Medcezir’in yönetmeni Ali Bilgin dizinin 3.sezon devam edebileceği sinyali verdi!

TV Programları

medcezir-testi

İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Sinema Kulübü öğrencileri, iki sezondan bu yana beğeni ile izlenen Medcezir dizisi yönetmeni Ali Bilgin’i ağırladı.

Amerikan yapımı The O.C. dizisinden uyarlanan, Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy’un performansları ile televizyon izleyicisinin büyük beğeni ile takip ettiği Medcezir dizisinin yönetmeni Ali Bilgin ve yardımcı yönetmeni Semih Bağcı, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Sinema Kulübü’nün etkinliğinde, İzmir Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Dizinin başarısı ve sektörde öğrencileri nelerin beklediği konularında öğrencilerin sorularını yanıtlayan Bilgin, “Üçüncü sezona devam edilip edilmeyeceği konusunda henüz karar verilmedi ancak şimdiden devam edilmesi için bir kamuoyu oluşturulmuş durumda” dedi. Bilgin, gelecekte sektörde yer alacak Sinema Televizyon bölümü öğrencilerine kendilerini geliştirmelerini ve sektörle okul yıllarından itibaren bağ kurmalarını tavsiye etti. Söyleşi sonunda GSF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Emre Bilis, Bilgin’e plaket takdiminde bulundu.

UYARLAMA DİZİLER YAPMAK ZOR:

Özellikle Ortadoğu’da beğeni toplayan Türk dizileri kadar yabancı dizilerden uyarlama yapmanın da büyük zorlukları olduğuna dikkat çeken Bilgin, “Yurt dışında başarılı olmuş bir diziyi uyarlamak büyük stres. Orijinal halinde yer alan uyuşturucu bağımlılığı, alkolizm gibi konuların işlenmesi yerine konuyu yerelleştirmek için büyük çaba harcıyoruz” diye konuştu.

37386 ali bilgin

YAPIMCI, DİZİNİN KALİTESİNİ BELİRLİYOR:
Her sezon yayına yaklaşık 90 dizi girdiğini ancak sadece 60 tanesinin başarıyı yakaladığını hatırlatan Bilgin, “Bir dönem çok para kazandırıyor diye tekstilcisi, inşaatçısı yapımcı oldu. o dönem dizi kirliliği yaşandı ancak kaliteli yapımcıların sektöre yeniden hakim olması dizilerdeki kaliteyi yükseltti” dedi.

Ekran_Resmi_2014-10-30_10.48.49

UZUN SET SAATLERİNİN NEDENİ İZLEYİCİNİN UZUN BÖLÜM BEKLENTİSİ:

Yaklaşık 25 farklı mekanda 5 günlük bir çalışma ile bir bölüm çektiklerini belirten Bilgin, setlerdeki uzun çalışma saatlerinin sektörün en önemli sorunu olarak öne sürüldüğünü ancak en az 110 dakikalık bölümü seyircinin talep ettiğini dile getirdi. Bilgin, “Hollywood’daki gibi sosyal güvencelere sahip olmadıktan sonra bu sorunun sendikal çalışmalarla çözüleceğine inanmıyorum. Bu durumu ancak yapımcı şirket ve kanal arasında yapılacak anlaşmalar çözer” yorumunda bulundu.

DİZİ ÇEKMEK YÖNETMENİ GÜÇLENDİRİYOR:

Bu yaz bir gişe filmi ile sinemalarda yer alacağının bilgisini paylaşan yönetmen Ali Bilgin, “Şimdiye kadar başarılı çalışmalar içinde yer aldım. Dizi çekmek yönetmeni ve portföyünü güçlendiren bir iş. Bu yaz yapacağım gişe filminin bir sonraki çalışmam için kaynak oluşturacağını tahmin ediyorum” dedi.

Ali Bilgin konuşma rasında belittiği gibi Medcezir’in 3.sezon devap edip etmeyeceği karar verilmediğini söylemiştir. Kamuoyunda 3.sezon için yoğun talep olduğunu vurgulamıştır.

Ekran AlıntısıMD43.8

Ancak bugün twitterda okuduğum Çağatay Ulusoy’un menajeri Engin Aykanat’a atılan twit son derece manidardı. Twit aynen şöyle: “@enginaykanat medcezir 3.sezon istemiyoruz”. Bu demek ki, bazı izleyenlerde 3.sezonu istememektedir. Halbuki ben son yazılarımın birinde “Medcezir dizisi bir Dallas olur mu?” demiştim. Edindiğim izlenim, Medcezir’in uzun yıllar sürebilecek bir dizi olması yönünde.

Önümüzdeki yaz sezonunda bir sinema filmi olduğunu belirtmiştir. İsim vermese de daha önceden planlanan Çağatay Ulusoy’un başrolü oynayacağı sinema filmidir. Çağatay Ulusoy bir beyanatında 2015 yazında, Ay Yapım ile sinema filmi olacağını ve Yönetmeni de Ali Bilgin olacağını söylemişti. Bu sinema filminin henüz bayan partneri konuşulmuyor.

Son derece keyifli geçen Ali Bilgin’in öğrencilele sohbeti, Sinama Kulubü oğrencileri için faydalı olmuştur.

Medcezir için hayırlısı ne ise, o olsun diyelim.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar
Mail : ab.balcilar@hotmail.com
Blog: milliyet.com.tr/cansever
Blog: balcilar-blog.com

Not: Kayanak Haber ve görseller egitimajansı.com’dan alınmıştır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir