Beyne zarar veren yanlışlar.

Genel

26 Ocak ’14

Kategori
Pratik Bilgiler
Beyne zarar veren yanlışlar.

Sabah ilk işim tarafıma gelen maillerimi okumaktır. Faydalı bulduklarımı okur, önemsizleri silerim. Yararlı gördüklerimi, ders çıkartılacakları da arkadaşlarıma paslarım. Hem biz yetişkinlerin ve çocuklarımız için faydalı bilgileri içermesi nedeniyle okurlarımızla da paylaşmak istedim.

Beyine zarar veren yanlışlar:

1.Kahvaltı etmek. Kahvaltı etmeyen kişiler, düşük bir kan seviyesine sahip olur. Bu durum beyin için yetersiz besin tedarik edilmesine ve sonunda beyin dejenerasyonuna yol açar.

2.Aşırı ısınma. Beyin arterlerinin sertleşmesine neden olarak, zihin gücünün azalmasına yol açar.

3.Sigara içmek. Çoklu beyin büzülmesine neden olur ve Alzheimer hastalığına yol açabilir.

4.Yüksek şeker tüketimi. Çok fazla şeker proteinlerin ve besinlerin emilmesini durdurur ve dengesizbeslenmeye neden olur ve beynin gelişmesine engel olabilir.

5.Hava kirlenmesi. Beyin vücudumuzda en çok oksijen tüketen organdır. Kirli havanın teneffüs edilmesi, beyne giden oksijeni azaltır ve beynin veriminde düşüş yaratır.

6.Uyku yetersizliği. Uyku beynimizin dinlenmesini sağlar. Uykudan uzun vadeli yoksunluk beyin hücrelerinin ölmesini hızlandırır.

7.Uyurken fazla örtmek. Kafayı örterek uyumak, karbondioksit konsantrasyonunu arttırır ve beyne hasar veren etkilere yol açabilir.

8.Hastalık sırasında beyin çalıştırmak. Hasta iken çok çalışmak veya öğrenmek beyin etkenliğinin azalmasına yol açabilir ve ayrıca beyne hasar verebilir.

9.Uyarıcı düşüncelerde eksiklik. Düşünmek beyin jimnastiği için en iyi yoldur, beyni uyaran düşüncelerin eksikliği beyin daralmasına yol yol açabilir. Çapraz bulmaca ve Sudoku iyi egzersiz sağlar.

10. Az konuşmak. Zihinsel sohbetler beynin etkinliğini geliştirir.

Altında bu yazıyı tüm sevdiklerinize ve dostlarınıza mutlaka gönderiniz notu vardı.

Ben daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla, Blog yazımda paylaşmak istedim.

Yukarıdaki tavsiyelere uyun. Beyniniz bir ömür boyu size hep lazım. Unutmayın bilgisayarların hard diski ne ise sizin de hard diskiniz beyninizdir.

Yazımı Rene Descartes’in ünlü sözüyle son vermek istiyorum.

“Düşünüyorum, öyleyse varım.”

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir