Aylık arşivler: Mart 2021

Çağatay Ulusoy’un Kağıttan Hayatlar Dizisine Olumlu-Olumsuz Eleştiriler!

Çağatay Ulusoy‘un Netflkix‘te yayınlanan “Kağıttan Hayatlar” sinema filmi olumlu-olumsuz bir çok eleştiler geldi. Dünya genelinde Netflix’te yayınlanan film beğenildi ve olumlu övgü dolu eleştiriler aldı. Bir çok ülkede Netflix’de yayınlanan film ilk 3 sırada yer aldı. Genelde en çok seyredilen ilk on dizi arasında yer aldı.

Ne yazık ki bizim Türk basınında bazı ağır ithamlar içeren yazılar yazıldı. Filmin çalıntı olduğu söylendi. Bu çalıntı lafı ağır bir itham oldu. Benzer yönler olabilir, birebir benzeyen tek benzerlik çöp toplayıcıların çöp arabası ve bazı mekanlar.

İçerik bambaşka, Yeşilçam sinema filmlerinde yıllarca benzer konularda yüzlerce filmler çekildi. Hiç bir yapımcımız çıkıp da benim filmimden çalındı demedi.

Çağatay Ulusoy’u ilk dizisinden bu yana 10 yıldır tanırım. 2011 Yılında ilk dizisi Adını Feriha Koydum ile tanıdım. Hakkında Milliyet Blog’da ve şahsi blog sayfamda yüzlerce blog yazısı yazdım. Yerine göre övgü dolu, bazen de eleştiriler içeriyordu. Ama hep bardağın dolu tarafına baktım, teşvik ettim. Bir araya geldiğimiz zamanlarda, yüzüne de söyledim, yazılarımda “Yürü Çağatay yolun açık…” Dedim.

 

Çağatay Ulusoy‘un son sinema filmi Kağıttan Hayatlar deneyimli yönetmenimiz Can Ulkay‘ın başarılı bir yapımlarından biridir.  Çağatay Ulusoy da filmin yaratıcı yapımcısıdır. Bu film sayesinde Can Ulkay ile Çağatay’ın dostluğu artmıştır.

Sözlerimi bir Atasözü ile bitirmek isterim.

Meyve veren ağaç taşlanır

Çağatay Ulusoy artık tutulması zor bir dünya sanatçısıdır. İzleyenlerinin ondan beklentisi çok büyüktür, bundan sonra da daha çok lezzetli meyvelerini görecek ve yiyeceğiz. Hakkında olumlu eleştiriler yanında, olumsuz yazılarda yazılacaktır. Ama o doğru bildiği yolda kalbinin sesini dinleyerek yoluna devam edecektir.

Sevgi ve Selamlar

Abdurrahman Balcılar

 

Geçen 10. Haftanın (08 – 14 Mart 2021) En Çok İzlenen Dizileri!

TNS ölçümlerine göre hazırladığım 08 – 14 Şubat 2021 Tarihleri arasında Yılın 10.Haftasında, 6 Ulusal kanallarımızda ekranlara gelen 35 dizi arasında en çok seyredilen, Total’de ve AB’de ilk ona giren öne çıkan haftanın dizileri aşağıda bilgilerinize sunuyorum.

GEÇEN HAFTA GÖSTERİMDEKİ DİZİLER :

08 MART PAZARTESİ (5 Dizi): Yasak Elma (Fox), Çukur (Show), Sefirin Kızı (Star Tv),  Uyanış Uyanış: Büyük Selçuklu, (TRT1), Maraşlı (Atv)

09 MART SALI (4 Dizi) : Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Atv), Masumlar Apartmanı (TRT1), Baraj (Fox Tv), Hekimoğlu (Kanla D)

10 MART ÇARŞAMBA (5 Dizi):  Sadakatsiz (Kanal D), Kuruluş Osman (Atv), Benim Adım Melek (TRT1), Doğduğun Ev Kaderindir -DEK (Tv8), Masumiyet (Fox)

11 MART PERŞEMBE(5 Dizi):  Bir Zamanlar Çukurova (Atv), Mucize Doktor (Fox), Alev Alev (Show  Tv), Akrep (Star), Tövbeler Olsun (TRT1)

12 MART CUMA (6 Dizi) : Kırmızı Oda (Tv8), Arka Sokaklar (Kanal D),  Son Yaz (Fox), Akıncı (Atv), Seni Çok Bekledim (Star Tv), Payitaht (TRT1)

13 MART CUMARTESİ (4 Dizi): Kuzey Yıldızı (Show Tv), Gönül Dağı (TRT1), Sen Çal Kapını (Fox), Kardeşlerim (Atv)

14 MART PAZAR (6 Dizi): Menajerimi Ara (Satar Tv), Teşkilat (TRT1), Arıza (Show Tv), Kefaret (Fox), Hercai (Atv), Toz Koparan (TRT1)

 

Haftanın En Çok İzlenenleri
TOTAL GRUBU:
1-TEŞKİLAT 2.Bölüm TRT1……………………………….13,67
2-BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA 87.Bölüm Atv…..12,88
3-KURULUŞ OSMAN 49.Bölüm Atv…………………..12,76
4-EDHO 185.Bölüm Atv…………………………………….10,70
5-MASUMLAR APARTMANI TRT1 25.Bölüm…… 10,27
6-GÖNÜL DAĞI 20.Bölüm TRT1……………………….10,23
7-UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU 24.Bölüm TRT1…10,11
8-KIRMIZI ODA 28.Bölüm TV8…………………………..9,58
9-SADAKATSİZ 21.Bölüm Kanal D……………………….9,12
10-KARDEŞLERİM 4.Bölüm Atv………………………….8,86
AB GRUBU
1-TEŞKİLAT 2.Bölüm TRT1……………………………….14,95
2-MASUMLAR APARTMANI 25.Bölüm TRT1……. 13,40
3-KIRMIZI ODA 28.Bölüm TV8……………………….. 11,16
4-UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU 24.Bölüm TRT1…10,96
5-GÖNÜL DAĞI 20.Bölüm TRT1………………………. 10,02
6-KURULUŞ OSMAN 49.Bölüm Atv ……… …………..9,40
7-EDHO  185.Bölüm Atv……………………………………..9,30
8-SADAKATSİZ 21.Bölüm Kanal D………………………9,17
9-BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA 87.Bölüm Atv…….8,32
10.MUCİZE DOKTOR 53.Bölüm Fox……………………7,97

TOTAL ve AB Grubunda reytingleri en yüksek olan Haftanın ilk 5 sıralaması :

Bu hafta ilk 5’de Total’den iki, AB’den üç dizi yer alıyor.

1.TEŞKİLAT (TRT1) : AB Grubunda 2.bölümde aldığı 14,95 reyting puanı ile 1.sırada yer alıyor.

Teşkilat dizisi, ülkesi için kendi hayatlarından vazgeçip kalabalıkların içinde görünmez olmaları gereken bir görevi kabul ederek, Yer Altına inen yedi vatan sevdalısının hikayesini ekrana getiriyor. Ankara’daki Silah fabrikasına terör saldırısı düzenlenir. Saldırının yabancı istihbarat servisleri tarafından organize edildiği tespit edilir. Bunun üzerine MİT içinde gizli bir tim kurulur. Bu timin amacı saldırının arkasındaki güçleri tespit etmek ve ortadan kaldırmaktır.

 

2.MASUMLAR APARTMANI (TRT1) : OGM Pictures’in yapımcısı olduğu Masumlar Apartmanı dizisi bu hafta bir başka TRT1 dizisi tarafından birinciliği elinden alındı. AB Grubunda 25.bölümde aldığı 13,40 reyting ile 2.sırada yer aldı.

İnci, Han’la karşılaşmasının ardından altüst olur. Karşısındaki sorun İnci’yi bile aşacak kadar büyük, kimseye anlatamayacağı kadar da karmaşıktır. Han ise yine kaybetme korkusunun esiri olmuş, perişan halde İnci’nin kararını bekler. Neriman’ın evde neden olduğu bir kriz, Safiye için doğum gününü daha baştan kabusa dönüştürür. Üstüne kimsenin bu özel günü önemsememesi Safiye’nin içindeki yaralı çocuğu iyice hırçınlaştırır, Naci de dahil herkesle gerilmesine sebep olur. Gülben ise Esat’ın çay davetinin heyecanı içindedir. Safiye’ye yakalanmadan evden çıkmak için plan yapar. Gamze, Neriman’ın da yardımıyla Ege’nin babası Haluk’la tanışmaya gelir. Heyecanla geldiği evde hem Gamze’yi hem de diğerlerini kötü bir sürpriz bekler.

 

3.BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA (ATV): Bir Zamanlar Çukurova kendi gününde her hafta birinci sırada yer almaya devam ediyor. Bu hafta 87.Bölümünde Total grubunda 12,88 puan ile Haftanın dizileri arasında 3.sırada yer alıyor.

İstanbul dönüşü Züleyha Kaybolur.Akşam olur, Züleyha eve dönmez. Saniye ve Sevda korkmaya başlar. Şermin’in de dahil olmasıyla, ne yapacaklarına karar verirler. Şermin, Demir’i bulmaya çalışırken, Sevda ve Saniye Fekeli’den yardım isteyecektir. Şermin, Demir’i ararken, çok önemli başka bir bilgiye ulaşır. Tüm Adanalılar da, çevre illere kadar her yerde, her taşın altında her köşe-bucak aramaya başlarlar. Ancak Züleyha’dan da arabasından da tek bir iz yoktur! Tüm bunlar olup biterken, Demir ve Ümit Çukurova’ya dönerler! Bu arada Fekeli de Fikret’in yokluğundan şüphelenip onun peşine düşer. Ümit Demir ile gizli kaçamağı canını sıkar. Sonunda kapana yakalanmış bulunur. Demir çok pişmandır.

 

4.KURULUŞ OSMAN (ATV): Burak Özçivit’in başrolü oynadığı Atv’nin sevilen dizisi Kuruluş Osman haftanın dizileri arasına bu hafta Total Grubunda  49.bölümde aldığı 12,76 reyting puanı ile 4.sırada yer alıyor.

Kara Şaman Togay’ın uç bölgesine gelerek dengeleri değiştirmesinin ardından Türk obalarının birliğini sağlamak için harekete geçen Osman Bey, Söğüt’te toplanacak Toy için Türk obalarının beylerine çağrıda bulunur. Malhun Hatun ve babası Umur Bey’in de katıldığı toy için üst düzey güvenlik önlemleri alınmasına rağmen, Süleyman ve Melik’in yardımıyla içeri sızan Kara Şaman Togay, Toy’a saldırı düzenler. Düzenlediği Toy’da böyle bir saldırının yaşanması Osman Bey’e güvenin sarsılmasına neden olurken; Malhun Hatun yaralanan babasının hesabını sormak üzere Togay’ın peşine düşer.

 

5.KIRMIZI ODA (TV8) : Kırmızı Oda, TV8 ekranlarında ilgi ile izlenmeye devam ediyor. Dizi Total grubunda 28.bölümde  aldığı 11,16 puanla 5.sırada yer aldı.

Kumru annesini asla affedemediğini itiraf ederken Delikanlı Sadi ise önemli olanın kan bağı değil can bağı olduğunu söylüyor. Nazlı boşanma kararının doğru olup olamadığını sorgularken Recai ise bu durumu kabullenemiyor.

 

KANALLARA GÖRE SIRALAMA:

Total Grubunda:  TRT1 ve Atv 4 dizi. Kanal D ve TV8 birer dizi ile yer alıyorlar.

AB’de; TRT1 4 dizi. ATV 3 dizi. Fox Tv , Kanal D ve  TV8 birer dizi ile yer alıyor.

HAFTANIN KANALI 

Bu hafta Total ve AB’de 4’er dizi olmak üzere 8 dizi ile TRT1 haftanın kanalı oldu.

Keyifli Seyirler

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter : abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Şahsi Blog: Balcılar-Blog Sayfası

Çağatay Ulusoy & Kağıttan Hayatlar!

Bir Çağatay Ulusoy efsane sinema filmi daha bugün Netflix‘te izledik. Filmde Ulusoy’un damgası var. Hem oyuncu , hem de konu ana fikri olarak. Kısaca özetlersek, çocukluğunda yaşadığı acıların dışa vurumu vurgulanmış. Küçük Ali’de kendini yaşamış. Sokaklarda çöp toplayan Mehmet’in dramı bu film. Evet Kağıttan Hayatlar bir drama filmi…

Başrollerde; Çağatay Ulusoy, Emir Ali Doğrul, Ersin Arıcı, Turgay Tanülkü, Selen Öztürk, Osman İskender Bayer, Tomris Çetinel, Volkan Çalışkan, Mehmet Bahattin Genç ve Okşan Büyük  Kağıttan Hayatlar filminin oyuncu kadrosu içinde yer alacak oyunculardır.

Filmin Yönetmen koltuğunda Can Ulkay oturuyor. OGM Pictures yapımcı Onur Güvenatam, Seneryo; Ercan Mehmet Erdem. Çağatay Ulusoy filmin yaratıcı yapımcısı olarak yer alması demek artık onu bu tür ilginç filmlerin yapımcısı olarak göreceğiz demektir.

Bir gün iş yerinde bir çöp arabasında küçük Ali’yi bulur.  Mehmet’in hayatına girer. Her şeyi olur, giydirir, yedirir, hamama götürür.

Yüzmeyi öğretir.  Mehmet’in hayatına girer.

Filmi seyretmek lazım, anlatmakla olmaz…

Mehmet’i tanımak, anlamak lazım.

Ali ile yaşar, kaybettikçe kahrolur, hatta hastalanır.

Ülkemizde Netflix’de en çok seyredilen filmler arasında ilk sırada yer aldı.

Filmin başında ekrana gelen şu sözler çok hoşuma gittiğini belirtmek isterim.

Çocukların ağladığı bir dünyada kahkahalar zalim olur.

Sokakta kimsesiz büyüyen bütün çocuklara ithafen…

İyi Seyirler

Abdurrahman Balcılar