Kategori arşivi: Güncel

Çağatay Ulusoy Uğraşılarına Bir Yenisini daha Ekliyor!

Yakışıklı oyuncumuz Çağatay Ulusoy‘un oyunculuğunun yanında tam bir sporcu olduğu hepimiz biliyoruz. Lise yıllarında basketbol oynamış, gençlere basketbol antrenörlüğü yapmış ve bu işten para kazanmıştır. İyi bir yüzücü de olan Ulusoy her yönü ile spor tutkunudur.

Çağatay Ulusoy menajeri Engin Aykanat gibi tam bir Galatasay’lıdır. Geçen yıllarda GS’nin kombine biletlerini almış, fırsat buldukça maçlarına gitmiştir.

Şimdi de; Galatasaray taraftarı olduğu bilinen Ulusoy, Sarı kırmızı kulübe üye olamaya hazırlanıyor.

Başarılı oyuncunun Galatasaray’a üye olmak için harekete geçtiği ve gerekli evraklarını bu ay sonuna kadar Kulübe teslim edeceği öğrenildi.

Galatasaray yönetimi ve sicil kurulu tarafından dosyası değerlendirilecek olan ünlü oyuncumuzun üye olmasına kesin gözü ile bakılıyor.

Çağatay Ulusoy ile aynı menajer ile çalışan Engin Öztürk de Eskşehirde doğmuş, Liseyi orada okumuş Eskişehir Spor Kulübü yönetimindedir. 2018-2020 yılları arasında Netflix’in ilk Türk dizisi olan Hakan: Muhafız dizisinde “Levent” karakteri olarak Çağatay Ulusoy ile birlikte oynamıştı. Engin Öztürk ile İyi bir arkadaş ve meslektaş olan Çağatay Ulusoy da Engin Öztürk ile aynı yolda yürüyor.

Ben de 1962 Ortaokul yıllarından bu yana koyu bir Galatasay’lı olarak, fahri menajeri olduğum Çağatay Ulusoy’un da aramızda olmasından gurur duyuyorum.

Sarı-kırmızı renklere gönül veren Çağatay Ulusoy’a GS. yönetiminde başarılı işler yapacağını inanıyor, hayırlı olsun diyorum.

Abdurrahman Balcılar

 

Not: GS Gazete haberi, Galatasaray,

 

Çağatay Ulusoy’dan Tiflis’de Takdire Değer Hareket!

 

Çağatay Ulusoy Gürcistan’nın Tiflis şehrinde kanser tedavisi gören çocukları hastanede ziyaret edip, onlara moral vermiştir.

Bu tür sosyal projelerde yer almayı seven ünlü oyuncumuzun bu hareketini takdire değer buluyorum.

Sosyal sorumluluk projelerine duyarlılığıyla bilinen Çağatay Ulusoy, daha öncede bu tür yardım faaliyetlerinde bulunmuştur. Yakışıklı oyuncu, önceki gün Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e gitti. Ulusoy, Monk Andrews Vakfı tarafından kanserli çocuklar yararına düzenlenen etkinlik ve yardım gecesine katılmıştır.

Ünlü oyuncu, dernek yararına gerçekleşen ve Gürcü şarkıcı Nini Badurashvili’nin sahne aldığı gecede yer aldı. Ulusoy, ertesi gün de New Hospitals’daki kanser tedavisi gören çocuklara ziyaret etti. Oyuncumuz, ziyareti sırasında da miniklere çeşitli oyuncak hediye edip moral dağıtmıştır.

Oyuncumuz, ziyareti sırasında da miniklere oyuncak veriyor.

Minikler onu görünce şaşkınlıktan ne yapacaklarını, nereye saklanacaklarını şaşıranlar olmuştur.

Çağatay Ulusoy miniklerle ve hastane personeli ile toplu olarak resim çektirmiştir.

Hastanedeki bütün çocuklarla tek tek ilgilenen Çağatay Ulusoy, mütevazılığıyla takdir topladı.

Sadece çocuklar değil, yaşlı anneler ile kucaklaşarak resim çektirmiştir.

Ulusoy, Gürcistan sokaklarında yürüyüşe çıkan oyuncumuz sevenlerinden büyük ilgi gördü.

Sevenleri, yakışıklı oyuncumuz ile Selfie çekilmek için adeta yarıştılar.

Ünlü oyuncumuz Çağatay Ulusoy, kazanmasını bildiği gibi Sosyal projelerde yer alarak nerelere harcanacağını da çok iyi biliyor.

Doğru yoldasın oğlum Çağatay. Bu tür hareketlerinle hem kendine moral topluyor, hem de ihtiyaç sahiplerine yardımlarını esirge mi yorsun.

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter : abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Şahsi Blog: Abdurrahman Balcılar Blog Sayfası

 

Haber kaynak; Takvim Saklambaç ve resimler Nisa Gül twitter sayfasından alınmıştır.

Meteorolojinin Yanılgısı Aydın’lı İncirci’lere Kırbaç Etkisi Yaptı!

Aydın İncirliova ve Germencik, bilhassa dağ köyleri en kaliteli kuru incir üreticisidir. Şu günler tam sezon ortası. Kuru incirler yağmur yağmaması, ıslanmaması lazımdır. Islanan incirin kalitesi bozulur. Bu nedenle çiftçinin gözü havada, kulağı meteoroloji’dedir.

Geçen hafta Meteoroloji haftalık hava tahminlerinde 28 Ağustos Salı günün Germencik ve havalesinde şiddetli sağanak yağış verdi. Bu tahmin Kuru İncir Üreticisine kırbaç etkisi yaptı. Hani ata binince bir kırbaç şaklatırsın, at dörtnala koşar ya… Aynen öyle. Herkes arı gibi gece-gündüz çalışarak yere dökülen kuru incirleri topladı. Hatta ağaç başında olgunlaşan Kuru İncirler de toplandı.

Dün beklenen o yağmur yağmadı. Çıkan poyraz yağmur bulutlarını dağıttı. Çiftçi derin bir nefes aldı, oh dedi. Bu gün de meteoroloji sağanak yağmur gösteriyor ama, poyraz var, yağmur yağacak gibi gözükmüyor. Genellikle bizim meteoroloji hava tahminlerinde yanılmaz ama, dün yanıldı. Çiftçi için iyi oldu, bir haftada toplayacağı inciri 2 günde topladı.


Aydın bilhassa Germencik dağlarında (Dağyeni, Selatin, Çamköy, Dampınar ve Habipler) yetiştirilen kuru incirler, oldukça kalitelidir.

Yere dökülen ve ağaçta düşürülen incirler sergilerde kurutulur.

Kuruyan incirler sergiden alınır, seçilir, kalitesine göre ayrılır. Birinci, Natrol, Çatlak ve Hurda olarak ayrılır.

Bu yıl kaliteli incir, toptan tüccar tarafından 15 – 20 Lira arasında alınıyor. Yemeklik kaliteli incir 30 – 35 TL civarında.

 

 

Aydın Lokumu diye tabir edilir kuru incirler. Kışın insana enerji veren çok güzel bir besindir. Hele ceviz ya da susam dövmesi ile yerseniz tadına doyum olmaz.

Netice itibariyle kuruyan incirler ıslanmadan toplanması lazım. Bu nedenle çiftçi incir mevsiminde yağmur istemez.

15-20 Gün yağmur yağmaz ise çifti tüm ürünü toplamış olacak.

Bol bereketli, Aydın yöresinde yağmursuz günler dilerim.

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter : abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Şahsi Blog: Abdurrahman Balcılar Blog Sayfası

 

*Şahsi Blog sayfamda ve Milliyet Blog’da yayınlanan blog yazıları büyük bir çalışmanın ürünü olup, izinsiz ya da kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Aksi halde kanuni işlem yapılır.

 

Memurlarda Sakal Gelsin, Kravat gitsin! Siz ne dersiniz?

Sabah haberlerinde bir haber dikkatimi çekti. Bu haberi aşağıda aynen aktarıyorum.

Atatürk devrimlerini bir kenara atalım, Osmanlı kıyafetlerine mi dönelim?

Memur-Sen: Sakal gelsin, kravat gitsin
Anadolu Ajansı

14 Mart 2018 ÇarşambaTürkiye

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, akademisyen ve milletvekillerini örnek göstererek, kamuda da sakalın serbest olmasını ve kravat zorunluluğunun kaldırılmasını istedi.
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bitlis’ten hükümete bir çağrı yaptı.

Yalçın konuşmasında, Kamuda başörtüsünün çözülmesi, üniversitelerden turnikelerin sökülmesi, üniversite bahçelerinin kışla olmaktan çıkarılıp kampüse dönüştürülmesi, pankart altında yürüyen rektör dönemlerinin sona ermesi, kat sayı ve adaletsizliğinin geride bırakılması, meslek liselerinin önünün açılması, imam hatiplerle ilgili milletin hassasiyetinin yeniden nüksetmesi ve yolunun yeniden açılması gibi birçok konuda Memur-Sen olarak bu ülkenin demokratikleşmesine katkı sunduklarını dile getirdi.

Kenan Evren’den kalma bir yönetmelikle hizaya sokulmak istemediklerini dile getiren Yalçın, şöyle devam etti:

“Üniversitede bir akademisyen ve mecliste bir vekil sakal bırakabiliyorsa, kamudaki adam da sakal bırakabilsin, kravat takma mecburiyetinde kalmasın. Bitlis’ten bu vesileyle hükümete çağrıda bulunuyorum. İki yakamızı bir araya getirmek için illa kravat takmak zorunda bırakmayın. Temel hak ve özgürlükler noktasında bu yönetmelik yeniden ele alınsın. 82 model Kenan Evren yönetmeliği ile idare edilmemiz yakışık almaz. Bunu da buradan bir kez daha ifade ediyorum.”

Haberi sizlerde görmüş okumuşsunuzdur. Kravat takmak yüzyılımızda modern görünüşün ifadesidir. Ya sakal… Dikkat ediyorum, bir sakal modası ve özentisi gençlerimiz arasında yayıldı gidiyor. İnsanın suratında görüntü kirliği yaratıyor. Futbolcularımız da sakal modası almış yürümüş.

Dizilerde de erkeklerde de sakal modası var. Rolü gereği ise bırakılabilir. Saç, sakal bakım ister. Bakımsız saç, bıyık ve sakallar erkeği dağ adamı gibi görüntüsünü ürkütücü yapar. Dinimizce sakal sünnet olarak bırakılabileceği söylenmiştir. Bıyıkların üst dudağı örtmemesi gerektiği temizlik yönünden önemlidir.

Ben kendi adıma modern insanın sakal bırakmaması, traşlı olmalı diyorum. Bilhassa dizi oyuncularının ekranda göz önünde olması nedeniyle, sakal yakışmıyor sa kesinlikle bırakmamalı kesmelidir. Son olarak izlediğim dizilerden Kalp Atışı dizisinin başrol oyuncusu Gökhan Alkan kendisine yakışmadığı halde (benim görüşüm) ısrarla sakallı olarak doktor rolünü canlandırmıştır.

Yakışıklı oyuncu Gökhan Alkan, sakalsız olarak çok daha yakışıklıdır. Her dizinin bir imaj makerı ya da görüntü yönetmeni vardır. Rolleri dağıtırken oyuncuların, saç-sakal-bıyık görüntülerini dikkate almalıdır.

Konuyu dağıtmayalım, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın görüşlerini katılmıyorum. Devlet Dairelerinde çalışan erkek memurların mutlaka modern görünüşlü olamaları lazım diyorum. Bu nedenle kravat gitsin, sakal gelsin diyemeyiz.

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Blog: Abdurrahman Balcılar Blog Sayfası

 

*Şahsi Blog sayfamda ve Milliyet Blog’da yayınlanan blog yazıları büyük bir çalışmanın ürünü olup, izinsiz ya da kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Aksi halde kanuni işlem yapılır.

 

İngiltere Büyükelçisi ve Hayvansever Görme Engelli eşi Maggie’nin Ülkemize Vedası!

 

Sabah kahvaltılarımda genellikle Fox tv. açar haberleri izlerim. Bu sabah İsmail Küçükkaya’nın programı Çalar Saat’de İngiltere Ankara Büyükelçisi Sayın Richard Monore ve eşi bayan Maggie davetlisiydi.

Keyifli bir sohbet oldu. Richard Moore’nin görev süresi dolmuş Ülkemizi veda ediyordu.

İsmail Küçükkaya, attığı Tweet ile şöyle duyurdu.

“Ülkemizdeki görev süresi sona eren İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore’u kabulümüzde, Türkiye-İngiltere ilişkilerine yaptığı önemli katkılardan dolayı teşekkür ettik. @UKAmbRichard”

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Türkiyeden ayrılmadan evvel son ziyaretini Çalar Saate yaptı. Eşi Maggie hanım ve ‘Star’la birlikte katıldı. ‘Star’ Maggie Hanımın sevimli köpeğinin adı. ‘Star’ rehber köpek. Bu köpekler yetiştirilip ihtiyaç duyan görme engellilere veriliyor. Labrador cinsi bir köpek sanırım, çok da tatlı. Ben de bir hayvan severim. Maggie Moore Ankara’da görme engelli vatandaşlarımız için rehber köpek projesini başlarmış. İhtiyaç sahipleri bu köpeklerden alabiliyor. Bu köpekler sayesinde sokaklarda rahatça dolaşabiliyorlar.

“Rehber Köpekler Derneği” yardım baloları düzenliyor, yardım topluyormuş. Büyük elçinin eşi Meggie Moore de bir görme engelli. Görme engelli Avukat Nurdeniz Tunçer de derneğin önderi ve kurucularından.

Büyükelçi Moore, gerçekten tam bir Türk dostu olmuş. Daha önce 1989 yılında Ankara’ya gelmiş, sonra 199o yılında Ankara’da konsoloslukta çalışmış. Türkçeyi öğrenmiş. Hani güzel de konuşuyor. 1991 – 92 yıllarında İstanbul’da İngiltere konsolosluğunu yapmıştır. Moore Türkleri, çok sıcak kanlı ve misafirperver bulduğunu söylüyor.

15 Temmuz’da ve sonrasında Türkiye’nin yanındaydık. Gece 12 olmadan Türk bakanlara attığım destek mesajları halen whatsupımda duruyor.’ Demiştir.

Moore, Avrupa Birliği ve İngiltere’nin birlikten ayrılası konularında açıklamada bulundu.

Richard Moore bir Türk dostu yabancı diplomat aile ve Türkiye’de “Rehber köpekler” projesini başlatmış. Moore aynı zamanda Beşiktaş fanatiği.

 

Önceki gün Ankara’da bir lokantada yemekte şalgam suyu ikram edilmiş.

Moore; Türkiye’de 7 yılım geçti ama şalgamı hala sevemedim. Kusuruma bakmayın! diye bir Tweet almış. Bu tweet şalgam üreticilerini ayağa kaldırmış.

Richartd Moore; Sık sık Türkiye’ye geleceğini söyledi, Ayrıldı sonra geri dönerek, elini havaya kaldırdı “SİYAH” diye bağırdı. İsmail Küçükkaya ve arkadaşları, “BEYAZ” diye karşılık verdi. Moore, böylece koyu bir Beşiktaş fanatiği olduğunu belirtmiş oldu.

Richard Moore bundan sonra sık sık Türkiye’ye geleceğini belitti ve ayrıldı.

Fox Tv. İsmail Küçükkaya Moore gibi önemli kişileri seyircini tanıtıyor, biz de keyifle izliyoruz.

Teşekkürler İsmail Küçükkaya… Teşekkürler Fox Tv.

Güle güle Sayın Büyükelçi Richard Moore ve sevgili eşi Maggie…

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Blog: Abdurrahman Balcılar Blog Sayfası

 

*Şahsi Blog sayfamda ve Milliyet Blog’da yayınlanan blog yazıları büyük bir çalışmanın ürünü olup, izinsiz ya da kaynak göstermeden alıntı yapılamaz. Aksi halde kanuni işlem yapılır.

 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Topuklu Efe’ lakaplı Özlem Çerçioğlu Dağyeni’de!

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Topuklu Efe’ lakaplı Özlem Çerçioğlu dün köyümüzü ziyaret etti. Büyük sevgi ile karşılandı, bilhassa köy kadınlarımız onu bağrına bastı.

12. ve 13. dönem Aydın milletvekili olarak TBMM’de CHP milletvekili olarak yer almış bir siyasetçimiz olan Özlem Çerçioğlu, 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Aydın ili belediye başkanı seçilmiş, Aydın’ın ilk kadın belediye başkanıdır. Çerçioğlu, 2013 yerel seçimlerinde Aydın’ın ilk büyükşehir belediye başkanı olarak seçilmiştir.

Aydın Germencik Dağyeni Mahallesi olarak bilinen eski “Dağyeni Köyü” halkı başkanlarına yaptığı hizmetten dolayı, tüm köy halkı ile birlikte teşekkür yemeği verdiler. İlk defa köye gelen Çerçioğlu’na muhtar Hüseyin Efe kısa bir hoş geldin konuşması ile su altyapı çalışması için teşekkür etti ve altyapı kanalizasyon sorunun çözülmesini istedi.

Başkan Özlem Çerçioğlu da,  mahallenin sorunları ile tek tek ilgilendiklerini belirterek, “Davetiniz ve güzel karşılamanız için çok teşekkür ederim. Asıl kadınlara teşekkür ediyorum. Mahallenizin eksiği çoktu. Hemen seçimden sonra sorunlarınızı tek tek çözmeye başladık. Muhtarımızın isteklerini yerine getirmeye devam edeceğiz. Çeşmeden su akmadığı zamanlar vardı, burada asıl sorunu kadınlarımız çekti. Yıllardır bu sorunu yaşadınız. Fakat biz anında çözdük.

Büyükşehir Belediyesi olarak bütün sorunları tek tek çözüyoruz, çözmeye devam edecek, siz istiyecek biz yapacağız” Dedi.

İki büyük kazan keşkek hazırlanmıştı. Diğer yemekle birlikte halka ikram edildi. Çerçioğlu yemeğini kadınların arasında yemeyi tercih etti. Yemek sonrası belediye imamı tarafından dua edildi.

Belediye bayan Mehteran takımı gösteri yaptı. Yemek sonrası davul zurna eşliğinde zeybekler oynandı.

Muhtar Hüseyin Efe Aydın Zeybeğini Başkan ile birlikte oynadı.

Çerçioğlu, yaşlı genç tüm mahalle halkı ile ilgilendi. Tek tek fotoğraf çekilme isteklerini geri çevirmedi.

Ben de, hoşgeldin dedikten sonra, Milliyet Blog yazarı olduğumu belirtip, 3 yıl önce yazdığım Celal Bayar’ın 1919 yılında köyümüzde kalış öyküsü Blog yazılarım kopyasını bir dosya ile takdim ettim. (1), (2), (3). Bu bakımsız durumdaki evin restorasyon çalışmasının yapılıp, halkın ziyaretine açılmasını talep ettim. Söz vermedi ama, ilgileneceği sözünü aldım. Dosyayı, yardımcısına ilgilenmek üzere verdi.

Sayın Topuklu Efemiz, bu coşkulu ziyaretin ardından köyümüzden keyifle ayrıldı.

 

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Blog: Abdurrahman Balcılar Blog Sayfası

(1) :Kültür Mirasımızı korumalıyız / Dağyeni Köyü’nde Celal Bayar evi,

(2):Celal Bayar’ın kaleminden Haziran 1919’da Dağyeni Köyünde kalış öyküsü,

(3):Celal Bayar’ın Dağyeni Köyündeki Paşa Çeşmesi.

Not: Yemek öncesi ve sonrası görselleri Milliyet Galeri sayfasından izleyebilirsiniz.

 

 

Çağatay Ulusoy’un Bulgaristan Fanları Çağatay’ı Sofya’ya bekliyor!

18402916_369597493437660_1359945416001838061_n

Bugün Çağatay Ulusoy Bulgaristan Fan Kulübü başkanı, Victoria Aleksandrova’dan bir mail aldım. Bir yazı ve ekinde fanlarının bazılarının Çağatay Ulusoy’u Bulgaristan’a davet eden panolarla resimlerini göndermiş.

Aynen Şöyle;

Surpriz Cagatay icin Bulgaristan’dan

Merhaba ben Bulgaristan’daki Çağatay Ulusoy’un fan klübü başkanıyım .  Bütün fanlar Bulgaristan da bir sürpriz Çağatay için yaptık . Resimler “Cagatay Bulgaristan seni bekliyor ” . Bu bizim favori oyuncumuz ! Şimdi fan klübünda 3100 fanları var !
18387345_1907960286142257_1982416946_n
18425877_1291112557668695_971989691_n
 18361777_215922032232696_1797496075_n
18424531_235663900251304_992209169_n
18361622_215936872231212_1589456122_n
18386937_1892220261036311_362440244_n
18360925_215921372232762_919903939_n
18360734_215918662233033_540624412_n
18337379_1889807821263401_1397798504_n
18309034_411424142569504_911017121_n
18302159_663612627158509_1316950887_n
Çağatay Ulusoy fanları sadece ülkemizde değil, dünyanın bir çok ülkelerinde var. Bu ülkelerden biri de Bulgaristan. Ulusoy’un babasının Bulgaristan göçmeni olması dolayısıyle, Çağatay’ı  kendilerine çok yakın hissediyorlar. Dizilerini, filmlerini sosyal medyadaki haberlerini yakinen takip ediyorlar.
Çağatay Ulusoy’un kendisi yada menajeri Engin Aykanat bu çağrıları mutlaka görüyor ve okuyordur.
Babasının hemşerileri olan Bulgaristan sevenlerinin davetine icabet eder mi bilemem!
Benden söylemesi, duyurması…

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Blog: Abdurrahman Balcılar Blog Sayfası

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ile ilgili bir gerçeğin Anatomisi…

ataturk_adana1

Bugün WhatsApp sayfama son Trabzon gezisinde birlikte olduğumuz arkadaşlardan (Levent Gökçeer ve Fatma Hanımdan) sarsıcı bir haber yazısı dökümü geldi. Okudum, düşündüm. İnanın gözlerim yaşardı. Bu yazı (haber) TC.nin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgiliydi.

İnternette araştırdım, bu önemli haberin son 4 yılda hiç bir büyük gazetemizde yer almadığını üzülerek gördüm. Görsel Yayın kuruluşlarında yer aldı mı bilemiyorum. Sadece aşağıda belirttiğim 3 bölgesel yayıncı kuruluşta çıktığını gördüm.

ULUS Adana – ATATÜRK BİR GERÇEĞİN ANATOMİSİ… (30 Nisan 2017 – 23:40 ‘de eklendi)

BİR GERÇEĞİN ANATOMİSİ… – Hüseyin Atılgan (Muğla Haber Gazetesi -18.09.2013 Çar, 11:10)

Hür Gazate (BİR GERÇEĞİN ANATOMİSİ… 17 Ağustos 2013, 14:13

 

ataturk_adanaya_gelisi_

Yazıyı aşağıda aynen aktarıyorum.

Adı; Arnold LUDWIG; ABD’li bir Psikiyatri Profesörü…
Hayatında Türkiye’ye hiç gelmemiş…
Bir kitap yazmış, kitabın adı; “KING of the MOUNTAIN”…
Kitapta bir bölüm var; “In one of the most comprehensive and insightful studies of political leadership ever undertaken.”
İsminden anlaşılacağı üzere dünyada ülke yönetmiş politikacılarla ilgili bir kitap…
20. yy’ da Dünya liderleri ile ilgili bir seri araştırmayı kapsıyor kitap… Dünyadaki liderler arasında 2000 (iki bin) kişiyi belli ama aynı ölçütlere göre değerlendirmiş…
Ülkeleri yönetmiş, Saddam’dan Kaddafi’ye, Mao’dan Roosevelt’e, De Gaulle’den Nehru’ya, Churchill’den Hitler’e, Mussolini’den Mandela’ya, Stalin’den Nasır’a ve Arafat’a hepsini incelemiş…
Kitap çalışması tam 18 yıl sürmüş…
Bu kapsamlı araştırma sonunda öne çıkan belli başlı 377 devlet adamını yukarıda ifade ettiğim gibi belli ölçütlere göre değerlendirmiş… Öne çıkan liderlerin hepsine aynı olmak üzere 200 kadar değişik kıstas uygulamış, bu kıstaslara göre, 1′den 31′e kadar değişken puanlar verip değerlendirmiş ve bir sıralama yapmıştır…
Uyguladığı testin tam adı, “Political Greatness Scale” (PGS) olarak tanımlamış.
Buna göre bir sıralama yapmış.
Örneğin; en çok Roosevelt ve Mao 30’ar puan almışken, Nehru 25, Churchill 22, Golda Meir 12, Fidel Castro 23, Lenin 28, Khomeini 23, Kennedy 15 puan almışlar.
Sadece tek bir lider; 31 puanla ilk sırayı almış…
Bu lider de “Visionary” sıfatıyla, 20. yy’ın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamı unvanına layık görülmüş… Kim olabilir diye merak ettiniz haklı olarak; evet işte o lider devlet adamı, Mustafa Kemal ATATÜRK !!!

En ilginç olan husus, yazılı ve görüntülü Türk basını bu haberi duyurmamış olması… Türk halkı, gurur duyduğu Atası hakkındaki bu güzel haberden mahrum bırakılmış…
Bizlerin ilk görevi sizden gizlenen bu gerçek bilgileri size iletmek.
Saygıyla…
Prof. Vural Cengiz, PhD.
Gurbetteki Atatürkçü Bilim Adamları Derneği, A.B.D.

 

indir atatük

Türkiye Cumhuriyetin kurucusu Atamıza sahip çıkalım, onun eserlerine ve devrimlerine yaşatalım. Dünya insanın takdir ettiği Atamızı “Visionary” (düşsel) bir lider olduğunu unutmayalım. Sadece 20.yy’ın değil bundan sonraki yüzyılların adamı olacaktır.

Bu haberi geçen Prof. Vural Cengiz (Florida Turkish American Chamber of Commerce’de Meclis Başkanı) burada huzurlarınızda teşekkür eder, saygılar sunarım.

 

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Blog: Abdurrahman Balcılar Blog Sayfası

Not: Ulus Adana – “Atatürk bir gerçeğin anatomisi” yazınından alınmıştır.

Not: Prof. Vural Cengiz; ATAA Başkanı Vural Cengiz 1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. (1960 (?) Antakya doğumlu) Lisansüstü eğitim için Amerika’ya gelen Cengiz 30 yıldır Amerika’da yaşıyor. Ekonomi ve İşletme dallarında Georgia Tech ve Georgia State üniversitesilerinden master derecesini alan Cengiz, Prof. ünvanına sahiptir.

Minik Kalpler İçerde! İçerde’nin Kalbi Minik Kalplerle atıyor!

cats minik

Ay Yapım’ın yayınlandığı günden beri ratinglerde zirveyi bırakmayan İçerde dizisi, büyük bir sosyal sorumluluk hareketine de öncülük ediyor: İçerde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Minik Kalplerle El Ele Derneği (MİKA-DER) ile birlikte desteğe ihtiyacı olan çocuklara kapsamlı bir rehabilitasyon merkezi açmak için kolları sıvıyor.

Yılın fenomen dizisi İçerde, Minik Kalplerle El Ele derneğiyle Tekirdağ’da gerçekleştirilecek spor ve rehabilitasyon merkezi için bağış toplamak amacıyla örnek olacak bir sosyal sorumluluk kampanyasına imza atıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Minik Kalplerle El Ele Derneği, Tekirdağ Valiliği, Show TV ve Ay Yapım işbirliğiyle gerçekleşen kampanyada, desteğe ihtiyacı olan çocuklarımız için MİKA-DER İçerde Spor Rehabilitasyon Merkezi kurulacak.

İçerde dizisinin ana karakterlerinden Melek ve Mert, çocukken türlü zorluklarla sokaklarda büyüyüp birbirlerine destek olur. Dizideki bu hikaye ve onlarcası, gerçekten yaşanıyor, Türkiye’de binlerce çocuk destek bekliyor. Senaryosunda da bu gerçeğe dikkat çekmeyi başaran İçerde’nin şimdi büyük bir hedefi var: Tekirdağ’da MİKA-DER ve İçerde Rehabilitasyon Spor Merkezi’ni açmak! Bu hayal gerçekleşirse, yüzlerce çocuk geleceğe güvenle bakabilecek.

İhtiyacı olan çocuklarımızı yarınlara hazırlayacak bir spor ve rehabilitasyon merkezinin yapımı için biraraya gelen İçerde oyuncuları kampanya spot filmiyle izleyicilerden de destek bekliyor. Kampanyaya, Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Çetin Tekindor, Mustafa Uğurlu, Bensu Soral, Damla Colbay, Rıza Kocaoğlu, Gözde Kansu, Yıldıray Şahinler ve çok sevilen diğer İçerde oyuncuları katılıyor. Oyuncular elleriyle kalp işareti yaparak “kalbimiz çocuklarla atıyor” diyor ve herkesi MİKA-DER’e destek olmaya çağırıyor. Bu projeye gönüllü olarak katılan oyuncuların mesajı şöyle: “Kalbimiz onlarla atıyor. Sen de bu işe kalbini koy ve minik kalplere elini uzat. Hep birlikte Tekirdağ’da çocuklarımız için MİKA-DER ve İçerde Spor Rehabilitasyon Merkezi’ni kuralım.”

İçerde’nin önayak olduğu kampanya, dizinin sezon finali ile birlikte sona erecek. O zamana kadar hedeflenen bağış miktarına ulaşılırsa, Tekirdağ’da kurulacak rehabilitasyon merkezi, pek çok çocuğa ışık olacak. Gereken miktarın toplanması için bir internet sitesi açıldı: www.minikkalplericerde.com

 

Kampanyaya destek olmak için ayrıca 5145’e tüm operatörlerden SMS de atılabilecek. 10 TL değerindeki her bir SMS, hedefe daha da yaklaşılmasını sağlayacak.

cagatay ulusoy

Bu işe kalbini koyan İçerde oyuncuları, Haziran ayına kadar TV’den ve sosyal medyadan halka seslenerek, herkesi bu büyük ve önemli amaca destek olmaya çağıracak.

aras bulut iynemli

İhtiyacı olan çocuklarımızı yarınlara hazırlayacak MİKA-DER ve İçerde Spor Rehabilitasyon Merkezi yapımı için siz de destek olun, 5145’e SMS atın!

İçerde dizisinin iki ünlü başrol oyuncusu Çağatay Ulusuy ve Aras Bulut İynemli kampanyanın tanıtım filmleri ile destek verdiler.

Kampanya tanıtım filmleri için :

 

https://www.youtube.com/watch?v=7lJAFopQPRA

 

https://www.youtube.com/watch?v=phjbmrXYj5Q

 

 Ay Yapımİçerde‘nin başta Çağatay Ulusoy ve Aras Bulut İynemli olmak üzere bütün oyuncularına, böyle bir sosyal projeye desteklerinden ötürü tebrik ediyorum. Ben de 5145’e bir mesaj ile katıldım. Sizlerin de katılmasını beklerim.

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Blog: balcilar-blog.com

 

Not: Haber ve görseller Persona Sanat Basın Bülteni.

Çağatay Ulusoy bugün 26 yaşına bastı!

crcg3jow8aebmcj

Çağatay Ulusoy, bu gün 26. yaş gününü kutladı. 23 Eylül 1990 doğumlu olan Ulusoy, İçerde dizisi ile geçtiğimiz Pazartesi akşamı ekranlara dönüş yapmıştı.

Yakışıklı oyuncunun doğum gününü unutmayan sevenleri Twitter’da açtıkları “HappyBirthday CagatayUlusoy” (Doğum Günün Kutlu Olsun Çağatay Ulusoy) etiketiyle Çağatay Ulusoy’a kutlama mesajları yağdırdılar. Atılan bu tweetler, Twitter’ın Trend Topics (TT) listesinde ilk ona girdi.

Sevenlerinin bu güzel jestini karşılıksız bırakmayan oyuncu, Twitter hesabından doğum günün kutlayan herkes için bir teşekkür mesajı yayımladı:
İŞTE O TWEET:

Zaman hızlı geçiyor,allah hepimize güzel işler yapıp güzel izler bırakmaya yetecek ömür versin herkese çok teşekkür ederim çok mutlu ettiniz

cs993-txgaeujav
Benden de Çağatay’a doğum günü kutlama Tweeti ; 

Doğum günün kutlu olsun Çağatay. Nice mutlu, sağlıklı, oyunculuk hayatında bol madalyalı yıllar dilerim.

Tekrar Doğum Günün kutlu olsun Çağatay.
Başarıların ile alkışlanacağın nice mutlu yıllara…

Saygılar ve sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: blog.milliyet.com.tr/cansever

Blog: balcilar-blog.com