Kırlangıçlar; Çamurdan Duvar Yapan Usta Sanatçılar!

07.04.2018 tarihinde Doğal Hayat / Çevre kategorisine eklenmiş, 1.278 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

(2014 yılında yuvalarında çektiğim büyümüş 5 yavru.)

 

Havaların ısınması ile her yıl kırlangıçlar evimizin misafiri olurlar. Bu yıl çok az kullandığın mutfağın duvarına (pisliklerinden dolayı) yuva yapmalarını istemedim. Eski yuvalarını bozmuştum. Bu yıl gene geldiler eski yuvalarını aradılar. Balkon kapısını ve penceresini açmadın. Açtığımda içeri giriyor, duvara çamur yapıştırarak yuva yapmak istiyorlardı. Kapıyı ve pencereyi hiç açmadım. Bir hafta balkondaki çamaşır ipine tüneyip sabırla beklediler. Cıvıl cıvıl ötüşleri ile adeta kapıyı açmam için yalvarıyorlardı, dayanamadım. Pencereyi açtım, hemen...

Bendeki Bayrak sevgisi!

31.08.2017 tarihinde Doğal Hayat / Çevre kategorisine eklenmiş, 1.537 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

6 Ağustos 2012 tarihinde köyümüzün (Aydın – Germencik – Dağyeni) doğusundaki Gumbak kayası denilen tepeye bayrak direğimizi diktik ve bayrağımızı göndere çektik. Tepenin adını da “Bayrak Tepe” olarak değiştirmiştik.

Yaz sıcağı, kış günlerinin soğuk ve yağmuru bayrağın rengini solduruyor, kuvvetli rüzgar da parçaladığı için her yıl değiştirmek zorunda kalıyorum.

Bu sabah da 6. bayrağımızı yeniledim, göndere çektim. Tepeye tırmanmak çok zor da olsa bu bana keyif veriyor. Belimdeki ağrıya rağmen sabahın erken saatinde Bayraktepe’ye çıktım. Eskiyen bayrağı yeniledim. Bu da bendeki Bayrak sevgisinden...

Üç minik kedi yavrusunun maceralı yolculuğu!

09.05.2017 tarihinde Doğal Hayat / Çevre kategorisine eklenmiş, 1.495 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Sizlere 2 gün önce şahit olduğum bir hikaye anlatacağım. Ama bu tamamen yaşanmış gerçek bir hikayedir. Bu hikayede hayvanlardaki annelik içgüdüsünü ve öldürmeyen Allah öldürmüyor, deyimini vurgulamak istiyorum.

Geçen hafta sonu İzmir’deki yeğenim Aydın’a köye geldiler. Yeğenim Çetin iş çıkışı eşini ve kızını alarak annelerine ziyaret için köye geldiler. Ama beraberlerinde bilmeyerek üç yavru kedi de getirmişler.

Evinin bahçesinde bir haftadır park eden aracını iş çıkışı alır, önce yıkamacıya bırakır, bir güzel dış yıkama yaptırır. Sonra da binerler arabalarına Özdere’ye yazlık evlerine uğrayıp, oradan...

Göçmen kuşlardan Kırlangıç kaç defa kuluçkaya yatar?

14.07.2015 tarihinde Doğal Hayat / Çevre kategorisine eklenmiş, 5.754 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Göçmen kuşlardan kırlangıçlar insana en yakın olanlardandır. Bir korunma içgüdüsü olsa gerek, evlerin balkonlarına, saçak altlarına yuvalarını yaparlar.

Benim kırlangıçlar her yıl gelip saçak altındaki yuvalarında 6-7 ayı geçiriyorlar. Aynı çift olduğunu tahmin ediyorum. Hazır yuvalarına gelip, hafif tamir edip hemen kuluçkaya yatıyor. Nisan ayında gelen kırlangıç çiftimiz iki yıldır gözlemliyorum, iki defa kuluçkaya yatığını gördüm. İlk kuluçkadan 5 yavru çıkardı. Onları yuvadan uçurduktan sonra tekrar kuluçkaya yattı ve 4 yavru daha çıkardı. İnternetten araştırdım, üç defa bile kuluçkaya yatarlarmış. Bu demek ki, ortalama...

Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı kime ait?

20.08.2014 tarihinde Doğal Hayat / Çevre kategorisine eklenmiş, 6.704 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Dün (19 Ağustos 2014) yeğenimi denize götürdüm. Dört yıl önce gittiğim, doğa cenneti Kuşadası Davutlar Dilek Yarımadası Milli Parkı denizi aklıma geldi. Hem yeşil doğa cenneti, hem de masmavi pırıl pırl bir deniz mevcut. Burası aynı zamanda doğada yaşayan yabani hayvanların barınağı. Yabani domuzları her an görebilirsiniz. Yanınıza kadar gelir, karpuz kabuğu ve diğer atıkları yiyerek beslenirler.

Sabah erkenden Milli parka araba başına giriş ücreti olan 15 TL.ödeyerek giriş yaptık. Gişelerden itibaren kıyı boyunca irili ufaklı deniz kıyısında koylar mevcuttur. Ben daha önce gittiğim en sondaki aşağı yukarı 7-8 bin metre kare olan en...

Evlerimizin en yakın komşuları Kırlangıçlar.

05.06.2014 tarihinde Doğal Hayat / Çevre kategorisine eklenmiş, 3.166 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Kırlangıçlar göçmen kuşların en sevimli ve insana en yakın olanlarındandır. Her yıl havaların ısınması ile, Nisan başlarında gelirler, Eylül sonlarına doğru ülkemizi terk ederler. Bu sevimli dostlar Afrika’dan gelirler. Eski yuvalarına yerleşirler. Şayet bozulmuşsa yenisini yaparlar. Burada yumurtlayıp, çoğalıp yavruları ile dönerler.

İnsana yakın olan göçmen kuşlardan kırlangıç, evlerimizin en yakın komşularıdır. Kasabalarda, köylerde balkonlara, saçak altlarına çamurdan yuvalarını itina ile inşa ederler. İnsana bu kadar yakın olması içgüdüsel olarak kendilerini zararlı diğer canlılardan korumaktır. Yılanlardan, başka yırtıcı...

Tarihin derinliklerinden gelen mağaralar.

08.05.2014 tarihinde Doğal Hayat / Çevre kategorisine eklenmiş, 2.846 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

 

İnsanoğlu yüzyıllardır dünyanın muhtelif yerlerinde yaşamış, hayatlarını sürdüre gelmişlerdir. Doğada kendilerine barınaklar aramış, bulamayanlar ise kendileri yapmışlardır. İlk insanlar kendilerine doğadan ve yırtıcı hayvanlardan korumak için olsa gerek ilk çağlarda mağaralarda yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bazıları da doğal mağara bulamayınca kendileri kazarak, yontarak mağaralar yapmışlardır.

Bugün doğa yürüyüşümü bahsedilen mağaralar bölgesine yaptım. Harika doğa manzaraları yeşillikler arasında yol aldım. Bölgemiz doğası itibariyle zeytin ağaçları ile kaplıdır. Her biri sapsarı çiçek açmışlar.

İlk...

Dağlarımızdaki Kır Çiçekleri!

17.03.2014 tarihinde Doğal Hayat / Çevre kategorisine eklenmiş, 7.212 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Ana Sayfamda belirttiğim gibi, doğayı çok sevdiğimi, sabah sporlarını doğada yaptığımı ve doğa fotoğraflarını çektiğimi belirtmiştim. Genellikle fotoğraf makinam yanımda olur, yüzlerce fotoğraf çekmişim. Bu resimleri arşivime atar, ara ara bakarım. Bu sabah çekmiş olduğum güzel kır çiçeklerini gördüm. Yüzlerce mevcut, aralarından seçtiklerimi sayfama koyup, sizleri tanıtmak istedim. Bilenleriniz, görenleriniz vardır mutlaka. Bu doğal çiçeklerin botanikteki adları vardır, ben bilmediğim için köyde yıllardır söylenen, bilinen adlarını yazdım.

Köyümüz Aydın Dağlarının Güney yamacındadır. Dağlarımız maki topluğunu teşkil eden ağaçlarla...

Köyde yaşayan aç kalmaz!

28.02.2014 tarihinde Doğal Hayat / Çevre kategorisine eklenmiş, 2.302 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

28 Şubat ’14 Kategori Doğal Hayat

Bu sabahki doğa yürüyüşümde sarmaşık (acı ot) denen doğal yiyecek bitkisinden topladım. Ege ve Aydın yöresinde çok bilinir ve yenir. Geçen yıl ki bir blog yazımda (http://blog.milliyet.com.tr/ege-nin-yoresel-sarmasik-kavurmasi/Blog/?BlogNo=408740 ) anlatmıştım. Topladığım bu sarmaşık su gibi tazedir. Bıçakla ince ince doğranır, bir baş soğan ile zeytinyağında kavrulur. Üstüne 2 yumurta da kırdın mı, öğle yemeği hazır.

Bu öğle yemeğimiz de bu sarmaşık kavurması. Doğa insanına her türlü yiyeceği vermiştir. Ben doğada yetişenlerden bahsediyorum. Baharın yaklaştığı şu sıralarda, (erken...

Her Hayvanın yavrusu çok tatlı!

13.01.2014 tarihinde Doğal Hayat / Çevre kategorisine eklenmiş, 2.319 views Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

13 Ocak ’14 Kategori Hayvanlar Alemi

Bu tatlı buzağı 4 haftalık.

Dört hafta önce başımdan geçen bizim deli düvenin doğum hikayesini anlatmak istiyorum.

Bu tatlı buzağı tam 4 haftalık. Bizimkiler inekdoğuracak kontrol et dediler. Sabah zeytin toplamaya gitmişlerdi. Bana ara ara kontrol et diye tembihlediler. Yengem inek doğuracak diye pek zeytine gitmezdi. Tesadüf ya, o gün gitmişti. Ben öğleden sonra saat 14 gibi baktım. Ne göreyim, bizim inek doğurmuş, yanında ayakta resimde gördüğünüz tatlı erkek buzağı duruyor. Şaşırdım, kaldım.

Demek ki takribi doğum olalı 4 saat olmuş ki, bizim buzağı ayakta. Annesi yalamış,...

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12
  • Kategoriler

  • Son Yazılar

  • Son Yorumlar

  • Arşivler

  • Meta

  • Views