İnternette fikir hırsızlığı yapılıyor.

05.05.2014 tarihinde Genel kategorisine eklenmiş, 1.253 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Neredeyse 1,5 yıldır İnternette Milliyet Blog’da muhtelif kategorilerde yazılar  yazıyorum. Üç aydır da özel blog sayfam olan (balcilar-blog.com) da paylaşıyorum. Bu yazılar takdir edersiniz ki, birer araştırma ve emek ürünüdür. Milliyet Blog’da amatörce bir ücret almadan yazıyoruz. Yazmak benim için bir hobi ve de keyif oldu.

Prensip olarak, yazılarımda kaynak göstermeden (gerek yazı ve görsel) alıntı yapmam. Son yazılarımda dizilerden print scren yöntemiyle aldığım resimleri, kendi blog sayfamda kaydeder, oradan yayına veririm. Bütün bunlar bir emek işidir.

Her nasılsa son günlerde emeğe saygı kalmadığını üzülerek görüyorum. Benim blog yazılarım, Milliyet Blog’dan ya da kendi blog sayfamdan kopyalanıyor kendi sitelerinde yayınlıyorlar. Buna resimler de dahil. Sanki kendi yazıları imiş gibi, isim vermeden kopyalayıp koyuyorlar. Hem de kelimesi kelimesine, sadece başlığı değiştiriyorlar.

Geçen hafta (isim vermek istemiyorum, onlar kendilerini bilirler), bir sitesi benim yazım olan “Çağatay Ulusoy’dan 2.sinema filmi geliyor!” başlıklı yazım, “Çağatay Ulusoy yeni film hazırlıklarında!” adı altında aynen verildi. Yetkilisine mail attım, ya kaynak gösterin, ya da silin diyerek. Cevapta; Bu hata için özür dileriz, blogunuzu kaynak olarak hemen gösteriyoruz.” denildi. Linki yolladım kaynak gösterilmedi, link konmadı. Silinmedi aynen duruyor. konmadı. (24.04.2014 tarihli magazin sayfalarında mevcut).

Başka bir kopya; gene bir internet sitesinin magazin sayfasında ,köşe yazarı bir  hanım, 22.4.2014 tarihinde Milliyet Blog’da yayınlanan “Dizilerde şarkı modası / Çağatay Ulusoy da şarkıcı mı oluyor?”, başlıklı yazım aynen kopyalanarak (resimler dahil) kaynak göstermeden aynen 23.04.2014 tarihli magazin sayfasında, “Çağatay Ulusoy şarkıcı olmaya karar verdi?” başlığı altında yayınladı. Mail attım, cevap bile vermeyi tenezzül etmedi.

Netice olarak, tüm yazılarım her yerde yayınlansın, fark etmez. Okunsun diye yazıyoruz. Sadece tek isteğim, yazıda kaynak verilsin. Lütfen fikir hırsızlığı yapılmasın.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

Blog: balcilar-blog.com

Not:Görsel internetten alınmıştır.

 

 

Yazar Hakkında
Abdurrahman Balcılar

Yazar : Abdurrahman Balcılar

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
  • Kategoriler

  • Son Yazılar

  • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta