.C. e biraz fazlaca bağlı kalmış. Dilerim ilerleyen bölümlerde biraz Türk Örf ve adetlerine uydurulur, bize özgü olur.

Ay Yapım’ın bu süper dizisi Medcezir, Cuma akşamlarının reyting kralı olacağını tahmin ediyorum. Bu gece de liderlik Medcezir’ de. ( Reytinglerde: Totalde 1.ci. – AB Grubunda burun farkı ile 2.ci sırada)

Medcezir, yolun açık, uzun soluklu bir dizi olman dileğiyle.

Keyifli seyirler.

 

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

 

Medcezir’ de Çağatay Ulusoy / Serenay Sarıkaya uyumu,

12 Eylül ’13

Kategori
TV Programları
Medcezir’ de Çağatay Ulusoy / Serenay Sarıkaya uyumu,

Star TV. olağanüstü bomba dizisi “Medcezir” yarın akşam akranlarımızda seyircisiyle buluşuyor. Dizi gerek yazılı, gerekse görsel basında ve Televizyon kanallarında çok reklam yapıldı. Bu tanıtımlardan edindiğimiz izlenimlere göre bu dizi tutacak. Hatta yeni başlayacak sezon dizilerin en iyisi olduğunu iddia ediyorum.

Ben kendi görüşüm ve okuduğum, duyduğum, gördüklerimi üst üste, yan yana koyuyorum, Çağatay (Yaman) ile Serenay (Mira) arasında çok güzel bir uyum var diyorum. Yan yana duruşları, yüz güzellikleri, tatlı tebessümleri, saç renkleri, tenleri, boyları arasında inanılmaz bir uyum var. Yarın akşam diziyi izledikten sonra sizlerde haklısınız diyeceksiniz. Hatta iddia ediyorum, yılın en iyi dizi çifti seçilecekler. Bazılarınızın içinden güldüklerini hissediyorum. Ama bu sezon sonu geldiğinde çok haklıymışsınız diyeceksiniz. Ayrıca bir benzerlik daha tespit ettim. Her ikisi de çok sakin, mütevazi, hoşgörülü ve kaprissiz kişilikleri var.

Bir kere Serenay Sarıkaya yüz güzeli bir kızımız. Çağatay Ulusoy’ da oldukça yakışıklı, erkek güzeli bir gencimiz. Yan yana geldiklerinde inanılmaz bir uyum olduğunu görüyoruz. Buna bir de oyunculuk performanslarını katarlarsa çok güzel bir iş çıkacak ve yaşayacakları Med Cezir gibi gel-gitli aşklarını şahit olacak izleyici.

Usta senaristlerimiz Ece Yörenç ile Melek Gençoğlu senaryodaki öyküyü çok güzel anlatacaklarını biliyorum. Deneyimli yönetmenimiz Ali Bilgin çok güzel görüntüler yansıtacaktır bizlere.

Oyuncu kadromuz; Çağatay Ulusoy (Yaman), Serenay Sarıkaya (Mira), Barış Falay (Avukat Selim), Mine Tugay (Ender), Can Gürzap (Asım Şekip Kaya), Murat Aygen (Faruk), Hazar Ergüçlü(Eylül) ve Taner Ölmez (Mert) gibi deneyimli bir oyuncu kadrosu var.

O halde yarın akşam (13 Eylül Cuma) saat:20.00 Star TV. ekranlarında buluşmak üzere…

İyi seyirler.

 

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever