Kategori arşivi: Yöresel Yemekler

Aydın’da Ciğerci Bahattin Aziz Ustanın elinden Damak Tadı!

Bu blog köşe yazımda sizlere değişik bir lezzet, başkaca bir damak tadından bahsetmek istiyorum.

Genelde yemek seçmem… Önüme ne konursa yerim. Ama bazı damak tatları vardır ki, yedikçe yemek istersiniz. Bu birazda sizin aç olmanız durumuna bağlıdır. Et yemekleri ve ızgaraları hepimizin favori yemeklerindendir. Sakadatlar içinde ciğerin yeri bambaşkadır. Dana ciğerini hepiniz yemişsinizdir. Kuzu ciğeri hiç yediniz mi? Ben kuzu ciğerinin ızgarasını hiç tatmamıştım. Bu hafta başında Aydın’a bir iş için gitmiştim. Öyleye kadar işlerimi hallettim, turistik parkta kahvemi içtim.

Başka bir işimi halletmek için BeyCamii den yukarı Sevgi yoluna doğru yürüyordum. Öğle de olmuş, karnım da açıkmıştı. Sol tarafımda Aydın Tren Garının üstünde tabela gözüme çarptı. “CİĞERCİ BAHATTİN” uzun zamandır ciğer de yememiştim. Hadi bu öğle de ciğer yiyeyim dedim. Girdim içeri, güzel bir mekan oldukça da temiz. Dört dörtlük bir restoran. Cam kenarına güne karşı oturdum. Amacım bir taraftan karnımı doyururken güneşlenmekti.

Temiz giyimli bir garson geldi. Bir porsiyon ciğer istedim. Masaya bir bayan garson 8 çeşit meze türü ikramlar getirdi, Izgarada pişmiş biber, marul salatası, kelle soğan kıyma, roka-maydanoz yeşillik, turşu ve acılı yada tatlı şalgam suyu. Ayrıca sade ve kırmızıbiber salçalı lavaş ekmeği.

Kuzu ciğeri şişlere dizilmiş, kömürde pişirilmiş. Tadından yenmez derler ya, aynen öğle… Çok keyifli göze ve damağa hitap eden bir sofra…  Gar Park Et Restorant benden 10 numara aldı. Çıkışta Azizi ustaya teşekkürlerimi ilettim, İlk geleceğim yemeğe dostlarımla tekrar rahatlıkla gelebileceğimi söyledim. Sizde arkadaşlarınızı rahatlıkla getirip bu damak lezzetini tattırabilirsiniz! Ciğer yemeyenler için fırında pide çeşitleri de mevcut.

Afiyet olsun.

Abdurrahman Balcılar

Twitter : abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Şahsi Blog: Abdurrahman Balcılar Blog Sayfası

 

 

 

Odun ateşinde yapılan kabak mücveri sever misiniz?

DSCN0366

Odun ateşinde yapılan yemeklerin lezzeti bir başka olur. Dün bizim evde yengem kabak mücveri yapmış. Aydın’da köyde kabak çığanı denir. Kabağın değişik cinslerinden yapılır. Bizimkisi sarı bal kabağından yapılmış.

Yapılışı şöyle:

– İki  dilim sarı bal kabağı, 1 kilo kadar.

– İki su bardağı mısır unu.

– İki baş rendelenmiş kuru soğan (taze soğan yada pırasa da olabilir)

– Kuru nane bir çorba kaşığı (bir demet taze de olabilir)

– Bir demet maydanoz

– Bir çay kaşığı karabiber

– Kabartma tozu veya içme (İngiliz) sodası

– Yeterince tuz

4f44e38da3798f707d352a9ba6a5e37b_1280355682

Yapışı:

Kabaklar ince olarak rendelenir. Su ile küçük bir tencerede hepsi karıştırılır, belli bir kıvama gelinceye kadar yoğrulur. Yengem koymamış ama, istenirse 2 yumurta konabilir.  Yarım saat kadar bekletilir. Geniş bir tavada zeytin yağı ateşte (bizde odun ateşi) kızdırılır. El ile ince şekil verilen parçalar, tavada birbirine değmeyecek şekilde yerleştirilir. Hafif kiremit rengi alıncaya kadar pişirilir. Arada bir ters yüz edilir. Kızarmış mücverler davadan alınır.

DSCN0365

Sıcak sıcak servis edilir. Yanına bir de ayran açılır. Bizde kendi inek yoğurdundan yaptığımız ayran ile yenir.

Afiyet olsun.

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Blog: balcilarblog.com

 

El açması yufkadan Aydın usulü ot böreği yapımı!

100_4766

Köyümüzde yıllardır yapılagelen Aydın usulü, odun ateşinde ot böreğinin yapılış öyküsünü anlatmak istiyorum.

Yıllardır köyümüzde yapılan ot böreği, düğün, mevlüt ve özel günlerin vazgeçilmez bir özel yöresel yemeklerinden  biridir. Zahmetli olduğu için bir ekip işidir. Kalabalık olmayan ailelerde, 2-3 komşu bir araya gelerek yaparlar.

Bugün köyde elektrik bakım çalışmaları olduğu için, iş yerinde değildim ve uzunca bir zaman bu şöminede odun ateşinde yapılışını izledim ve resimledim. Üç aile birleşerek, 5 kişi yaptılar.

Önce bildiğimiz has buğday unu ılık su ile karıştırılarak iyice yoğrulur. İri yumurta büyüklüğünde parçalara bölünerek yufka açmak üzere hazırlanır.

Bir taraftan da iç malzemesi olan, değişik ot ve sebzeler tahta üzerinde ince ince kıyılır. Bahçeden toplanan taze doğal otlardır bunlar. 15 çeşide kadar konur. Sayarsak; Ispanak, Gelincik, Pancar yaprağı, Ilbıda yaprağı, Pırasa yaprağı, Kereviz yaprağı, Isırgan otu, Dereotu, Maydanoz ve Nane kıyılmış olarak karıştırılır.

100_4741

İçeresine taze çökelek, yeterince tuz geniş bir leğende karıştırılır. Hazırlanan hamurlar oklava ile tek tek açılarak yufkalar hazırlanır.

100_4744

Yufkalar mümkün olduğu kadar ince olarak açılır.

100_4746

Hazırlanan yufkalardan ilkinin üstüne yeterince hazırlanmış otlu malzeme yayılır. Üstüne bir yufka konur, tekrar otlar yayılır, en üstüne de bir yufka daha konur.

100_4748

3 yufkadan hazırlanan börek, etrafı parmakla bastırılarak içerisine konuna malzeme dökülmeyecek şekilde ezilerek yapıştırılır.

100_4750

Artık otlu yufkalar pişirmeye hazırdır. Şömine odun ateşinin üstüne konan saç üstünde tek tek pişirilir.

100_4752

Ocak başında pişirici kadın, gözünü ayırmadan izler, sonra da ters yüz eder. Hafif kahverengi oluncaya kadar pişirilir, yakmamak çok önemlidir.

100_4751

Pişirilen ot böreklerinde sıra yağlama işlemine gelir. Derin bir kap içerisine yeterince saf sızma zeytin yağı konur, yarım kilo zeytinyağı içerisine bir çay bardağı su ilave edilir. Pişmiş böreklerin altına, üstüne bu yağ sürülür. Her tarafı yağ ile ıslatılır. Üst üste leğen içerisine konur.

100_4762

Sonra keskin bir ekmek bıçağı ile dörde ya da altıya bölünecek şekilde kesilir.

100_4766

Artık bizim Aydın usulu ot böreği servise hazırdır. Sıcak sıcak yemek tercih edilir. Ot böreği kesinlikle yoğurt ile yenir. Yoğurt boğazın yanmasını önler. Çok da keyiflidir. Bazen üzüm ve armut hoşafı ile de yenebilir.

Ot böreğinin yanında mutlaka saç böreği de yapmak adettendir. Boş yufka, dikdörtgen, ya da kare şeklinde katlanır. Ocaktaki saçın üstüne koyulur, üzerine

tahta kaşık ile zeytin yağı sürülür, yağlı yufka kızarıncaya kadar pişirilir.

100_4760

Pişirilen saç börekleri, üst üste konur.

100_4759

Saç börekleri sıcak sıcak yenir. Soğursa çabuk sertleşir. Bu saç böreği tulum peyniri ile yenir. Zira lezzeti iyi tulum peyniri verir. Üzüm veya armut hoşafı ile de yenebilir.

100_4765

En son kalan boş yufkalar da saçta pişirilerek, lavaş ekmeği olarak daha sonra tüketilmek üzere saklanır.

100_4767

 

Bugün bu bizim evdeki ot böreği yapımı tam 4 saat sürdü. Aşağı yukarı 60 adet yufkadan, 20 adet börek yapıldı. Ayrıca 15 adet yağlı saç böreği yaptılar. Kalan yufkalarda da 10-15 adet lavaş olarak yufka pişirildi. Öğle yemeğinde afiyetle yedik. Yapanların eline, koluna sağlık diyorum.

Bizim Aydın yöresinin zahmetli de olsa klasik ot böreğinin yapılışını anlatmaya çalıştım.

Afiyet olsun.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

Blog: balcilar-blog.com

 

Not: Görseller tarafımdan çekilmiştir. 

 

Düğünlerin vazgeçilmez yemeği Keşkek,

10 Haziran ’13

Kategori
Yöresel Yemekler

 

Düğünlerin vazgeçilmez yemeği Keşkek,

Sırayla kepçeyi alan döver.


AydınDağyeni Köy düğünlerinin vazgeçilmez yemeği keşkektir. Düğünlerde, kız evinde cumartesi sabahı, oğlan evinde pazar sabahı keşkek kazanı kurulur. Her iki düğün evinde, anayemeklerden biridir keşkek. Sabahın erken saatlerinde keşkek dövmek adettendir. Köyün gençleri kazanın başına geçerler. Sıra ile biri sağdan, diğeri soldan büyük kepçelerle keşkek döverler. Yorulan kepçeyi sıradakine verir. Buğdayı dana etiyle merhem kıvamına gelinceye kadar bu işlem devam eder.

Ben sizlere keşkek yapımını anlatmak istiyorum.

Öncelikle 50-60 litrelik bir kazan seçilir. 25 kg. keşkeklik buğday, 25 kg. dana  (kemiksiz) kaba et. Buğdaylar önce suda haşlanır. Ne diri kalacak, nede fazla erimeyecek bir kıvama kadar kaynatılır. Et ayrıca suda haşlanır. Haşlanmış et lif lif tiftiklenir. Varsa küçük kemikler ayıklanır. Kazana ikisi birlikte konur. İki kişi karşılıklı dövme işlemini başlatır. Bu işlem anında, karar tuz, 1-2 kg. tere yağ ilave edilir. Dövme işlemi devam eder. Ta ki merhem kıvamına gelinceye kadar. İşin uzmanı tadına ve kıvamına bakar, okey verirse keşkeğimiz hazırdır. Her sofraya diğer yemeklerin yanında keşkek de verilir. Bazıları arka arkaya 2-3 tabak ister keşkekten. Keşkek tabağının üzerine salçalı et suyu, bazen de tere yağı kırmızı toz biberle yağda kızdırılır, üzerine dökülür.

Yıllardır bu keşkek dövme geleneği vardır köyümüzde. Bu esnada kız evi çalgısı çalar her telden. Düğün evine bir ayrı coşku verir.

Oğlan evinde Pazar sabahı keşkek dövülür demiştik. Keşkek hazır olunca içki içenlerin sofraları ayrıca kurulur. Davul-zurna da gelmiş, çalmaya başlamıştır.

Başta keşkek ve dana kavurma ya da dana et sote düğünlerimizin vazgeçilmez yemeğidir. Bizim buraların keşkek tadı bir başkadır. İlk tabağı bitiren bir daha ister, ister.

Aydın, Dağyeni köyünün yöresel yemeklerinden olan, keşkeğin tadı bir başkadır.

Ağzınızın tadı hiç eksiz olmasın, Değerli okuyucularım.

Saygılar, sevgiler.

Aburrahman Balcılar