Yazar arşivleri: Abdurrahman Balcılar

Çağatay Ulusoy’un Oscar’lık Performansı!

Çağatay Ulusoy Yeşilçam dizisinde harikalar yaratıyor.  Geçen hafta dizinin 7.bölümü ekranlara geldi. 6 bölümdür kendi halinde, iyi niyetli çalışkan yapımcı Semih Ateş’i tanıdık, başına gelenleri kah gülerek, kah üzülerek izledik. Semih, Yeşilçam da Rum Kosta Amcasının yanında yetişmiş, sinemacılık kanına işlemiş, ama şansı yaver gitmemiş, aldatılmış bir genç yapımcı.

Son çektiği filmin sansürden geçmemesi ile yıkılır. Şirketini kapatmaya karar verir. Yıllardır birlikte çalıştığı Vehbi, Reha Beye çalıştığını söyler. Kayın biraderi Hakan dayamaz ablası Mine ile ilgili her şeyi anlatır. Boşandığı karısı Mine’nin Reha ile yaşadığı söyler. Semih duyduklarında yıkılır, büroyu kırar döker,

hışımla çıkar doğruca Reha’nın eğlendiği gazinoya gider.

Reha Esmer, Yeşilçam’ın seçkin kişileri arasındadır. Ayhan Işık, Erhan Birsel, Öztürk Serengil, Atıf Yılmaz ve diğer yapımcılar.  Keyifle kadeh kaldıran Reha Beye yaklaşır. Reha Bey; Hayrola Semih, gel otur der.

Semih; Bundan sonra senin sofrana oturmam Reha Bey. Lokmanı yemem, suyunu içmem. Uzattığın elini sıkmam. Sadece sana konuşmuyorum herkes duysun diye konuşuyorum. Borç verecekmişsin, iyilik yapacakmışsın, Adana’ya gönderip, iş ayarlayacakmışsın. Niye cevap versene?  Ne oldu? Cevap versene.. Yeşilçam’ın duayeni.. Hepimizin abisi, hamisi.. Ben de adama derdimi açıyorum, yardım istiyorum. Meğer boşa yardım etmiyormuş.

Reha Bey; Sonradan pişman olacağın şeyler  yapma haddini hudunu bil.

Semih: Asıl sen haddini bileceksin, şerefsiz. Arkamdan iş çevirip yüzüme güle güle Mine ile mi yatıyordun len? Yaa.. Beyefendiye abi diyorum ya.. kolayına almış beni.. Yoksa bi tek ben mi bilmiyordum yediğin haltları. Yoo.. bak herkes yeni duydu, duysunlar. Duysunlar mesele Mine değil, senin onunla olman da değil. Onun için bana ettiğin oyunlar, şirketimden adam tutmuşsun lan. sana çalışacakmış. bir değil beş değil kumpasın. Gel olmuyo.. bana çalış diyo bi de. Filmi sansürden çıkarmayan da sensin, haysiyetsiz herif.

Reha yerinden fırlar. Yeter, sen ne dediğini bilmiyorsun.

Semih gözlerinden ateş çıkartarak.

Ben ne dediğimi çok iyi biliyorum.  Adana’aya gönderecektin Nah giderim Adana’ya.. Şirketimi de kapatmak istiyordun? Kapatırsam insan değilim. Tülin’i elimden alacaktın. Nah alırsın. Yüzüme güle güle beni bitirecektin, nefesin yetmez Reha Bey. Ben senin gibi karı parası yiyerek sinemacı olmadım. Bundan sonra, yaşıyorsan niye yaşadığımı önce sen. Semih Ateş’den öğreneceksin. Semih Ateş seni çok üzecek.

Bölüm burada sona erer. Çağatay Ulusoy’un bu sahne performansı tam Oscarlık Performans. Takdire şayan.

Keyifli Seyirler

Abdurrahman Balcılar

 

 

Milliyet Blog’da 2000 Blog Yazısı Yazdım!

Bu Şahsi Blog sayfamdan önce Milliyet Blog’da yazmaya başladım. İlk blog yazım 14 Ocak 2013 tarihinde Milliyet blogda yayınlandı.

Milliyet Blog’da 2000 yazıya ulaştım.

İlk defa 4 Temmuz 2012 tarihinde müracaat etmiş ve ilk blog yazımı göndermiştim. 6 ay geçti ve ilk blog yazılarım 14 Ocak 2013 yılında yayınlandı. Bu tarihe kadar gönderdiğim 4 blok yazısı da aynı tarihte yayınlandı. O günden bu yana takribi 8,5 yıl geçti. Bloglarım bu zaman zarfında, 6 milyon 68 bin defa (kişi) okundu. Bu da ortalama blog başına 2965 okuma demek. Ben de yaşlandım. Milliyet Blog da son 2 senedir eski blog sitesi değil. Yazarların ve okuyucularının eski heves ve heyecanı kaçtı.

Pandemi dönemi de herkesi etkiledi, sağlıkla birlikte moraller de bozuldu. Kendimden örnek verirsem ayda 20 blog yazarken 2-3 bloga düştüm. Benim hevesimi kıran şu başlık meselesi… 30 harfi geçmeyecek dendi, inanın 30 harflik başlığı bulmak beni iyice yoruyor. Bazen anlamsız başlık oluyor.

Bir de telif hakları nedeniyle kaldırılan resimler konusu var. En başa konulan telif hakkı içermeyen resimler tekrar konmalı.

Milliyet Blog idarecilerinden yeni düzenlemeler bekliyoruz.

İnşallah sağlıklı günlerle birlikte, yenilikler de gelir.

Sağlıklı günler

Sevgi ve selamlar

Abdurrahman Balcılar

Geçen Haftanın Gözde Dizileri!

Bir yıldan fazladır Dünyanın başına musallat olan şu virüs balası yüzünden tüm ülkelerde evimizde oturmak zorunda kaldık.  2020 Mart başından bu güne bir yıl geçti.  2021 yılının Nisan ayı sonuna geldik. Virüs yüzünden evde oturmak zorundayız.

Dün de 18 günlük eve kapanma yasakları geldi. Tek eğlencemiz evde televizyon. Sinemalar kapandı, eskiden imkanı olan tiyatroya gidiyordu. Şimdilerde tek eğlencemiz televizyonlar. Artık dijital ortamda Netflix, BluTv gibi kanalların dizilerini de bilgisayar ortamında Tv’lerden izliyoruz. Bazı insanlarımız bu aptal kutusunun başında nasıl oturuyorsunuz diye soruyordu. Son yıllarda kaliteli işler, gerçekten kaliteli diziler yapılır oldu. Ulusal kanallarımızın yanında TRT de para harcayıp kaliteli işler yapıyor. son aylarda ekranlara gelen Masumlar Apartmanı, Gönül Dağı ve Teşkilat bunlardan bazıları. Atv’nin Kuruluş Osman, Bir Zamanlar Çukurova ve Kardeşlerim dizilerini sayabiliriz. Kanal D’nin kıdemli dizisi Arka Sokaklar 15 yıldır ekranlarda… Camdaki Kız yeni dizisini de kaliteli yapımlar arsında sayabiliriz.

Biz gelelim haftanın dizlerine;

Geçen haftanın en çok seyredilen gözde dizleri Pazartesi’den başlayarak şöyle sıralayabiliriz.

Tarih – Gün                      Dizi Adı                              Total           AB

19  Nisan Pazartesi        Çukur………………………..  9,42           8,33

20 Nisan –  Salı               EDHO………………………   9,76          10,61

20 Nisan –  Salı              Masumlar Apartmanı….  13,66          9,61

21 Nisan – Çarşamba     Kuruluş Osman………….  10,56        12,62

21 Nisan – Çarşamba      Masumiyet…………………   6,92          5,89

22 Nisan – Perşembe     Bir Zamanlar Çukurova…. 5,45          9,54

23 Nisan – Cuma             Kırmızı Oda………………… 10,44         7,98

23 Nisan – Cuma             Arka sokaklar…………………3,98         8,90

24 Nisan – Cumartesi     Kardeşlerim……………………6,26        10,15

24 Nisan – Cumartesi    Gönül Dağı…………………….8,95          9,69

25 Nisan – Pazar             Teşkilat………………………….12,00       12,71

 

HAFTANIN İLK 10 DİZİSİ

Total yada AB’de en yüksek puan alanlar arasından ilk on.

1.TEŞKİLAT (TRT1)……………………………………………….12,36

2.MASUMLAR APARTMANI (TRT1)……………………….11,64

3.KURULUŞ OSMAN (ATV)……………………………………11,59

4.EŞKIYA DEVLETE HÜKÜMDAR OLMAZ  (ATV)…..10,19

5.CAMDAKİ KIZ (KANALD)…………………………………….9,58

6.GÖNÜL DAĞI (TRT1)……………………………………………9,32

7.KIRMIZI ODA (TV8)……………………………………………..9,21

8.ÇUKUR (SHOW TV)……………………………………………..8,88

9.KARDEŞLERİM (ATV)………………………………………….8,21

10.BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA (ATV)……………………7,50

Kaliteli yapım her zaman reyting toplar ve reytinglerin tepesinde kalır.

Keyifli Seyirler

Abdurrahman Balcılar

 

Not: İlk 10 dizi Total’de ve AB’de aldıkları reytinglerin ortalamasına göre sıralama yapılmıştır.

 

 

Hercai Dizisi Atv Ekranlarına Veda Etti!

Hercai Dizisi dün akşam sessiz sedasız Atv ekranlarında seyircisi ile vedalaştı ve final yaparak sona erdi. Üç sezondur devam eden, başladığı ilk bölümlerinde Cuma akşamları reyting rekorları kıran dizi neden sona erdi? Ben kendi adıma uzun zamandır severek izlediğim bir diziydi Hercai. Güneydoğu Anadolu ili olan Mardin’in Midyat ilçesinde çekilen dizi çok ilgimi çekiyordu. Bizzat gidip görmediğim illerden biri Mardin yöresi. Konakları, otantik bölge yapısı ilgimi çekiyor, film içinde o yöreyi görebiliyorduk. Oyuncu kadrosu da çok iyi idi. Başrol oyuncularından Akın Akınözü Amerikada okumuş bir oyuncumuz. Güzel kızımız Ebru Şahin de oyunculuğu ile göz dolduruyordu.

NEDEN FİNAL YAPTI

Mia Yapım’ın yapımcısı olduğu Hercai ne oldu da reytingleri düştü! Dün akşam ekranlara gelen 69. Bölüm final bölümü oldu. Reytinglerde; Total’de: 3,73 puan ile 12.sırada yer almış. AB grubunda kaç puan aldığını bile göremedim. ABC1’de 2,15 puanla ancak 23.sırada yer almış.

Bir kere başta gün değişikliği geliyor. Cuma gecesinden Pazar gecesine alındı. Kendimden örnek vereyim. O gün benim seyrettiğim başka kanallarda başka dizim var. Severek izlememe rağmen Hercai’yi seyretmeye bıraktım. Dizinin reytingleri iyice düştü. Atv reytingi düzen dizinin gözünün yaşına bakmaz.

Mardin yöresinde çekilen dizi kadrosu her hafta orada kalması gerekir. Oyuncular için gerçekten fedakarlık istiyor. Bir de ülkemizde yaşanan koronavirüs olayları var.

Bir başka sorun da; Bir duyumuma göre Akın Akın Akınözü’nün set ekibi ile arası da son zamanlarda pek iyi değilmiş. Bu soruna üst düzey yöneticiler eklenince durum farklı olur. Bu durumda set ekibinden, hatta alt kadro oyuncularında diziden ayrılmalar olmuş.

Şimdi Atv Pazar akşamlarına yeni bir dizi mi koyacak? Bir başka duyuma göre Kenan İmirzalıoğlu’nun Cumartesi akşamları yayınlanan “Kim 500 Milyar İster” programının konacağını Milliyet Gazatesi yazarlarından Ali Eyüpoğlu köşesinde yazmış. Gerçi orada da aynen futbol maçlarında olduğu gibi izleyici sorunu var. Yarışma programları seyircili olursa güzel oluyor. Bu virüs ortamında nasıl olacak? Bakalım Atv ne yapacak? Hep beraber göreceğiz.

Netice olarak; Hercai gibi yöresel oramda çekilen güzel bir dizi sona ermiş oldu.

Bakalım gelen gideni aratacak mı?

Sağlıkla Kalın

Abdurrahman Balcılar

Çağatay Ulusoy’un BluTv’deki Yeşilçam Dizisi Başladı

Çağatay Ulusoy‘un yeni internet dizisi “YEŞİLÇAM” 22 Nisan akşamı ilk 2 bölümü Saat:19.00’da BluTv de yayına başladı. Dizi 60 yıllarda yaşamış sinema film yapımcı Semih Ateş’in hayatını anlatıyor. Yeşilçam’da küllerinden yeniden doğmaya çalışan sinema aşığı yapımcının dramatik hikayesi canlandırılıyor.

 

Başrollerini; Çağatay Ulusoy, Afra Saraçoğlu, Selin Şekerci, Güngör Bayrak, Nilüfer Açıkalın, Altan Erkekli, Yetkin Dikinciler, Özgür Çevik, Ayta Sözeri ve Bora Akkaş gibi kuşaklarının önemli isimlerini bir araya getiren ‘Yeşilçam’, 7’den 70’e tüm izleyicilere geçmişin özlenilen değerlerini, duygularını hatırlatıp yaşatıyor.

Örnek ben 60’lı yıllarda ortaokul, lise ve üniversite yıllarımda gençlik yaşımda, o yıllarda üretilen sinema filmlerini izleyerek büyüdüm. Ayhan Işık’lar, Kartal Tibet’ler, Tanju Gürsoy ve Türkan Şoray’ların filmlerini seyrederek.

Yapımcılığını Sibel Tuna’nın üstlendiği, Sunset Film imzalı ‘Yeşilçam’ dizisinin yönetmenliğini Çağan Irmak yapıyor. Çağatay Ulusoy’un oyunculuğu diğer yapımlarında olduğu gibi ayakta alkışlanacak cinsten.

Her şeyini kaybeden Semih Ateş, öyle hırslıdır ki; “Bir film yaparım hastalar iyileşir, mevsimler değişir.” Diyerek elinden senaryosunu çalan rakiplerine meydan okumaktadır.

Dizinin senaryosunu Levent Cantek ve Volkan Sümbül yazmış.

Yapımcı Semih Ateş, Ateş Film firmasını kaybeder. Çok zor duruma düşer, tekrar ayağa kalkabilmek için çok kıymetli kol saatini bile satmak zorunda kalır. En yakınındaki kayınbiraderi, senaryosunu satın aldığı arkadaşı bile kazık atar. Semih Beyoğlu Yeşilçam sokaklarında koşturur. Zaman zaman göz yaşlarını tutamaz.

Çağatay Ulusoy, 10 yıllık oyunculuk birikimle göz dolduruyor. Dizinin ilk 2 bölümünü ikişer kez izledim. Dizi bana göre 9 numara. On numara verecektim ama Çağatay’ın Semih karakteri olarak çok sigara içmesinden bir puan kırdım. Şaka bir tarafa bu diziyi anlatmakla olmaz, Yeşilçam’ı seyretmek lazım, Çağatay Ulusoy’un oyunculuğunu görmek lazım. Dizide saat yok, Internetten her an BluTv’e girip seyredebilirsiniz. 1-2 bölümler yayında, önümüzdeki Perşembe 3.bölüm yayında olacak! Yeşilçam dizisi 2 sezon 20 bölüm çekildi, ilk on bölüm yayınlanacak.

Çağatay Ulusoy’un can verdiği Yapımcı Semih Ateş’in, Sinemanın altın çağında 60’lı yıllarda varoluş hikayesini heyecanla seyredeceğiz.

“Yeşilçam” Dizisi BluTV’de internette yayında…

Tüm Yeşilçam ekibine başarılar diliyorum, elinize sağlık, çok kaliteli bir iş olmuş.

Keyifli Seyirler

Abdurrahman Balcılar

 

“Kağıttan Hayatlar” Filmindeki Çağatay Ulusoy Faktörü!

Çağatay Ulusoy‘un Netflix dijital platformunda ekranlara gelen “Kağıttan Hayatlar” sinema filmi dünya çapında oldukça ses getirdi. Ülkemiz yanında, Latin Amerika ülkelerinde, Avrupa’da bilhassa Fransa’da Fransızların çok ilgisini çekti, basından övgüler aldı.

Bu filmde başarılı yönetmen Can Ulkay büyük emeği var. Ulkay’ın da bir yazısında ifade ettiği gibi filme Çağatay Ulusoy’un katkısı çok büyük. Çağatay Ulusoy’un projenin her aşamasında yer aldığını ifade eden Can Ulkay şöyle diyor.

Çağatay Ulusoy’un oyunculuğun yanında yaratıcı yapımcı olarak da projede yer aldığını, çekim ve montaj dahil, filmin tüm safhalarında bulunduğunu dile getirdi. Başarılı yönetmen, filmin ilk 10 arasında yer almasının, özellikle de Fransızların çok ilgisini çektiğini vurgulayarak, “Şaşırarak her gün makaleler okuyorum. Çok değerli yerlerde makaleler çıktı. ‘Bu Türk filmini seyredin yani sadece ketçapla pilav yemek için değil, altındaki esas dramı görmek için.’ ve ‘Bu filmin niye bu kadar sevildiğini ve beğenildiğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Acaba ketçap ve pilav yüzünden mi?’ diye esprili anlatım yapmışlar. Seyrediliyor, konuşuluyor, gündemde kalıyor. Bir şekilde yakalıyor seyirciyi.” diye konuştu.

Filmin bu kadar çok ilgi görmesi ve seyredilmesinde Çağatay Ulusoy faktörü çok büyük. Ulusoy, tüm dünya ülkelerinde tanınıyor ve çok seviliyor. Bugüne kadar oynadığı tüm dizi, filmlerinde tipi ve oyunculuğu ile çok beğenildi ve sevildi.

 

2011 yılında oynadığı “Adını Feriha Koydum” filmi onu ülkemize ve tüm dünya ülkelerine tanıttı. Hazal Kaya’ın canlandırdığı Feriha karakteri ve  Çağatay Ulusoy’un canlandırdığı Emir Sarrafoğlu karakteri çok sevildi. Dizinin ünü aldı başını gitti ve Ukrayna’dan Pakistan’a, İran’dan Sırbistan’a, Slovakya’dan Peru’ya kadar uzandı. Adını Feriha Koydum 25 dünya ülkesinde oynadı ve hala oynuyor. Böylece Çağatay Ulusoy ismi tüm dünyada tanındı ve sevildi.

Daha sonra oynadığı Medcezir dizisi 2013-2015 ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da en çok izlenen Türk dizileri arasında yerini aldı. Dizi Türkiye’de bitmesi ile yurt dışı satışları gerçekleştirildi. Bulgaristan, Gürcistan, İran, Letonya, Litvanya, Pakistan, Romanya, Şili ve birçok Arap ülkesinde heyecanla izlenen dizi Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy’ın yurt dışında da tanınır olmasının önünü açtı.

2016 yılında oynadığı İçerde dizisi ülkemizde çok beğenildi. Insider adı ile Pakistan, Hindistan, Romanya, Etiyopya ve son yıllarda Latin Amerika ülkelerinde izlendi.

Çağatay Ulusoy’un Hakan: Muhafız (4 Sezon: 32 bölüm) dizisi; bugün üye sayısı dünyada 207 milyonu bulan Netflix de oldukça ilgi gördü ve çok seyredildi.

Netice itibariyle Çağatay Ulusoy tam bir dünya sanatçısı oldu. Sevenleri onun film ve dizilerini takibe aldı. Böyle bir zamanda geçtiğimiz yıl çekimleri tamamlanan “Kağıttan Hayatlar” Netflix tarafından portföyüne alınıp yayınlanması film için artı bir avantaj oldu. Binlerce kişi sırf Çağatay Ulusoy’u izlemek için bu filmi izledi. Bu da yadsınamaz bir Çağatay Ulusoy faktörü oldu.

Her şeyin gönlünce, başarılar Çağatay…

Abdurrahman Balcılar

Brad Pitt & Çağatay Ulusoy

 

Son iki hafta içinde dünyanın en sevilen oyuncularından Brad Pitt’in iki ölümsüz sinema filmini tekrar izledim. 1997 yılında çevirdiği “Tibet’te 7 Yıl” (Seven Years in Tibet) filmde batı ve doğu kültürünün bir kritiği yapılıyor.

Bir Alman dağcı olarak ülkesinden kilometrelerce uzakta, eşinden ve kendi çocuğundan uzakta 11 yaşında dini lider (Dalay Lama) bir çocuktan bir şeyler öğreniyor ve öğretiyor.

 

TRUVA SAVAŞI FİLMİ

Brad Pitt’in M.Ö. 500’lü yılarda Yunanlılarla Anadolu topraklarında yer alan Truva da geçen bir savaş filmi. Yunan Kral Menelaus’un karısı kraliçe Helen  yüzünden çıkan savaşta yer almıştır.

Yunanlılar ile Anadolu topraklarında bulunun Truvalı’lar  arasındaki savaşta Aşil (Brad Pitt) tek başına savaşır. Aşil, Truva Prensi Paris’in ağabeyini ikili düelloda öldürür. Kısa bir süre sonra “ölümlü erkeklerin en güzeli” olarak bilinen Paris’in zehirli okuyla topuğundan vurulur, tek zayıf noktasından aldığı bu yara yüzünden can verir. Aşil’den dolayı, baldırın arka kısmındaki kas grubunun, topuk kemiğine birleşmesini ve ayağın aşağı-yukarı hareketini sağlayan yapı, “aşil tendonu” adı verilmiştir.

Bugün Çanakkale ilimizdeki Truva kentinde sembolik Truva atı vardır. O savaşta 10 yıl alınamayan kale, bir savaş hilesi ile, at içinde kaleye sokulan askerlerin kale kapılarını bir gece açması ile Truva düşmüştür.

Brad Pitt’in bu iki filmini, Çağatay Ulusoy‘un defalarca seyrettiğini düşünüyorum.

 

Brad Pitt‘in ve Çağatay Ulusoy‘un benzer fotoğraflarını yayınlıyor, herhangi bir yorum yapmıyor, yorumu sizlere bırakıyorum.

 

il

 

Brad Pitt Amerikalı oyuncu ve film yapımcısı dünya sanatçısıdır. Bizim Çağatay Ulusoy da oyuncu ve yapımcı olarak Dünya Sanatçısı olma yolunda… Brad Pitt Oscar almış bir oyuncu. Çağatay Ulusoy’un da ilerleyen yıllarda Oscar’a aday olacağını ve bu ödülü alacağını inanıyorum.

Abdurrahman Balcılar

Çağatay Ulusoy’un Kağıttan Hayatlar Dizisine Olumlu-Olumsuz Eleştiriler!

Çağatay Ulusoy‘un Netflkix‘te yayınlanan “Kağıttan Hayatlar” sinema filmi olumlu-olumsuz bir çok eleştiler geldi. Dünya genelinde Netflix’te yayınlanan film beğenildi ve olumlu övgü dolu eleştiriler aldı. Bir çok ülkede Netflix’de yayınlanan film ilk 3 sırada yer aldı. Genelde en çok seyredilen ilk on dizi arasında yer aldı.

Ne yazık ki bizim Türk basınında bazı ağır ithamlar içeren yazılar yazıldı. Filmin çalıntı olduğu söylendi. Bu çalıntı lafı ağır bir itham oldu. Benzer yönler olabilir, birebir benzeyen tek benzerlik çöp toplayıcıların çöp arabası ve bazı mekanlar.

İçerik bambaşka, Yeşilçam sinema filmlerinde yıllarca benzer konularda yüzlerce filmler çekildi. Hiç bir yapımcımız çıkıp da benim filmimden çalındı demedi.

Çağatay Ulusoy’u ilk dizisinden bu yana 10 yıldır tanırım. 2011 Yılında ilk dizisi Adını Feriha Koydum ile tanıdım. Hakkında Milliyet Blog’da ve şahsi blog sayfamda yüzlerce blog yazısı yazdım. Yerine göre övgü dolu, bazen de eleştiriler içeriyordu. Ama hep bardağın dolu tarafına baktım, teşvik ettim. Bir araya geldiğimiz zamanlarda, yüzüne de söyledim, yazılarımda “Yürü Çağatay yolun açık…” Dedim.

 

Çağatay Ulusoy‘un son sinema filmi Kağıttan Hayatlar deneyimli yönetmenimiz Can Ulkay‘ın başarılı bir yapımlarından biridir.  Çağatay Ulusoy da filmin yaratıcı yapımcısıdır. Bu film sayesinde Can Ulkay ile Çağatay’ın dostluğu artmıştır.

Sözlerimi bir Atasözü ile bitirmek isterim.

Meyve veren ağaç taşlanır

Çağatay Ulusoy artık tutulması zor bir dünya sanatçısıdır. İzleyenlerinin ondan beklentisi çok büyüktür, bundan sonra da daha çok lezzetli meyvelerini görecek ve yiyeceğiz. Hakkında olumlu eleştiriler yanında, olumsuz yazılarda yazılacaktır. Ama o doğru bildiği yolda kalbinin sesini dinleyerek yoluna devam edecektir.

Sevgi ve Selamlar

Abdurrahman Balcılar

 

Geçen 10. Haftanın (08 – 14 Mart 2021) En Çok İzlenen Dizileri!

TNS ölçümlerine göre hazırladığım 08 – 14 Şubat 2021 Tarihleri arasında Yılın 10.Haftasında, 6 Ulusal kanallarımızda ekranlara gelen 35 dizi arasında en çok seyredilen, Total’de ve AB’de ilk ona giren öne çıkan haftanın dizileri aşağıda bilgilerinize sunuyorum.

GEÇEN HAFTA GÖSTERİMDEKİ DİZİLER :

08 MART PAZARTESİ (5 Dizi): Yasak Elma (Fox), Çukur (Show), Sefirin Kızı (Star Tv),  Uyanış Uyanış: Büyük Selçuklu, (TRT1), Maraşlı (Atv)

09 MART SALI (4 Dizi) : Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Atv), Masumlar Apartmanı (TRT1), Baraj (Fox Tv), Hekimoğlu (Kanla D)

10 MART ÇARŞAMBA (5 Dizi):  Sadakatsiz (Kanal D), Kuruluş Osman (Atv), Benim Adım Melek (TRT1), Doğduğun Ev Kaderindir -DEK (Tv8), Masumiyet (Fox)

11 MART PERŞEMBE(5 Dizi):  Bir Zamanlar Çukurova (Atv), Mucize Doktor (Fox), Alev Alev (Show  Tv), Akrep (Star), Tövbeler Olsun (TRT1)

12 MART CUMA (6 Dizi) : Kırmızı Oda (Tv8), Arka Sokaklar (Kanal D),  Son Yaz (Fox), Akıncı (Atv), Seni Çok Bekledim (Star Tv), Payitaht (TRT1)

13 MART CUMARTESİ (4 Dizi): Kuzey Yıldızı (Show Tv), Gönül Dağı (TRT1), Sen Çal Kapını (Fox), Kardeşlerim (Atv)

14 MART PAZAR (6 Dizi): Menajerimi Ara (Satar Tv), Teşkilat (TRT1), Arıza (Show Tv), Kefaret (Fox), Hercai (Atv), Toz Koparan (TRT1)

 

Haftanın En Çok İzlenenleri
TOTAL GRUBU:
1-TEŞKİLAT 2.Bölüm TRT1……………………………….13,67
2-BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA 87.Bölüm Atv…..12,88
3-KURULUŞ OSMAN 49.Bölüm Atv…………………..12,76
4-EDHO 185.Bölüm Atv…………………………………….10,70
5-MASUMLAR APARTMANI TRT1 25.Bölüm…… 10,27
6-GÖNÜL DAĞI 20.Bölüm TRT1……………………….10,23
7-UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU 24.Bölüm TRT1…10,11
8-KIRMIZI ODA 28.Bölüm TV8…………………………..9,58
9-SADAKATSİZ 21.Bölüm Kanal D……………………….9,12
10-KARDEŞLERİM 4.Bölüm Atv………………………….8,86
AB GRUBU
1-TEŞKİLAT 2.Bölüm TRT1……………………………….14,95
2-MASUMLAR APARTMANI 25.Bölüm TRT1……. 13,40
3-KIRMIZI ODA 28.Bölüm TV8……………………….. 11,16
4-UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU 24.Bölüm TRT1…10,96
5-GÖNÜL DAĞI 20.Bölüm TRT1………………………. 10,02
6-KURULUŞ OSMAN 49.Bölüm Atv ……… …………..9,40
7-EDHO  185.Bölüm Atv……………………………………..9,30
8-SADAKATSİZ 21.Bölüm Kanal D………………………9,17
9-BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA 87.Bölüm Atv…….8,32
10.MUCİZE DOKTOR 53.Bölüm Fox……………………7,97

TOTAL ve AB Grubunda reytingleri en yüksek olan Haftanın ilk 5 sıralaması :

Bu hafta ilk 5’de Total’den iki, AB’den üç dizi yer alıyor.

1.TEŞKİLAT (TRT1) : AB Grubunda 2.bölümde aldığı 14,95 reyting puanı ile 1.sırada yer alıyor.

Teşkilat dizisi, ülkesi için kendi hayatlarından vazgeçip kalabalıkların içinde görünmez olmaları gereken bir görevi kabul ederek, Yer Altına inen yedi vatan sevdalısının hikayesini ekrana getiriyor. Ankara’daki Silah fabrikasına terör saldırısı düzenlenir. Saldırının yabancı istihbarat servisleri tarafından organize edildiği tespit edilir. Bunun üzerine MİT içinde gizli bir tim kurulur. Bu timin amacı saldırının arkasındaki güçleri tespit etmek ve ortadan kaldırmaktır.

 

2.MASUMLAR APARTMANI (TRT1) : OGM Pictures’in yapımcısı olduğu Masumlar Apartmanı dizisi bu hafta bir başka TRT1 dizisi tarafından birinciliği elinden alındı. AB Grubunda 25.bölümde aldığı 13,40 reyting ile 2.sırada yer aldı.

İnci, Han’la karşılaşmasının ardından altüst olur. Karşısındaki sorun İnci’yi bile aşacak kadar büyük, kimseye anlatamayacağı kadar da karmaşıktır. Han ise yine kaybetme korkusunun esiri olmuş, perişan halde İnci’nin kararını bekler. Neriman’ın evde neden olduğu bir kriz, Safiye için doğum gününü daha baştan kabusa dönüştürür. Üstüne kimsenin bu özel günü önemsememesi Safiye’nin içindeki yaralı çocuğu iyice hırçınlaştırır, Naci de dahil herkesle gerilmesine sebep olur. Gülben ise Esat’ın çay davetinin heyecanı içindedir. Safiye’ye yakalanmadan evden çıkmak için plan yapar. Gamze, Neriman’ın da yardımıyla Ege’nin babası Haluk’la tanışmaya gelir. Heyecanla geldiği evde hem Gamze’yi hem de diğerlerini kötü bir sürpriz bekler.

 

3.BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA (ATV): Bir Zamanlar Çukurova kendi gününde her hafta birinci sırada yer almaya devam ediyor. Bu hafta 87.Bölümünde Total grubunda 12,88 puan ile Haftanın dizileri arasında 3.sırada yer alıyor.

İstanbul dönüşü Züleyha Kaybolur.Akşam olur, Züleyha eve dönmez. Saniye ve Sevda korkmaya başlar. Şermin’in de dahil olmasıyla, ne yapacaklarına karar verirler. Şermin, Demir’i bulmaya çalışırken, Sevda ve Saniye Fekeli’den yardım isteyecektir. Şermin, Demir’i ararken, çok önemli başka bir bilgiye ulaşır. Tüm Adanalılar da, çevre illere kadar her yerde, her taşın altında her köşe-bucak aramaya başlarlar. Ancak Züleyha’dan da arabasından da tek bir iz yoktur! Tüm bunlar olup biterken, Demir ve Ümit Çukurova’ya dönerler! Bu arada Fekeli de Fikret’in yokluğundan şüphelenip onun peşine düşer. Ümit Demir ile gizli kaçamağı canını sıkar. Sonunda kapana yakalanmış bulunur. Demir çok pişmandır.

 

4.KURULUŞ OSMAN (ATV): Burak Özçivit’in başrolü oynadığı Atv’nin sevilen dizisi Kuruluş Osman haftanın dizileri arasına bu hafta Total Grubunda  49.bölümde aldığı 12,76 reyting puanı ile 4.sırada yer alıyor.

Kara Şaman Togay’ın uç bölgesine gelerek dengeleri değiştirmesinin ardından Türk obalarının birliğini sağlamak için harekete geçen Osman Bey, Söğüt’te toplanacak Toy için Türk obalarının beylerine çağrıda bulunur. Malhun Hatun ve babası Umur Bey’in de katıldığı toy için üst düzey güvenlik önlemleri alınmasına rağmen, Süleyman ve Melik’in yardımıyla içeri sızan Kara Şaman Togay, Toy’a saldırı düzenler. Düzenlediği Toy’da böyle bir saldırının yaşanması Osman Bey’e güvenin sarsılmasına neden olurken; Malhun Hatun yaralanan babasının hesabını sormak üzere Togay’ın peşine düşer.

 

5.KIRMIZI ODA (TV8) : Kırmızı Oda, TV8 ekranlarında ilgi ile izlenmeye devam ediyor. Dizi Total grubunda 28.bölümde  aldığı 11,16 puanla 5.sırada yer aldı.

Kumru annesini asla affedemediğini itiraf ederken Delikanlı Sadi ise önemli olanın kan bağı değil can bağı olduğunu söylüyor. Nazlı boşanma kararının doğru olup olamadığını sorgularken Recai ise bu durumu kabullenemiyor.

 

KANALLARA GÖRE SIRALAMA:

Total Grubunda:  TRT1 ve Atv 4 dizi. Kanal D ve TV8 birer dizi ile yer alıyorlar.

AB’de; TRT1 4 dizi. ATV 3 dizi. Fox Tv , Kanal D ve  TV8 birer dizi ile yer alıyor.

HAFTANIN KANALI 

Bu hafta Total ve AB’de 4’er dizi olmak üzere 8 dizi ile TRT1 haftanın kanalı oldu.

Keyifli Seyirler

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter : abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Şahsi Blog: Balcılar-Blog Sayfası

Çağatay Ulusoy & Kağıttan Hayatlar!

Bir Çağatay Ulusoy efsane sinema filmi daha bugün Netflix‘te izledik. Filmde Ulusoy’un damgası var. Hem oyuncu , hem de konu ana fikri olarak. Kısaca özetlersek, çocukluğunda yaşadığı acıların dışa vurumu vurgulanmış. Küçük Ali’de kendini yaşamış. Sokaklarda çöp toplayan Mehmet’in dramı bu film. Evet Kağıttan Hayatlar bir drama filmi…

Başrollerde; Çağatay Ulusoy, Emir Ali Doğrul, Ersin Arıcı, Turgay Tanülkü, Selen Öztürk, Osman İskender Bayer, Tomris Çetinel, Volkan Çalışkan, Mehmet Bahattin Genç ve Okşan Büyük  Kağıttan Hayatlar filminin oyuncu kadrosu içinde yer alacak oyunculardır.

Filmin Yönetmen koltuğunda Can Ulkay oturuyor. OGM Pictures yapımcı Onur Güvenatam, Seneryo; Ercan Mehmet Erdem. Çağatay Ulusoy filmin yaratıcı yapımcısı olarak yer alması demek artık onu bu tür ilginç filmlerin yapımcısı olarak göreceğiz demektir.

Bir gün iş yerinde bir çöp arabasında küçük Ali’yi bulur.  Mehmet’in hayatına girer. Her şeyi olur, giydirir, yedirir, hamama götürür.

Yüzmeyi öğretir.  Mehmet’in hayatına girer.

Filmi seyretmek lazım, anlatmakla olmaz…

Mehmet’i tanımak, anlamak lazım.

Ali ile yaşar, kaybettikçe kahrolur, hatta hastalanır.

Ülkemizde Netflix’de en çok seyredilen filmler arasında ilk sırada yer aldı.

Filmin başında ekrana gelen şu sözler çok hoşuma gittiğini belirtmek isterim.

Çocukların ağladığı bir dünyada kahkahalar zalim olur.

Sokakta kimsesiz büyüyen bütün çocuklara ithafen…

İyi Seyirler

Abdurrahman Balcılar